Jak wybrać skuteczne okulary blokujące światło niebieskie?

Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 16 maja 2022

Zastanawiasz się czy skuteczne okulary blokujące światło niebieskiego są dla Ciebie? Masz problem z zaśnięciem lub koncentracją? Pracujesz przy komputerze, na hali albo zwyczajnie często korzystasz z laptopa, telefonu lub tabletu? Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie pokierowała Cię do tego troska o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Wiesz, że pomogą Ci o nie zadbać okulary, które blokują szkodliwe światło niebieskie. Jednak na polskim rynku pojawia się coraz więcej pozornie podobnych do siebie modeli. Który z nich wybrać?

Dlaczego warto nosić okulary blokujące światło niebieskie?

Na początek trochę teorii. Dzięki wciąż rozwijającej się nauce wiemy dziś, że regularne korzystanie z najnowszych technologii wpływa – niestety negatywnie – na nasze organizmy. Wszelkie monitory, ekrany telefonów, telewizory, a nawet żarówki LED emitują światło niebieskie. O ile jesteśmy ewolucyjnie przystosowani do jego ilości, którą wysyła słońce, o tyle nasze oczy zwyczajnie nie radzą sobie z oglądaniem go niemal bez przerwy.

Statystyczny Kowalski wpatruje się w ekrany samych urządzeń mobilnych średnio 6 godzin dziennie, czyli ponad 2000 godzin rocznie. Taka intensywność oddziałuje na różne obszary mózgu, oczy oraz ogólne samopoczucie. Jakich objawów możesz się spodziewać przy podobnym trybie życia?

Objawy niekorzystnego działania światła niebieskiego

Zaczyna się niewinnie – od bólu oczu, który odczuwają już nawet dzieci. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio szybko, możesz nabawić się postępującej zaćmy, uszkodzeń siatkówki i zwyrodnienia plamki żółtej, ale to nie wszystko. W dużym uproszczeniu niebieskie światło „informuje” Twój organizm, że właśnie trwa dzień. Skutek? Zmniejszona produkcja melatoniny (hormonu odpowiedzialnego za senność), a zwiększona – kortyzolu (hormonu stresu). Takie proporcje utrudniają, a nawet nie pozwalają zasnąć.

To wszystko kumuluje się, nie pozwalając Twojemu umysłowi na regenerację, powodując bezsenność, złe samopoczucie, bóle głowy i brak koncentracji. Można powiedzieć, że nadmiar niebieskiego światła to choroba, na którą choruje całe społeczeństwo – w dzisiejszym świecie nie możemy się jej jednak tak łatwo pozbyć.

Więcej o wpływie niebieskiego światła na swój organizm przeczytasz we wpisie: Wpływ światła niebieskiego na zdrowie.

A może, zamiast rezygnować z technologii, spróbować ją opanować?

Okulary z filtrem UV żółte, pomarańczowe, a może czerwone?

Producenci sprzedają okulary blokujące niebieskie światło z soczewkami o różnych kolorach – od przezroczystych, po niemal czerwone. To właśnie takie odcienie nie pozwalają światłu widzialnemu o wysokiej energii docierać do Twoich siatkówek i mogą ochronić Cię przed jego negatywnym wpływem. Kupując swoje pierwsze okulary tego typu, być może zastanawiasz się, skąd tak ogromna różnica w kolorach różnych modeli i skłaniasz się ku tym wpadającym w żółte odcienie. Nie zawsze będzie to jednak dobry wybór.

Każdy odcień soczewek ma inny współczynnik blokowania niebieskiego światła – im jaśniejszy, tym jest on niższy. Czy to oznacza, że najlepiej zdecydować się na te ciemniejsze? Nie zawsze.

Skuteczne okulary blokujące światło niebieskie z czerwonymi i pomarańczowymi szkłami

Analiza niezależnego laboratorium fotometrycznego pokazuje na przykład, że ciemnoczerwone okulary potrafią przekłamywać kolory świateł drogowych, co może okazać się niebezpieczne. Noszenie ich w ciągu dnia to również „oszukiwanie” organizmu i przekazywanie mu informacji, że w tym czasie powinien odpoczywać. Taka sytuacja niesie za sobą te same konsekwencje, co używanie telefonów w nocy – rozregulowuje system hormonalny. Czerwone i pomarańczowe okulary przydadzą Ci się natomiast po zmroku, czyli wtedy, kiedy w naturze nie dotarłoby do Ciebie niebieskie światło. Przygotują Twój organizm do snu, pozwolą mu się zregenerować i zadbają o Twoje oczy, jeśli zdecydujesz się obejrzeć ulubiony serial.

