Jak dobrać okulary do twarzy, oczu, włosów i karnacji? Jakie oprawki pasują do Ciebie?
Nieważne czy planujesz zakup okularów przeciwsłonecznych, korekcyjnych, czy tych blokujących światło niebieskie. Każde z nich mogą uwydatniać lub maskować niedoskonałości i walory Twojej twarzy. Odpowiednio dobrane oprawki okularów do twarzy mogą działać niemal jak makijaż, dodając Ci uroku i pewności siebie. Nie potrzebujesz umiejętności na poziomie stylisty mody, żeby ustalić, jakie oprawki są dla Ciebie – wystarczy szybka, łatwa analiza!
Ustal, jaki kształt ma Twoja twarz
Podstawa podstaw. Każda twarz jest inna, ale jest kilka ogólnych typów, wśród których na pewno odnajdziesz ten najbardziej przybliżony do swojego. Nie kieruj się opiniami znajomych lub porównaniem siebie do innych, bo Twoje wyniki nie będą wtedy wiarygodne. Zamiast tego:
- stań naprzeciwko lustra, z głową skierowaną na wprost (tak samo, jak podczas mierzenia rozstawu źrenic) i wyrysuj na nim zmazywalnym mazakiem lub szminką obrys swojej twarzy
- zrób sobie zdjęcie z bliskiej odległości (a najlepiej poproś o to kogoś) i wyrysuj ten kształt na samym zdjęciu, w telefonie.
Pamiętaj, żeby podczas robienia zdjęcia mieć włosy mocno związane z tyłu, a jeśli są krótkie – zaczesane do tyłu, najlepiej na mokro. Wszystko po to, żeby nie zakłamywały one kształtu samej twarzy.
Jakie oprawki pasują do różnych kształtów twarzy?
Twarz owalna
Jeśli Twój podbródek jest zaokrąglony i odrobinę węższy niż czoło, a najszersze miejsce Twojej twarzy to linia kości policzkowych, masz ogromne szczęście! Do owalu pasują niemal każde oprawki. Jedyne, o czym warto pamiętać, to ich szerokość – nie powinna być mniejsza od odległości pomiędzy kośćmi policzkowymi.
Twarz okrągła
Długość Twojej twarzy jest zbliżona do jej szerokości, masz dosyć niskie czoło i uwydatnione policzki? W tym przypadku idź w przeciwieństwa. Okrągłe oprawy tylko uwidocznią te cechy. Zamiast nich zdecyduj się na wyraźnie zaznaczone, kwadratowe, „kanciaste” okulary.
Twarz kwadratowa
Twarz kwadratowa charakteryzuje się tym, że jej szerokość i długość są niemal identyczne, a jej kształt podkreślają wyraźne kości policzkowe. Jej sprzymierzeńcem są bezsprzecznie oprawki zaokrąglone lub zupełnie okrągłe, które dodadzą jej delikatności.
Twarz prostokątna (podłużna)
Nieco inaczej trzeba traktować twarz prostokątną (podłużną), która różni się od poprzedniej wysokim czołem. Jeżeli tak wygląda Twój obrys, zrezygnuj z zupełnie okrągłych oprawek, na rzecz szerszych – owalnych lub prostokątnych.
Twarz trójkątna/w kształcie serca
Twoje czoło jest zdecydowanie szersze od dolnej części twarzy? Twój szkic przedstawia linie, które bardzo dynamicznie zwężają się ku podbródkowi? Prawdopodobnie masz trójkątną twarz. Celem Twoich oprawek będzie złagodzenie jej ostrych krawędzi i odwrócenie uwagi od jej górnej części. Najlepiej do tego sprawdzą się zaokrąglone (zwłaszcza na dole) oprawki, a najgorzej – kanciaste.
Pamiętaj o szerokości oprawek
Do większości osób będą pasowały oprawki o standardowych wymiarach – to prawda. Jeśli jednak masz oczy osadzone wyjątkowo blisko/daleko od siebie lub uszy znajdujące się bliżej twarzy albo tyłu głowy, zwróć uwagę na dobranie odpowiednich wymiarów nowych oprawek.
