Pierwsze okulary – poradnik noszenia okularów korekcyjnych dla początkujących okularników
Masz problem z przeczytaniem rozkładu jazdy na przystanku? Musisz przybliżać gazetę do oczu, żeby cokolwiek dojrzeć? Nie zwlekaj! Najwyższa pora udać się do specjalisty: okulisty, optyka, optometrysty. Problem z nieostrym widzeniem rozwiązują soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne. Rozpoczęcie przygody z pierwszymi okularami korekcyjnymi to ważny krok na drodze do lepszego widzenia i komfortu codziennego życia. W XVI wieku w Europie powstały pierwsze okulary korekcyjne za sprawą odkryć Jana Keplera. Jego wynalazek początkowo składał się z jednej soczewki i był dostępny jedynie dla zamożnych osób. Od zawsze był symbolem prestiżu społecznego i mądrości. Dzisiaj praktycznie każdy z nas może je mieć. Wraz z upływem lat udoskonalano oprawki i soczewki. Co warto wiedzieć przed zakupem pierwszych okularów korekcyjnych? Dowiedz się, jakie są kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem, by zapewnić sobie najlepszą jakość widzenia i dopasowanie do Twojego trybu życia.
Wybór soczewek okularowych – co jest ważne?
To soczewki, potocznie nazywane szkłami, odpowiadają za korekcję naszego widzenia, więc do ich wyboru powinniśmy przywiązywać największą wagę. Mamy różne rodzaje szkieł: jednoogniskowe (sferyczne i asferyczne) dla krótkowidzów i dalekowidzów, dwuogniskowe, progresywne, dla osób z astygmatyzmem, do pracy przed komputerem. Odpowiedni dobór soczewek wymaga zbadania wzroku przez specjalistę. Nie powinno się ich kupować bez profesjonalnego badania wzroku. Miej na uwadze to, że okulary idealne rok temu mogą już nie być odpowiednie aktualnie. Wady wzroku mają tendencję do pogłębiania się. Jak zatrzymać pogarszanie się wzroku? Badanie wzroku należy wykonywać raz na rok.
Jak dobrać okulary do kształtu twarzy – praktyczne porady
Dobór odpowiednich oprawek do kształtu twarzy jest nie tylko kwestią estetyki, ale także komfortu noszenia. W salonach optycznych znajdziesz ogromny wybór różnych modeli. Dobrze dobrane oprawki będą harmonijnie współgrały z Twoimi rysami, kształtem twarzy, kolorem oczu, włosów oraz zapewnią stabilność i wygodę przez cały dzień. W ofercie EyeShield mamy opcję Domowej przymierzalni, dzięki której dobór oprawek będzie łatwiejszy. Wyróżniamy następujące kształty twarzy:
- Kwadratowa – by złagodzić rysy twarzy wybierz okrągłe lub owalne oprawki, kocie oczy. Unikaj kanciastych modeli.
- Prostokątna – wybierz okulary owalne lub okrągłe. Szczególnie polecanym kształtem mogą być też oprawki pilotki – tzw. aviatory.
- Owalna – jesteś szczęściarzem/szczęściarą! Pasują Ci praktycznie wszystkie rodzaje oprawek, byle nie wychodziły za bardzo poza obrys twarzy.
- Okrągła – świetnie sprawdzają się oprawki kwadratowe lub prostokątne, któreoptycznie wydłużą oraz wysmuklą twarz.
- Trójkątna – najlepszy będzie dla Ciebie kształt okrągły lub owalny, a także kocie oczy.
Więcej tipów znajdziesz w krótkim poradniku dla początkujących okularników: Jak odpowiednio dopasować oprawki okularów?
Jak przyzwyczaić się do noszenia okularów?
Przyzwyczajenie się do ich noszenia może zająć trochę czasu, zwłaszcza jeśli jesteś świeżym okularnikiem. Jakie kroki podjąć, aby ten proces przebiegł jak najbardziej płynnie oraz jak minimalizować pewien dyskomfort związany początkowo z ich noszeniem? Przede wszystkim bardzo istotny jest odpowiedni dobór oprawek. Nie mam tu na myśli jedynie względów estetycznych, ale taki wybór modelu, by Cię nie “cisnął”, nie zsuwał się z nosa, nie był zbyt ciężki. Komfort noszenia jest niesamowicie ważny, zwłaszcza gdy nosisz je cały dzień. Oprawki metalowe umożliwiają regulację nosków i zauszników, w modelach z tworzyw sztucznych możliwa jest wyłącznie regulacja zauszników. Pierwsze dni noszenia okularów mogą być trudne. Nasze oczy i mózg muszą zaadaptować się do nowej sytuacji, a to wymaga czasu. Przyzwyczaić musimy się także do oprawek w naszym polu widzenia. Swoje pierwsze okulary początkowo zakładaj na krótko i stopniowo wydłużaj czas. Najlepiej ubrać je na kilka godzin dziennie w sytuacjach statycznych, które nie powodują konieczności przemieszczania, w znanym otoczeniu.
Czas adaptacji do nowych okularów – od czego zależy i jak go skrócić?
Czas adaptacji jest kwestią indywidualną i może zależeć od wielu czynników. Proces przyzwyczajania się do noszenia okularów może potrwać od 2-3 dni do nawet ponad tygodnia. Zależy to od mocy szkieł oraz rodzaju soczewek. Przy soczewkach dwuogniskowych, czyli do bliży i do dali, początkowych trudności może być nieco więcej. Pozwalają one dobrze widzieć z różnych odległości, ale przyzwyczajenie się do różnej ostrości obrazu może nie być łatwe. Jeżeli jednak ból głowy, zawroty, zmęczenie, zaczerwienie oczu, mroczki przed oczami i inne objawy dyskomfortu utrzymują się dłużej, trzeba udać się do okulisty i zweryfikować dobór szkieł. Mogą to być objawy nieodpowiedniego dopasowania szkieł do wady wzroku.
Ochrona wzroku przy pracy przy komputerze – jakie okulary wybrać?
W dobie cyfrowej ery coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami, co stanowi wyzwanie dla naszego wzroku. Odpowiedni dobór okularów może pomóc w ochronie oczu przed zmęczeniem i poprawić Twoje samopoczucie podczas pracy przy komputerze. Dodatkowe powłoki i filtry znacząco podnoszą komfort użytkowania, łagodząc refleksy i odbicia światła, blokując dostęp szkodliwego światła niebieskiego pochodzącego z ekranów. W EyeShield masz możliwość zamówienia także okularów korekcyjnych z powłoką blokującą światło niebieskie dostosowanych do Twojej wady wzroku w wybranej przez Ciebie wersji: DayShield albo NightShield. Dobrze dobrane zapewniają lepsze widzenie, podkreślą Twój styl, a jeśli tego chcesz – wyróżnią Cię z tłumu. Żaden inny dodatek nie zmieni tak Twojego wyglądu jak właśnie okulary. Stanowią one modny dodatek, jak biżuteria czy zegarek. Wykorzystaj to! Wadę wzroku przekuj na zaletę 🙂
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]