Czym jest rytm dobowy

Każdy z nas jest połączony z 24-godzinnym rytmem światła i ciemności, który reguluje wszystko to, co się dzieje w naszym organizmie. My, ludzie postrzegamy czas, ponieważ patrzymy na zegarek lub telefon i wiemy, która jest godzina. Nasz organizm nie posiada zegarka i nie może sprawdzić godziny, dlatego największym regulatorem rytmu dobowego jest światło, które trafia do naszego oka. Za odkrycie rytmu dobowego została przyznana nagroda Nobla z dziedziny medycyny w 2017 roku.
jaki ma wpływ niebieskie światło

Czym jest światło

Światło składa się z cząstek elektromagnetycznych zwanych fotonami, które przemieszczają się falami. Te długości fal światła widzialnego i niewidocznego są mierzone w nanometrach (nm), a na ogół im krótsza długość fali, tym większa energia. Razem te długości fal tworzą spektrum elektromagnetyczne.

Co widzi człowiek

Ludzkie oko postrzega tylko część światła widzialnego od 380 nm do 780 nm i jest reprezentowana przez kolory fioletowe, indygo, niebieskie, zielone, żółte, pomarańczowe i czerwone. Światło niebieskie, znane również jako światło widzialne o wysokiej energii (HEV), ma najkrótszą długość fali światła widzialnego (380 nm do 500 nm), a zatem wytwarza największą ilość energii.
niebieskie światło
jaki ma wpływ niebieskie światło

Czy światło niebieskie szkodzi

Niebieskie światło HEV przechodzi przez rogówkę, soczewkę i dociera do siatkówki z tyłu oka. Badania sugerują, że z czasem ekspozycja na niebieskie światło HEV może powodować określone, długotrwałe uszkodzenia oczu:
uszkodzenia komórek siatkówki oka,
długotrwałe problemy ze wzrokiem, takie jak: suchość oka oraz zwiększona częstość występowania zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), a także zaćmy,
zmniejszenie wydzielania melatoniny, która odpowiada za naprawę naszego DNA,
zmęczenie, suchość oczu, ból głowy i niewyraźne widzenie.

Ludzka ewolucja, a światło

Ludzie ewoluowali przez tysiąclecia, mając tylko jedno źródło światła – słońce i ogień. Stworzone przez człowieka sztuczne światło rodzi nowe problemy dla naszego zdrowia. Teraz diody LED są wszędzie: telewizor, laptop, telefon, tablet, latarnie uliczne, oświetlenie w domu, zabawki dla dzieci i wiele innych urządzeń cyfrowych. Problem polega na tym, że ludzie nie zdążyli się jeszcze do niego przystosować, przez co sztuczne światło niebieskie jest szkodliwe dla zdrowia.
jaki ma wpływ niebieskie światło

Badacze alarmowali

Kiedy Unia Europejska zablokowała możliwość sprzedaży starszego typu żarówek żarowych i technologia LED weszła do mainstreamu, to badacze alarmowali, że światło LED może być zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jedną z takich organizacji była Francuska Agencja Zdrowia (ANSES), która wydała 2 raporty na ten temat. Wynika z nich, że:
długotrwała ekspozycja na sztuczne niebieskie światło jest toksyczna,
sztuczne niebieskie światło zaburza rytm dobowy oraz sen,
niebieskie światło rozstraja nasz zegar biologiczny,
efekt migotania w LED-ach jest szkodliwy dla ludzi,
światło niebieskie w zbyt dużych ilościach może podnosić hormon stresu kortyzol
i  aktywować układ „walcz i uciekaj” prowadząc do nadmiernej stymulacji.

Niebieskie światło w naturze

Naturalnie w przyrodzie słońce emituje światło niebieskie, więc to nie jest tak, że światło niebieskie jest złe samo w sobie. Różnica polega na tym, że naturalnie oprócz światła niebieskiego jest również światło czerwone i podczerwone, które ma właściwości regenerujące i równoważy kolor niebieski. Światło niebieskie pobudza i napędza. Światło czerwone regeneruje i uspokaja. Ta naturalna równowaga różnych długości fal pomaga regulować nasz rytm dobowy, promując zdrowy sen i ogólne samopoczucie.

