Rozstaw źrenic (PD) – czym jest i jak go zmierzyć?

Rozstaw źrenic (PD) – czym jest i jak go zmierzyć?
Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 21 lutego 2021

Planujesz zakup nowych okularów korekcyjnych online? Żeby wydać swoje pieniądze z głową i nie narazić się na dolegliwości związane z noszeniem niedopasowanych szkieł, musisz najpierw poznać rozstaw swoich źrenic (PD). Zobacz, dlaczego ten parametr jest tak ważny, w jaki sposób się go zapisuje i jak zmierzyć go samodzielnie, jeśli nie zrobił tego za Ciebie okulista.

Czym jest rozstaw źrenic (PD)?

Rozstaw źrenic (ang. PD – pupillary distance) to, najprościej mówiąc, odległość pomiędzy źrenicami oczu. Podaje się ją w milimetrach, a im większy błąd w jej pomiarze, tym poważniejsze konsekwencje mogą grozić osobie z wadą wzroku, która nosi okulary wykonane na jego podstawie. Rozstaw źrenic można przedstawić na dwa sposoby – mniej dokładny, jako jedna liczba, lub bardziej precyzyjny, jako dwie liczby.

Uznaje się, że średnia wartość PD u dzieci wynosi od 43 mm do 54 mm, a u dorosłych od 54 mm do 74 mm. Może być więc ona podana np. jako „65 mm” lub „32,3 mm i 32,7 mm”. W pierwszym przypadku określa ona odległość pomiędzy środkami źrenic, a w drugim odległość między lewą źrenicą a środkiem nosa oraz prawą źrenicą a środkiem nosa.

Co ważne, rozstaw źrenic zmienia się z wiekiem, ale zatrzymuje się u dorosłych. Oznacza to, że dobrze wykonany pomiar PD może Ci służyć od dorosłości przez całe życie, dlatego warto się do niego przyłożyć.

Po co mierzyć rozstaw źrenic?

W idealnym przypadku powinien to zrobić okulista, który wypisuje Ci receptę na okulary korekcyjne. Dzięki specjalnemu urządzeniu – pupilometrowi – jest w stanie zmierzyć PD z dokładnością do 0,5 mm.

Żadna dobra firma, zajmująca się produkcją szkieł korekcyjnych, nie stworzy dla Ciebie okularów bez znajomości tego parametru, bo mogłoby Cię to narazić na poważne konsekwencje zdrowotne i pogorszenie wzroku. Dlatego, jeśli chcesz kupić okulary korekcyjne przez Internet, a lekarz nie zaznaczył na recepcie Twojego PD, przygotuj się na samodzielne mierzenie. Bez obaw, to nic trudnego!

Jak samodzielnie zmierzyć rozstaw źrenic?

Jeżeli masz taką możliwość, zwłaszcza jeśli masz poważną wadę wzroku, poproś kogoś o pomoc – wtedy badanie zajmie dosłownie kilka minut, a jego wyniki będą bardziej pewne. Przygotuj twardą linijkę z podziałem na milimetry i dobrze oświetlone lustro, które możesz postawić na wprost siebie. Do pomiaru rozstawu źrenic NIE nada się np. centymetr krawiecki i małe lusterko, do którego trzeba się schylać.

jak zmierzyć rozstaw źrenic
  1. Stań na wprost lustra, w odległości ok. 25 cm od niego. Nie schylaj się i trzymaj głowę prosto. Jeśli pomiarów dokonuje inna osoba, w tym czasie patrz na obiekt oddalony o ok. 2 m.
  2. Oprzyj linijkę na nosie w takim miejscu, żeby znajdowała się tuż pod lub nad Twoimi źrenicami, patrzącymi na wprost.
  3. Ustaw przyrząd w taki sposób, żeby pozycja „0 mm” znajdowała się dokładnie pod środkiem jednej źrenicy. Następnie zaznacz na linijce lub zapisz odległości:
    • pomiędzy środkami źrenic,
    • następnie pomiędzy środkiem lewej źrenicy a środkiem nosa,
    • pomiędzy środkiem prawej źrenicy a środkiem nosa.
  4. Jeśli mierzysz swój PD samodzielnie i masz z tym problem, możesz sobie pomóc, zamykając jedno, a później drogie oko – łatwiej złapiesz ostrość.

UWAGA: Badanie linijką, a nie pupilometrem, nigdy nie będzie w pełni dokładne. Na szczęście mała pomyłka nie wpłynie źle na Twoje oczy i jest w pełni akceptowalna. Aby zmierzyć swój PD z jak największą dokładnością, koniecznie zrób to kilka, a nawet kilkanaście razy, tak, żeby wyniki zawsze się powtarzały. Pomiędzy kolejnymi próbami dobrze jest zrobić krótką przerwę, żeby oczy mogły odpocząć.

Czym skutkuje nieprawidłowo zmierzony rozstaw źrenic?

Wartość (lub wartości) PD pozwala specjalistom, którzy projektują Twoje okulary korekcyjne zrobić to w taki sposób, aby były one maksymalnie dopasowane do budowy Twoich oczu. Okulary o nieprawidłowym centrum optycznym, noszone regularnie, zamiast pomagać Ci żyć komfortowo z wadą wzroku, mogą:

  • wywoływać dyskomfort podczas patrzenia na oddalone lub bliskie obiekty,
  • być mało skuteczne, przez co Twoja wada będzie się pogłębiała,
  • wywoływać bóle głowy i oczu,
  • wpływać negatywnie na Twoją koncentrację,
  • „męczyć” Twoje oczy, a przez to cały organizm, prowadząc do uczucia chronicznego zmęczenia.

Jak widzisz, dokładne zmierzenie rozstawu źrenic to podstawa walki z wadami wzroku. Jeśli nie zrobił tego Twój okulista, zajmij się tym z jak największą starannością w domu lub poproś lekarza o kolejną wizytę. Jeżeli dysponujesz już uzupełnioną receptą na okulary korekcyjne i szukasz pary dla siebie, zerknij, jakie oprawki przygotowaliśmy dla Ciebie w EyeShield. Kupując najwyższej jakości okulary blokujące niebieskie światło ze szkłami korekcyjnymi, zadbasz o swoje oczy najlepiej, jak się da!

Podsumowanie

Co to jest rozstaw źrenic – PD?

Rozstaw źrenic (PD) to odległość mierzona w milimetrach między środkami źrenic oczu.

Jak jest rozstaw źrenic (PD) u dzieci?

Rozstaw źrenic u dzieci wynosi od 42 do 54 mm.

Jaki jest rozstaw źrenic (PD) u dorosłych?

Rozstaw źrenic u dorosłych wynosi od 54 do 72 mm.