Okulary typu blue blocker na noc vs na dzień – czym się różnią?

Okulary typu blue blocker na noc vs na dzień – czym się różnią?
Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 21 lutego 2021

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie wiesz już, jak działa na Ciebie nadmiar światła niebieskiego. Jak większość osób, które odwiedzają tę stronę, chcesz pozbyć się bólu głowy i oczu, bezsenności lub innych przyczyn oglądania zbyt dużej ilości sztucznego światła. Wiesz, że okulary blokujące niebieskie światło dzielą się na te „na dzień” i „na noc”, ale w Internecie brakuje informacji o tym, które z nich są dla Ciebie lepsze. Zobacz rzetelne porównanie naszych okularów – DayShield i NightShield i podejmij dobrą decyzję!

Jak działają okulary blokujące światło niebieskie?

Najprościej mówiąc, Twoje oczy – i całe ciało – aby działać w pełni sprawnie, muszą odpoczywać i regenerować się w czasie, kiedy robiłyby to w naturalnym środowisku. Największy wpływ na ten proces ma melatonina, czyli hormon, który uwalnia się, kiedy przestajesz patrzeć na światło widzialne o wysokiej mocy, emitowane przede wszystkim przez słońce, ekrany telefonów, komputerów, telewizorów, a także żarówki. Jeśli używasz tych urządzeń po zmroku, zakłócasz swój rytm dobowy, a twój organizm żyje w chronicznym stresie. Przekłada się to na mniej i bardziej dokuczliwe dolegliwości – od migren, przez ból oczu, po depresję czy choroby serca.

Więcej o tym, dlaczego Twój organizm nie radzi sobie z ciągłą obecnością sztucznego światła i jakie są tego konsekwencje, przeczytasz na stronie Światło i technologia.

Co się stanie, kiedy, prowadząc taki tryb życia, zaczniesz nosić okulary typu blue blocker?

Na ich soczewkach znajduje się prawie bezbarwny lub pomarańczowy filtr światła niebieskiego (w przypadku okularów EyeShield również zielonego). Używając ich umiejętnie, zaczniesz panować nad tym, kiedy i w jakich ilościach światło to dociera do Twoich siatkówek, które to z kolei „komunikują się” z Twoim zegarem wewnętrznym. Dzięki takim okularom możesz pozbyć się dolegliwości wynikających np. z pracy przy komputerze, ale też dać czas swojemu ciału przygotować się do snu, zapominając o bezsenności czy nocnych pobudkach.

No dobrze, ale co to znaczy „używać ich umiejętnie”?

DayShield, czyli okulary, które ograniczą oddziaływanie światła niebieskiego na Twój organizm

Soczewki z serii DayShield to ratunek dla każdego, kto spędza dużo czasu przy komputerze, pracuje w hali, centrum handlowym lub innym mocno oświetlonym miejscu. Dzięki temu, że zastosowano w nich filtr, który blokuje 40% światła niebieskiego, ich szkła są niemal całkowicie przezroczyste. Ta wartość procentowa nie jest przypadkowa – nawet w ciągu dnia, do Twoich siatkówek dociera o ok. 40% więcej światła, niż są one w stanie „okiełznać” bez skutków ubocznych. 

Nosząc okulary DayShield w zamkniętych pomieszczeniach, sprawiasz, że ekrany są postrzegane przez Twoje oczy podobnie, jak światło słoneczne. Co jednak bardzo ważne, musisz pamiętać, że słońce (naturalne światło) jest Twoim sprzymierzeńcem – nawet w pochmurny dzień. Dlatego zawsze, kiedy wychodzisz na świeże powietrze, zdejmij te okulary.

okulary blokujące światło niebieskie na dzień - DayShield

Okulary blokujące światło niebieskie na dzień – DayShield:

 • blokują ok. 40% światła o wysokiej mocy, sprawiając, że wpatrywanie się w ekrany LED nie wpływa na Ciebie negatywnie,
 • idealne dla osób, które pracują przy komputerze lub przy intensywnym, sztucznym świetle,
 • niemal przezroczyste szkła, które nie odbiegają wyglądem od tych korekcyjnych,
 • przeznaczone do noszenia między wschodem a zachodem słońca, tylko przy sztucznym świetle.

NightShield, czyli tarcza, która ochroni Cię w pełni przed niebieskim światłem

Oglądasz seriale przed snem? A może, w ramach odpoczynku po pracy, lubisz w tym czasie grać w gry komputerowe, przeglądać media społecznościowe lub po prostu wpatrywać się w telewizor? Okulary NightShield mogą sprawić, że poczujesz małe-wielkie zmiany w swoim życiu.

NighShield blokują 100% światła niebieskiego. Sprawiają, że niezależnie od Twoich planów po zachodzie słońca, Twój organizm może produkować melatoninę (odpowiedzialną za senność i regenerację) w odpowiedniej ilości i czasie. Ze względu na swoje właściwości, ich soczewki są pomarańczowe – tylko ten kolor jest im w stanie zapewnić tak wysoką skuteczność.

