Drganie powiek – Co może oznaczać drganie powieki?
Drganie powiek, czyli tzw. skacząca powieka, to mimowolne skurcze mięśnia okrężnego oka, które mogą być uciążliwe i niepokojące. Mięsień ten odpowiada za zaciskanie powiek oraz mruganie. Jakie są najczęstsze przyczyny drgania powieki i kiedy warto skonsultować się z lekarzem? Wyjaśnię Ci, kiedy należy pogłębić diagnostykę w poszukiwaniu przyczyn mimowolnych drgań, a kiedy wystarczy, że po prostu odpoczniesz.
Najczęstsze przyczyny drgania powiek
Większości osób z tym problemem skarży się jedynie na drżenie powieki górnej, natomiast drganie powieki dolnej występuje sporadycznie. Może to dotyczyć jednego lub obojga oczu. Przyjrzyjmy się przyczynom takiego stanu: od błahych po poważne.
Zmęczenie i brak snu
Samoistne drganie powiek może świadczyć o nadmiernym przemęczeniu. Skacząca powieka to najczęściej sygnał, jaki daje nam zmęczony organizm: halo, brakuje mi odpoczynku! Nie da się ukryć, że duży wysiłek fizyczny (ale także psychiczny) albo/i brak odpowiednio długiego i jakościowego snu mogą przyczynić się do drżenia powiek. Może Ci się wydawać, że jesteś w stanie odroczyć potrzebę odpoczynku i regeneracji. Nic bardziej mylnego. Twój organizm dopomni się szybko o to, żebyś o siebie zadbał. Brak snu oraz przewlekłe zmęczenie prowadzą do odwodnienia i osłabienia organizmu. W efekcie pojawiają się m.in drgania w obrębie oka. Przyjmuje się, że dorosły, zdrowy człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu. Już po kilku “zarwanych” nockach pojawiają się objawy wskazujące na zmęczenie, w tym drgania powieki oka.
Stres
Życie pod wpływem stresu to bardzo duży problem w dzisiejszych czasach. Nadmiar obowiązków, goniące Cię deadline’y, samochód do naprawy – stres towarzyszy nam zarówno w pracy, jak i w domu. Nauka odpowiedniego radzenia sobie z trudnymi emocjami jest ważna również po to, by stres nie odbił się na naszym zdrowiu.Jednym z objawów skumulowanego stresu jest właśnie skacząca powieka. By temu zaradzić, postaw na ćwiczenia relaksacyjne, medytacje, spacery i… unikanie stresu 🙂
Kofeina i alkohol
Z poprzedniego wpisu wiesz, kiedy najlepiej pić kawę, aby pomagała, a nie szkodziła. O piciu alkoholu przed snem również wielokrotnie wspominałem. Musisz wiedzieć, że zarówno kawa, jak i alkohol mogą przyczyniać się do zwiększenia problemu z drganiem powieki. Wypijanie zbyt dużej ilości płynów bogatych w kofeinę: kawy, coli, napojów energetycznych, powoduje zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Związane jest to z niedoborem elektrolitów. Drżenie górnej powieki może się pojawić także po ok. 24-72 godzinach od spożycia alkoholu. Ponadto nadużywanie alkoholu sprzyja niedoborom witaminowym.
Niedobory mineralne a drganie powiek
Braki odżywcze odbijają się na Twoim zdrowiu. Nieodpowiednia dieta sprawia, że nie zaspokajasz potrzeb swojego organizmu. Niedobory minerałów: magnezu, potasu, wapnia oraz witaminy B1 i B6 bywają częstym powodem drżeń mięśni. Magnez, potas i wapń wpływają na proces przekazywania impulsów do mięśni. Przy niedoborach magnezu dodatkowo mogą wystąpić skurcze mięśni w nogach, marznięcie stóp i dłoni, bóle głowy i nudności. O niedoborze wapnia mogą świadczyć skurcze innych mięśni oraz problemy z koordynacją ruchową dłoni. Niski poziom potasu objawia się m.in. kołataniem serca i huśtawką nastroju. Uzupełnienie diety o składniki bogate w magnez oraz inne minerały i witaminy jest niezbędne, by Twoje mięsnie funkcjonowały prawidłowo. Produkty bogate w magnez to np. kakao, kasza gryczana, groch, pestki dyni, orzechy, natka pietruszki. Witamina B1 znajduje się w mięsie oraz zbożach. Wszystkie te mikroelementy i makroelementy możesz również suplementować odpowiednimi preparatami, jeśli nie jesteś w stanie dietą poradzić sobie szybko z niedoborami.
Przeciążenie oczu
Długotrwałe przebywanie przed ekranem komputera lub telefonu komórkowego sprawia, że Twoje oczy są zmęczone, wysuszone, a często także zaczerwienione. Mimowolne drgania powieki to czasem efekt przeciążenia okolic oka podczas pracy przy komputerze. Pamiętaj, by w miarę możliwości ograniczać czas spędzony przy sprzęcie elektronicznym, robić regularne przerwy i ćwiczenia oczu. Jeśli drganie powieki jest spowodowane suchością oczu, stosowanie nawilżających kropli do oczu może być pomocne. Ulgę przyniesie Ci także noszenie okularów EyeShield w trakcie pracy przed monitorem.