Kiedy rano naturalne niebieskie światło dociera do naszych oczu, wysyła do mózgu sygnał, że dzień się rozpoczął i nadszedł czas, aby się obudzić zwiększając przy tym naszą energię. Ta naturalna regulacja naszych zegarów biologicznych jest niezbędna do utrzymania zdrowego cyklu snu i czuwania. Ponadto ekspozycję na światło niebieskie powiązano ze wzrostem produkcji neuroprzekaźników w mózgu, takich jak dopamina i serotonina, które polepszają nasz nastrój i sprawiają, że mamy więcej chęci do działania.

Sztuczne światło vs naturalne

Sztuczne światło z ekranów komputera, telefonu, TV oraz oświetlenia LED w naszym domu zupełnie nie przypomina tego naturalnego (słońca), które towarzyszyło człowiekowi przez wiele tysięcy lat. Nasze ekrany emitują bardzo dużo niebieskiego i praktycznie zero światła czerwonego oraz podczerwonego. Jest samo napędzanie bez regeneracji.

Efekt migotania

Migotanie światła, choć często niedostrzegane, może mieć znaczący wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i zdrowie. Większość klasycznego oświetlenia szybko zapala się i gaśnie. Nasze oczy tego nie rejestrują, ponieważ jest za wysoka częstotliwość, ale mózg już tak. Efekt migotania może mieć duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dla niektórych osób długotrwałe przebywanie w takim świetle może prowadzić do bólów głowy i zmęczenia oczu, szczególnie jeśli sporo pracują przy sztucznym oświetleniu. To migotanie może również wpływać na nasz nastrój, powodując uczucie zmęczenia czy apatii. Także może to być przeszkodą w skupieniu i koncentracji, co jest ważne w codziennych czynnościach i pracy. 

Melatonina

Gdy słońce zachodzi i zapada zmrok, brak niebieskiego światła w naszym otoczeniu wysyła sygnał do mózgu, że nadszedł czas na regenerację. Mózg reaguje, uwalniając melatoninę, hormon, który odgrywa kluczową rolę w regulacji naszego cyklu snu i czuwania. Uwolnienie melatoniny powoduje, że czujemy się bardziej zrelaksowani i senni, przygotowując nas na głęboki i spokojny sen. Nasze ciała są zaprogramowane tak, aby reagować na naturalne cykle światła i ciemności, a brak światła niebieskiego wieczorem jest kluczowym sygnałem dla naszego organizmu, aby przygotować się do snu. Te wszystkie zasoby, które wykorzystujemy w ciągu dnia na pracę umysłową lub fizyczną, nocą muszą zostać odnowione. Jeśli nasz sen jest kiepskiej jakości to tak, jakbyśmy zaciągali dług u nas z przyszłości, ale jeżeli melatonina się nie wydziela i nasz sen jest kiepski przez miesiące lub lata, to ten dług będzie nam ciężko spłacić.
cykl dobowy

Konsensus naukowy o sztucznym świetle

Istnieją obecnie wystarczające dowody naukowe na poparcie tezy, że sztuczne światło niebieskie jest szkodliwe. 248 badaczy specjalizujących się w temacie światła i rytmu dobowego osiągnęło konsensus naukowy na temat poniższych kwestii:
powtarzająca się i długotrwała ekspozycja na sztuczne światło w nocy zakłóca rytm dobowy, zwiększa ryzyko raka piersi, otyłości, cukrzycy oraz zaburzeń snu,
ekspozycja na sztuczne światło wieczorem oraz w nocy zaburza rytm dobowy i zmniejsza produkcję hormonu snu melatoniny
powtarzająca się i długotrwała ekspozycja na sztuczne światło w nocy zakłóca rytm dobowy, zwiększa ryzyko raka piersi, otyłości, cukrzycy oraz zaburzeń snu
sztuczne światło bogate w kolor niebieski w ciągu 3 godzin przed pójściem spać znacznie bardziej niż światło bez koloru niebieskiego zakłóca sen i zaburza rytm dobowy
światło używane wieczorem (w ciągu 3 godzin przed snem) powinno zawierać jak najmniej światła niebieskiego.