Okulary EyeShield są opisane według 3 wymiarów: szerokość szkła, szerokość mostka i długość zausznika. Skąd wiedzieć, na jakie się zdecydować? Najprościej, sprawdzając te wartości w oprawkach, które masz w domu. Powinny być one podane w ich wewnętrznej części, a jeśli nie, zawsze możesz poratować się linijką. Możesz też po prostu zmierzyć te odległości na swojej twarzy. W ocenie oprawek pomogą Ci też zdjęcia na modelach – zwróć uwagę na to, czy mają podobny kształt twarzy do Ciebie.
Przyjmuje się, że szkła wąskie mają do ok. 45 – 48 mm, a szerokie od ok. 50 mm. Wąski mostek (sprawdzający się przy blisko osadzonych oczach) ma ok. 15 – 18 mm. Większe wymiary najlepiej wyglądają przy dalekoosadzonych gałkach ocznych. Jeżeli większość okularów do tej pory spadała Ci z nosa przez zbyt długie zauszniki, wybierz takie, które będą miały do 140 mm, a jeżeli było wręcz odwrotnie – postaw na długość 145 mm w górę.
UWAGA: Podane wartości są umowne. Zawsze lepiej dokładnie zmierzyć dotychczas noszone oprawki lub twarz przed zakupem.
Co mają oprawki okularów do kształtu Twojego nosa?
Nos to centrum twarzy. Jeżeli nie chcesz, żeby zwracał na siebie uwagę, możesz optycznie zmienić jego kształt dzięki odpowiednio dobranemu mostkowi w oprawkach!
- Długi nos „skrócisz” niskim lub podwójnym mostkiem.
- Krótki nos „wydłużysz” delikatnym, wysokim mostkiem.
- Szeroki nos „zmniejszysz” jasnym lub wąskim noskiem.
Przy tym wszystkim pamiętaj, żeby nie przesadzać w żadną stronę, bo podziała to na Twoją niekorzyść.
Dopasuj kolor oprawek do swoich oczu, włosów i skóry
Na koniec, żeby oprawki Twoich okularów idealnie zgrywały się z Twoim wyglądem, dopasuj je do siebie kolorystycznie.
Cera:
- Jasna, ciepła cera idealnie współgra z pastelowymi barwami – zarówno neutralnymi, jak i kolorowymi. Do jej chłodnej odpowiedniczki pasują przede wszystkim pastelowe, ale chłodne kolory.
- Ciemniejszy, przybrązowiony, ciepły odcień twarzy pięknie podkreślą wszelkie brązy i pomarańcze. Jej zimny odcień współgra z niebieskimi i zielonymi oprawkami.
Oczy:
Możesz iść w dwóch kierunkach: wybierać oprawki w kolorze tęczówek lub odwrotnie – w barwach kontrastujących, które podkreślą ich głębię. Wybór zależy tylko od Twojego gustu. Patrząc na paletę barw:
- niebieski kontrastuje z brązami i pomarańczami,
- zielony z fioletami,
- brązowy z zieleniami i granatami.
Włosy:
- Blondy lubią się z delikatnymi, nieprzesyconymi kolorami.
- Siwe włosy zyskają na intensywności dzięki żywym kolorom – praktycznie wszystkim oprócz żółci i ciepłego brązu.
- Do brązu pasuje przede wszystkim czerwień, jednak jego chłodniejsze odcienie najlepiej prezentują się przy czerni i niebieskości (tak samo, jak włosy czarne),
- Rude włosy pięknie podkreślisz za pomocą żywych kolorów oprawek – od niebieskiego, przez pomarańczowy, po czarny.
Pamiętaj, że Twoje okulary mają się podobać przede wszystkim Tobie. Szukasz okularów, które nie tylko podkreślą zalety Twojej twarzy, ale też ochronią Cię przed sztucznym, niebieskim światłem (przeczytaj: 5 powodów, dla których warto nosić okulary blokujące światło niebieskie), a jeśli tego potrzebujesz – będą zawierały soczewki korekcyjne? Zajrzyj do naszego sklepu, a jeśli masz już oprawki i chcesz wstawić w nie nasze szkła, odwiedź zakładkę „Twoje oprawki”.
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]