Inne możliwe przyczyny drgania powieki
W rzadkich przypadkach drganie powiek może być objawem poważniejszych schorzeń, takich jak:
- Dystonia – choroba neurologiczna, charakteryzujące się mimowolnymi skurczami mięśni.
- Stwardnienie rozsiane – choroba autoimmunologiczna, która wpływa na centralny układ nerwowy, polega na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych.
- Zespół Tourette’a – zaburzenie neurologiczne objawiające się tikami ruchowymi i dźwiękowymi.
- Choroba Parkinsona – schorzenie neurodegeneracyjne prowadzące do zaburzeń ruchowych.
- Porażenie Bella, czyli samoistne porażenie nerwu twarzowego, polegające na nagłym osłabieniu i paraliżu mięśni twarzy.
- Połowiczny kurcz twarzy – zaburzenie nerwowo-mięśniowe objawiające się mimowolnymi skurczami mięśni, występującymi po jednej stronie twarzy.
- Guz mózgu – rzadka, ale możliwa przyczyna drżenia mięśni oka.
Pulsowanie powieki może być objawem chorób o podłożu neurologicznym, ale zdarza się również po spożyciu niektórych leków. Najczęściej przyczyną drżenia są amiodaron, cyklosporyna, haloperidol. Również w ciąży część kobiet skarży się na drganie powieki górnej. Zwykle wynika to ze zbyt małych ilości magnezu oraz potasu w organizmie, ponieważ ciało kobiety w ciąży potrzebuje większych ilości składników odżywczych.
Drganie powiek a schorzenia oczu
Problemy zdrowotne, takie jak zespół suchego oka, zapalenie powiek czy erozja rogówki, mogą powodować drganie powiek. Powieka drga przy niżej wymienionych schorzeniach oka:
- zapalenie powiek – stan zapalny, który obejmuje brzegi i skórę powiek, gruczoły tarczkowe oraz mieszki rzęs, często jest wywołany nieprawidłową higieną oka,
- zespół suchego oka – wynika z niedostatecznego wydzielania łez lub ich niewłaściwego składu,
- erozja rogówki – uszkodzenie powierzchniowych warstw nabłonka rogówki np. na skutek urazów mechanicznych,
- jaskra wrodzona – schorzenie genetyczne wymagające leczenia,
- podrażnienie spojówek – często towarzyszy alergii.
Schorzeniom tym towarzyszy zwykle także zaczerwienienie i pieczenie. Wszystkie niepokojące objawy warto skonsultować z lekarzem okulistą.
Jak leczyć drganie powiek?
Istnieje wiele sposobów na złagodzenie drgania powiek, od zmian w stylu życia po medykamenty. Zapobieganie mimowolnym drżeniom powieki zależy od przyczyny. Gdy powodem drgania powieki jest zmęczenie albo niedobory żywieniowe, wystarczy pozwolić sobie na odpoczynek i zmienić dietę lub włączyć suplementację, aby zmniejszyć częstotliwość i intensywność tych objawów. Jeżeli lekarz podejrzewa, że przyczyną drżeń mięśni są niedobory elektrolitowe, najczęściej kieruje pacjenta na badania krwi obejmujące jonogram. Gdy przyczyny drgania powiek są poważniejsze, konieczna jest diagnoza i rozpoczęcie leczenia choroby pierwotnej. Dodatkowe badania (EEG, rezonans magnetyczny) mają na celu wykluczenie poważnych chorób. W przebiegu schorzeń neurologicznych mimowolne drgania można wyeliminować na dłuższy czas poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej w okolicę powieki. Nie jest to rozwiązanie idealne i ma swoje wady.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
W jakich sytuacjach konieczna jest profesjonalna diagnoza i leczenie? Drganie powiek najczęściej nie jest spowodowane poważnymi chorobami, ale jeżeli szybkim skurczom mięśnia okrężnego oka towarzyszą inne objawy albo uporczywe drganie powieki utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować to ze specjalistą. Zgłoś się do lekarza, jeśli drgającej powiece towarzyszą takie objawy jak:
- drganie lub drętwienie innych części twarzy,
- ból, łzawienie, pieczenie, wydzielina w oku,
- opadanie powieki albo kącika ust,
- niedomykanie powiek,
- zaburzenia widzenia,
- kołatanie serca,
- silny ból głowy,
- zawroty głowy.
Podsumowanie
Drganie powiek to dosyć częsta dolegliwość, która zwykle wiąże się ze stresem, zmęczeniem, brakiem odpowiedniej ilości snu, nadużywaniem kofeiny, alkoholu. Inną powszechną przyczyną drgającej powieki jest niedobór witamin i makroelementów odpowiedzialnych za prawidłową pracę mięśni. Zwróć uwagę na jakość snu i odpowiednią dietę. Nie bagatelizuj sygnałów, które wysyła nasze ciało. Zdrowy tryb życia może pomóc w zapobieganiu i leczeniu drżenia powiek.
Źródła:
https://www.aao.org/eye-health/diseases/eyelid-spasm-twitch
Sienkiewicz-Jarosz Halina, Nerw twarzowy – fizjologia i najczęstsze choroby, online: https://podyplomie.pl/neurologia/13512,nerw-twarzowy-fizjologia-i-najczestsze-choroby
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]