Zadaniem oka jest nie tylko ‘widzieć’

Zadaniem oka jest nie tylko ‘widzieć’
Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 25 listopada 2020

Większość z nas, gdyby miała wskazać rolę oka, bez zastanowienia odparłaby: “do patrzenia”. Jednak to nie jedyne zadanie naszych oczu, jaką ten narząd pełni w naszym organizmie. Oko jest wyspecjalizowane w odbieraniu informacji przekazywanej przez światło. Nie tylko przesyła informacje do mózgu odnośnie tego, co widzi, ale również reguluje nasz zegar biologiczny.

Jak działa oko?

Budowa oka oraz jego wrażliwość na bodźce świetlne są rozwiązaniem do tej zagadki. Fotony światła wychwytywane są przez melanopsyne, znajdującą się w naszych oczach. Jest to nowo odkryty barwnik z rodziny opsyn [1].

Opsyny są grupą światłoczułych receptorów należących do rodziny białek RETINYlydynowych. Dziś słów kilka na temat melanopsyny. Została odnaleziona w oczach w 1998 [2], w naczyniach krwionośnych w 2014 [3] oraz skórze i podskórnej białej tkance tłuszczowej [4]. Melanopsyna odgrywa kluczową rolę w regulowaniu rytmu dobowego i jest wyjątkowo czuła na światło niebieskie [5].

Rola oka w regulowaniu rytmu dobowego

Człowiek został stworzony i przystosowany do 24 godzinnego cyklu doby (rytm dobowy). Dlaczego jest to tak istotna informacja? Ponieważ światło niebieskie informuje nasz organizm, że jest południe. Biorąc pod uwagę jak wiele urządzeń, którymi się otaczamy, emituje światło niebieskie, sprawia, że nasz rytm dobowy zostaje rozregulowany.

W naturalnym środowisku najwyższe stężenie światła niebieskiego ze słońca przypada na południe, natomiast w nocy w ogóle nie występuje. To właśnie z tego powodu wstawianie się na działanie światła niebieskiego przed snem (np.: oglądanie telewizji, siedzenie przed komputerem czy telefonem) jest dla człowieka szkodliwe. Zaczyna się niewinnie, od pierwszych problemów ze snem i utrzymaniem koncentracji.

W jaki sposób oko reguluje rytm dobowy?

Melanopsyna komunikuje się z SCN (jądrem nadskrzyżowaniowym) tworząc drogę siatkówkowo-podwzgórzową RHT (ang. retinohypothalamic tract), którą informacja świetlna bezpośrednio dociera do brzusznej części SCN [6].

Czy w takim razie niski poziom witaminy D, rozkład stresu poprzez POMC to wina złej diety? Śmiem mocno w to wątpić. Melanopsyna jest połączona z produkcją melatoniny [7] oraz z działaniem mitochondriów, a pisząc konkretnie z naprawą uszkodzonych mtDNA w nocy podczas snu w procesie autofagii. Jak wiadomo, od jakości mitochondriów zależy tak naprawdę wszystko, co dzieje się w ludzkim ciele [8],[9].

Podsumowując:

  • melanopsyna jest w naszych oczach, skórze, naczyniach krwionośnych, a nawet w podskórnej białej tkance tłuszczowej
  • wychwytuje światło i jest szalenie wrażliwa na niebieskie spektrum, które ją „niszczy”
  • reguluje wytwarzanie melatoniny
  • a melatonina jako najsilniejszy antyoksydant wpływa na naprawę uszkodzonych mitochondriów w procesie autofagii.
  • od jakości mitochondriów zależy nasze zdrowie

Wniosek przewodni:

Dieta to nie wszystko, najważniejsze jest środowisko. Nie wystarczy tylko chronić oczy np. ubierając okulary blokujące światło niebieskie należy również chronić skórę, A PRZEDE WSZYSTKIM wystawiać się na słońce.

PS. Członkowie grupy Ketoza – więcej niż dieta dostają tego typu posty parę dni wcześniej

Literatura:

1. https://pbkom.eu/pl/content/melanopsyna-nowo-odkryty-chronobiologiczny-receptor-Œświatł?fbclid=IwAR2hMtn3T8Jyd2to5j2Brw-iksb-gY1UcbRmVTZstrS_6L97lyP09cNscUk

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC18217/

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4273372/

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29180820

5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3375512/

6. http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2000/19.pdf

7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4898879/

8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22575351

9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5361446/