Prawidłowy poziom melatoniny działa na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, sprawia, że po ok. 4 godzinach od założenia okularów czujesz się sennie i nie męczysz się z zasypianiem. Po drugie, pozwala w pełni odpoczywać wszystkim Twoim organom i – jeśli taka jest ich przyczyna – likwiduje nieprzyjemne pobudki w nocy. Po trzecie, pomaga również uzyskać wysoką koncentrację za dnia i w końcu poczuć, jak to jest mieć mnóstwo energii od samego rana. Okularów na noc nie można nosić przed zachodem słońca, bo spowoduje to odwrotne problemy – niedobór kortyzolu.

okulary blokujące światło niebieskie na noc NightShield

Okulary blokujące światło niebieskie na noc – NightShield:

 • blokują aż 100% światła niebieskiego i większość zielonego, pozwalając Twojemu organizmowi przygotować się do snu,
 • rozwiązanie dla każdego, kto po zachodzie słońca korzysta ze sztucznego światła lamp lub ekranów komputera, telefonu oraz tabletu,
 • ze względu na zmianę barwy nie polecamy prowadzić w nich samochodu (poza tym są bezpieczne i można się do nich szybko przyzwyczaić),
 • przeznaczone do zakładania po zachodzie słońca lub 4 godziny przed snem, noszenie ich w ciągu dnia nie jest dobrym pomysłem.

WSKAZÓWKA: Od tego, kiedy poczujesz pierwsze efekty przestawienia cyklu dobowego swojego organizmu na bliższy naturalnemu, zależy m.in. to, jaki tryb życia prowadzisz. Niektórzy czują różnicę już pierwszego dnia, inni po tygodniu, ale niemal wszyscy potwierdzają, że jest ona zauważalna codziennie coraz bardziej.

DayShield vs NightShield – czy któryś rodzaj okularów blokujących światło niebieskie jest lepszy?

Każda seria okularów EyeShield ma nieco inne zadania. Podsumowując: czym różnią się między sobą?

 • Blokada światła niebieskiego: DayShield robią to na poziomie 40%, a NightShield – 100%.
 • Kolor: DayShield są niemal przezroczyste, a NightShield pomarańczowe.
 • Ochrona: DayShield to najlepsze rozwiązanie do noszenia w ciągu dnia, w pomieszczeniach, a NightShield spokojnie poradzą sobie ze światłem po zachodzie słońca.
 • Efekty: DayShield likwidują ból oczu, migreny i inne objawy, które towarzyszą nadmiarowi niebieskiego światła, a NightShield regulują gospodarkę hormonalną, polepszają jakość snu i zwiększają koncentrację. Skutki ich noszenia są jednak podobne i uzupełniają się między sobą.
 • Samochód: DayShield nie wpływają na Twoje widzenie w czasie jazdy samochodem, a NightShield mogą je utrudniać.

UWAGA: Okulary DayShield nie zapewnią Ci wystarczającej ochrony po zachodzie słońca, mogą też przynosić odwrotne skutki, jeśli zaczniesz je nosić na zewnątrz, w ciągu dnia. Z drugiej strony, NightShield nie powinny być zakładane przed zachodem słońca (najwcześniej 4h przed snem).

Jak widzisz, okulary „z pomarańczowym filtrem” przeznaczone do noszenia w nocy i w ciągu dnia działają na wielu płaszczyznach i uzupełniają się w swoich działaniach. Najszybsze i najbardziej spektakularne efekty ich działania poczujesz, kiedy zdecydujesz się nosić je zgodnie z cyklem – w dzień w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach zakładać DayShield, z kolei 4h przed snem nosić NightShield.

Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, zastanów się, co sprawia Ci większy problem: bezsenność, problemy z zasypianiem, bóle oczu i głowy przed snem, czy migreny, brak koncentracji i niska efektywność za dnia? W pierwszym przypadku bardziej pomogą Ci okulary z serii NightShield, a w drugim – DayShield.

Pamiętaj, że one wszystkie działają też w dalekiej perspektywie.

Zapewniając Ci większy spokój i regenerację, mogą obniżyć ryzyko zachorowania na niektóre choroby cywilizacyjne, a także zadbać o zdrowie Twoich oczu i ogólną jakość życia. Żeby tak było, musisz zakładać je regularnie – systematyczność popłaca! Jeśli chcesz wiedzieć, czym jeszcze kierować się przy zakupie pary okularów dla siebie, zajrzyj do artykułu Jak wybrać skuteczne okulary blokujące światło niebieskie?

Podsumowanie

Czym są okulary Blue Blocker?

Są to okulary, które blokują światło niebieskie, dzięki filtrowi światła niebieskiego. W zależności od typu okularów blokują różne natężenie światła niebieskiego.

Okulary DayShield – jak działają?

Okulary DayShield blokują 40% światła niebieskiego, a ich soczewki są przezroczyste. Jak sama nazwa wskazuje, są dedykowane do noszenia w ciągu dnia.

Okulary NightShield – jak działają?

Okulary NightShield blokują 100% światła niebieskiego, a ich soczewki są pomarańczowoczerwone. Należy je nosić po zmroku, nie dłużej niż 4 godziny przed snem.

Jakie okulary Blue Blocker kupić? Na noc czy na dzień?

Kup okulary Blue Blocker na dzień, jeśli: dużo pracujesz przed komputerem, masz problem z koncentracją, bólami głowy oraz niską efektywnością za dnia.
Kup okulary Blue Blocker na noc, jeśli: masz problem z zasypianiem, bóle oczu i głowy przed snem lub migreny.