Zadaniem oka jest nie tylko 'widzieć’

Oko jest wyspecjalizowane w odbieraniu informacji przekazywanej przez światło. Fotony światła wychwytywane są przez melanopsyne, która jest nowo odkrytym barwnikiem z rodziny opsyn [1].

Opsyny są grupą światłoczułych receptorów należących do rodziny białek RETINYlydynowych. Dziś słów kilka na temat melanopsyny. Została odnaleziona w oczach w 1998 [2],

w naczyniach krwionośnych w 2014 [3] oraz skórze i podskórnej białej tkance tłuszczowej [4]. Melanopsyna odgrywa kluczową rolę w „ustawianiu” rytmy dobowego poprzez światło i jest wyjątkowo czuła na światło niebieskie [5].

Człowiek został stworzony i przystosowany do 24 godzinnego cyklu dnia i nocy, a nie do tego, że ciągle jest południe (informacja przekazywana przez światło niebieskie). Melanopsyna komunikuje się z SCN (jądrem nadskrzyżowaniowym) tworząc drogę siatkówkowo-podwzgórzową RHT (ang. retinohypothalamic tract), którą informacja świetlna bezpośrednio dociera do brzusznej części SCN [6].

Czy w takim razie niski poziom witaminy D, rozkład stresu poprzez POMC to wina złej diety? Śmiem mocno w to wątpić. Melanopsyna jest połączona z produkcją melatoniny [7] oraz z działaniem mitochondriów, a pisząc konkretnie z naprawą uszkodzonych mtDNA w nocy podczas snu w procesie autofagii. Jak wiadomo od jakości mitochondriów zależy tak naprawdę wszystko to, co dzieje się w ludzkim ciele [8],[9].

Podsumowując:

– melanopsyna jest w naszych oczach, skórze, naczyniach krwionośnych a nawet w podskórnej białej tkance tłuszczowej

– wychwytuje światło i jest szalenie wrażliwa na niebieskie spektrum, które ją „niszczy”

– reguluje wytwarzanie melatoniny

– a melatonina jako najsilniejszy antyoksydant wpływa na naprawę uszkodzonych mitochondriów w procesie autofagii.

– od jakości mitochondriów zależy nasze zdrowie

Wniosek przewodni:

Dieta to nie wszystko, najważniejsze jest środowisko. Nie wystarczy tylko chronić oczy np. ubierając okulary blokujące światło niebieskie należy również chronić skórę A PRZEDE WSZYSTKIM wystawiać się na słońce.

PS. Członkowie grupy Ketoza – więcej niż dieta dostają tego typu posty parę dni wcześniej

Literatura:

1. https://pbkom.eu/pl/content/melanopsyna-nowo-odkryty-chronobiologiczny-receptor-Œświatł?fbclid=IwAR2hMtn3T8Jyd2to5j2Brw-iksb-gY1UcbRmVTZstrS_6L97lyP09cNscUk

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC18217/

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4273372/

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29180820

5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3375512/

6. http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2000/19.pdf

7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4898879/

8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22575351

9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5361446/