Jak odzyskać swój rytm

1

Wyjdź rano na zewnątrz

Rano po przebudzeniu wystaw się na naturalne światło słoneczne. Jest to ważne dla regulacji rytmu dobowego, zwiększenia poziomu energii oraz poprawy nastroju. Warto zwrócić uwagę na to, że szyby w oknach blokują część naturalnego światła, dlatego trzeba otworzyć okno lub wyjść na zewnątrz.
2

Korzystaj ze zdrowego oświetlenia

Zastąp w swoim domu konwencjonalne oświetlenie LED, które emituje duże ilości niebieskiego światła zdrowym oświetleniem, zaprojektowanym tak, aby wieczorem naprawdę się odprężyć i poprawić swój sen. Żarówki DayTorch i NightTorch nie emitują niebieskiego światła i nie mają efektu migotania. Dzięki temu są znacznie zdrowszą alternatywą, bo nie męczą naszego mózgu oraz w żadnym stopniu nie zakłócają rytmu dobowego.
3

Blokuj sztuczne światło z ekranów

Najlepiej byłoby całkowicie ograniczyć korzystanie z ekranów na 2-3h przed pójściem spać, ale w dzisiejszym technologicznym świecie jest to raczej niewykonalne. Właśnie dlatego warto wykorzystać przewagę w postaci okularów blokujących niebieskie światło. Okulary są w dwóch wersjach:
DayShield to okulary blokujące niebieskie światło do noszenia w ciągu dnia np. gdy pracujesz przed komputerem lub oświetleniem LED. Chronią przed zmęczeniem i suchością oczu oraz szybką utratą energii z powodu przestymulowania od ekranów. Są również świetne do jazdy samochodem po zmroku. Blokują około 40% światła niebieskiego w najbardziej szkodliwym przedziale, czyli 455 nm. Jest to nawet 13 razy większa blokada niż pozostałe tego typu okulary dostępne na rynku.
NightShield to okulary typu blue blocker, które nie tylko blokują 100% światła niebieskiego, ale co ważne – również je pochłaniają. Dzięki temu światło wpadające od boków okularów nie zaburza rytmu dobowego, co zapewnia najskuteczniejszą ochronę. Korzystając z okularów na 3-4h przed snem wspieramy naturalne wydzielanie melatoniny. Gwarantuje to znaczną poprawę jakości snu i regeneracji oraz poziomu energii w ciągu dnia. Efekty są odczuwalne już po 1-3 dniach rzetelnego korzystania.
Okulary DayShield i NightShield jako jedyne na rynku zostały przebadane przez prestiżową uczelnię badawczą, jaką jest Politechnika Śląska w Gliwicach na wydziale Elektrycznym Katedry Optoelektroniki.
Wyniki pokazały, że okulary DayShield blokują średnio 4-krotnie więcej światła niebieskiego niż inne, dostępne na rynku. Oznacza to, że efekt pro zdrowotny w postaci zmniejszenia przestymulowania od ekranów, a także pozbycia się suchych i zmęczonych oczu będzie znacznie lepszy u osób noszących DayShield.
Oprócz tego raport pokazał, że soczewki EyeShield nie tylko blokują, ale co ważne pochłaniają światło niebieskie. Jest to istotne, ponieważ światło może wpaść np. od boku okularów i dotrzeć do oka zakłócając rytm dobowy.
DayShield wykazały średnio 5-krotnie lepsze pochłanianie światła od okularów konkurencyjnych. Im niższy współczynnik pochłaniania, tym gorsza skuteczność w blokowaniu światła niebieskiego, więc tutaj DayShield również wypada najlepiej.
Raport pokazał również, że okulary NightShield, których używamy na 3-4h przed pójściem spać nie dość, że blokują całe światło niebieskie, to jeszcze je pochłaniają. Czyli światło fizycznie nie ma możliwość wpaść od boku lub od góry okularów i dotrzeć do oka, bo szkła je pochłoną.
Właśnie to czyni technologię EyeShield najskuteczniejszą na rynku. Już ponad 30 tysięcy osób zaufało naszej technologii i teraz budzą się wyspani, mają więcej energii w ciągu dnia, a ich oczu w końcu nie są suche oraz przekrwione.
Dołącz do nas i odzyskaj swój naturalny rytm.
Jeśli interesują Cię badania naukowe potwierdzające skuteczność okularów typu blue blocker i ich wpływu na zdrowie, to zapraszamy do tej sekcji: https://eyeshield.com/badania/

Porównanie okularów blokujących niebieskie światło EyeShield do zwykłych okularów

Okulary A

okulary ochronne blue blocker

Okulary B

okulary ochronne blue blocker

Okulary C

okulary ochronne

EyeShield

okulary ochronne blue blocker
Blokowanie sztucznego światła między 380-550nm
Regulacja rytmu dobowego
Poprawa nastroju
Poprawa snu
Zmniejszenie zmęczenia oczu
Poprawa produktywności
Poprawa ogólnego samopoczucia
Wygląd i jakość wykonania

Zrób przysługę swoim oczom, kup okulary EyeShield

To top