Jak wybrać skuteczne okulary blokujące światło niebieskie?

Masz problem z zaśnięciem lub koncentracją? Pracujesz przy komputerze, open space, na hali? A może zwyczajnie często korzystasz z laptopa, telefonu lub tabletu? Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie pokierowała Cię do tego troska o swoje zdrowie. Wiesz, że pomogą Ci o nie zadbać okulary, które blokują szkodliwe światło niebieskie. Jednak na polskim rynku pojawia się coraz więcej pozornie podobnych do siebie modeli. Który z nich wybrać?


Na początek trochę teorii. Dzięki wciąż rozwijającej się nauce wiemy dziś, że regularne korzystanie z najnowszych technologii wpływa – niestety negatywnie – na nasze organizmy. Wszelkie monitory, ekrany telefonów, telewizory, a nawet żarówki emitują światło niebieskie. O ile jesteśmy ewolucyjnie przystosowani do jego ilości, którą wysyła słońce, o tyle nasze oczy zwyczajnie nie radzą sobie z oglądaniem go niemal bez przerwy.

Statystyczny Kowalski wpatruje się w ekrany samych urządzeń mobilnych średnio 6 godzin dziennie, czyli ponad 2000 godzin rocznie. Pamiętaj, że urządzeń emitujących sztuczne światło jest o wiele więcej. Taka intensywność oddziałuje na różne obszary mózgu, oczy oraz ogólne samopoczucie. Jakich objawów możesz się spodziewać przy podobnym trybie życia?

Zaczyna się niewinnie – od bólu oczu, który odczuwają już nawet dzieci. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio szybko, możesz nabawić się postępującej zaćmy, uszkodzeń siatkówki i zwyrodnienia plamki żółtej, ale to nie wszystko. W dużym uproszczeniu niebieskie światło „informuje” Twój organizm, że właśnie trwa dzień. Skutek? Zmniejszona produkcja melatoniny (hormonu odpowiedzialnego za senność), a zwiększona – kortyzolu (hormonu stresu). Takie proporcje utrudniają, a nawet nie pozwalają zasnąć.

To wszystko kumuluje się, nie pozwalając Twojemu umysłowi na regenerację, powodując bezsenność, złe samopoczucie, bóle głowy i brak koncentracji. Można powiedzieć, że nadmiar niebieskiego światła to choroba, na którą choruje całe społeczeństwo – w dzisiejszym świecie nie możemy się jej jednak tak łatwo pozbyć.

Okulary przezroczyste, żółte, pomarańczowe, a może czerwone?

Producenci oferują okulary blokujące niebieskie światło z soczewkami o różnych kolorach – od przezroczystych, aż po czerwone. To właśnie takie odcienie nie pozwalają światłu widzialnemu o wysokiej energii docierać do Twoich siatkówek i mogą ochronić Cię przed jego negatywnym wpływem. Kupując swoje pierwsze okulary tego typu, być może zastanawiasz się, skąd tak ogromna różnica w kolorach różnych modeli i skłaniasz się ku tym przezroczystym lub wpadającym w żółte odcienie. Nie zawsze będzie to jednak dobry wybór.

Analizy pokazują, że czerwone okulary blokujące światło niebieskie są najskuteczniejsze. Jednak nie należy nosić ich w każdej sytuacji. Na przykład, że ciemnoczerwone okulary potrafią przekłamywać kolory świateł drogowych, co może okazać się niebezpieczne. Noszenie ich w ciągu dnia to również „oszukiwanie” organizmu i przekazywanie mu informacji, że w tym czasie powinien odpoczywać. Taka sytuacja niesie za sobą te same konsekwencje, co używanie telefonów w nocy – rozregulowuje system hormonalny. Czerwone i pomarańczowe okulary przydadzą Ci się natomiast po zmroku, czyli wtedy, kiedy w naturze nie dotarłoby do Ciebie niebieskie światło. Taką ochronę oferują okulary NightShield. Dzięki nim przygotujesz organizm do snu. Okulary pozwolą Ci się zregenerować i zadbają o Twoje oczy, jeśli zdecydujesz się obejrzeć ulubiony serial.

Jaśniejsze okulary zostały stworzone po to, żeby dopuszczać do Twoich oczu tylko taką ilość światła niebieskiego, jaka dotarłaby do nich w naturalnych warunkach. Choć te, których wyżej wymieniony współczynnik jest niski (od kilku do kilkunastu procent) kuszą swoją ceną, tak naprawdę nie zmieniają zbyt wiele. Najlepszym wyborem do noszenia w ciągu dnia są soczewki blokujące ok. 40% światła o wysokiej energii. Załóż je, kiedy korzystasz z komputera lub używasz telefonu, a także jeśli pracujesz w intensywnie oświetlonym miejscu (np. hali produkcyjnej, biurze lub centrum handlowym). Takie okulary nie będą przekłamywały kolorów, wpłyną pozytywnie na rytm dobowy Twojego organizmu oraz uchronią Cię m.in. od bólów głowy i problemów z oczami. Okulary DayShield są idealne dla wszystkich, którzy chcą dobrze widzieć kolory oraz chronić swój organizm przed wpływem sztucznego światła.