Skuteczne okulary blokujące światło niebieskie z przezroczystymi szkłami

Jaśniejsze okulary zostały stworzone po to, żeby dopuszczać do Twoich oczu tylko taką ilość światła niebieskiego, jaka dotarłaby do nich w naturalnych warunkach. Choć te, których wyżej wymieniony współczynnik jest niski (od kilku do kilkunastu procent) kuszą swoją ceną, tak naprawdę nie zmieniają zbyt wiele. Najlepszym wyborem do noszenia w ciągu dnia są soczewki blokujące ok. 40% światła o wysokiej energii. Załóż je, kiedy korzystasz z komputera lub używasz telefonu, a także jeśli pracujesz w intensywnie oświetlonym miejscu (np. hali produkcyjnej). Takie okulary nie będą przekłamywały kolorów, wpłyną pozytywnie na rytm dobowy Twojego organizmu oraz uchronią Cię m.in. od bólów głowy i problemów z oczami.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że podobnie do światła niebieskiego działa to o zbliżonej długości fali – zielone. Nie jest to jednak popularny fakt, więc nie wszyscy producenci okularów biorą pod uwagę ten aspekt. Koniecznie zwróc na to uwagę, kupując swoją parę.

CIEKAWOSTKA: Noszenie okularów blokujących światło niebieskie staje się coraz bardziej popularne również wśród celebrytów i biznesmenów. Chętnie pokazują się w nich m.in.: Brad Pitt i Dave Asprey.

Fitovery na okulary korekcyjne i nakładki blokujące niebieskie światło – dobry wybór?

A co, jeśli masz wadę wzroku? Bez problemu znajdziesz dla siebie tzw. fitovery, czyli okulary zakładane na te korekcyjne. Co prawda blokują one (mniej lub bardziej) niebieskie światło, ale są przy tym mało praktyczne i niewygodne. Niektóre firmy produkują też nakładki, które możesz przyczepić do okularów – jest to wyjście nieco wygodniejsze, ale wciąż niekomfortowe i niezbyt skuteczne.

Okulary korekcyjne z filtrem UV

Alternatywą dla tych rozwiązań są okulary korekcyjne z soczewkami, na których znajduje się powłoka blokująca światło niebieskie. Możesz ich używać tak samo, jak standardowych, a z czasem nawet zapomnieć, że różnią się czymś od poprzedniej pary. Nie jest to powszechna praktyka – większość modeli dostępnych na rynku jest sprowadzana z zagranicy, co uniemożliwia ich personalizację. W takiej sytuacji trudniej również sprawdzić parametry danego modelu.

Wiemy, że wiele osób z wadami wzroku szuka wygodnego rozwiązania do „walki” z niebieskim światłem na co dzień. Dlatego jako jedni z nielicznych, w EyeShield regularnie wykonujemy okulary korekcyjne z filtrem światła widzialnego o wysokiej energii. Produkujemy je w Polsce i dbamy o to, żeby były wykonane według recepty od optyka, tak, żeby pasowały do Ciebie w 100%.

Świat widziany w ciepłych barwach

Na rynku znajdziesz zarówno tańsze, jak i droższe okulary blokujące niebieskie światło. Każdy producent, bez względu na ich parametry, będzie Cię przekonywał, że jego produkt pomoże Ci w zasypianiu, pozwoli pracować do późna i ochroni Twoje oczy przed groźnymi chorobami. Dbając o swoje zdrowie, zawsze kieruj się „suchymi faktami” – badaniami i parametrami danego produktu. Okulary EyeShield mają potwierdzoną skuteczność. Sprawdź wynik badania blokowania światła niebieskiego marki EyeShield, wykonanego przez niezależne laboratorium fotometryczne,

Jak widzisz, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Najważniejsze jest jednak to, żeby takie okulary skutecznie regulowały rytm dobowy Twojego organizmu, czyli blokowały ok. 40% niebieskiego światła w ciągu dnia i 100% po zachodzie słońca. Te drugie muszą być pomarańczowe – fizyki nie da się oszukać. Dlatego najskuteczniejszą ochronę zapewnią Ci dwie pary noszone naprzemiennie – przed i po zmroku.

Szukasz okularów, które spełnią wszystkie wymogi wymienione w artykule, a dzięki jakości wykonania będą Ci służyły przez wiele lat? Zapoznaj się z dwoma liniami okularów EyeShield – NightShield (na noc – blokada na poziomie 100%) i DayShield (na dzień – blokada na poziomie 40%). Te dwa produkty uzupełnią się, zapewniając Ci ochronę przed światłem niebieskim, zielonym oraz promieniami UV.