Badanie wzroku u optyka – jak wygląda badanie i jak się przygotować?

Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 8 kwietnia 2024

Zauważasz u siebie objawy pogarszającego się wzroku? Nie zwlekaj, jak najszybciej umów się na wizytę u specjalisty, który go zbada. Dobór korekcji może wydawać Ci się czymś niepokojącym, gdy pierwsza wizyta u okulisty, optyka/optometrysty dopiero przed Tobą. Ale bez obaw. Wyjaśnię Ci, na czym polega badanie wzroku, jak przygotować się do wizyty i jak wygląda dobór okularów korekcyjnych albo soczewek kontaktowych. Najważniejsze jest zdiagnozowanie wady wzroku i poprawienie ostrości widzenia. Regularne badania mają istotny wpływ na zachowanie zdrowia narządu wzroku i profilaktyki chorób oczu. Wczesna diagnoza pomaga w zapobieganiu poważniejszym problemom, takim jak jaskra czy zaćma. Badanie wzroku warto wykonywać raz na dwa lata, a jeżeli w Twojej rodzinie występują problemy z narządem wzroku, to częściej, np. minimum raz w roku. Być może nawet nie wiesz, jak bardzo może się zmienić Twój komfort życia poprzez poprawę jakości widzenia.

 Różnice pomiędzy okulistą a optometrystą

Badanie wzroku i dobór okularów to poważna sprawa. Nie wystarczy kupić gotowych okularów dostępnych w drogerii czy w innym sklepie, które wydają się odpowiednie. Najpierw należy wykonać badanie wzroku. Możesz to zrobić w salonie optycznym, gdzie pracuje optometrysta albo u okulisty. Często jest to bezpłatne badanie wzroku pod warunkiem dokonania zakupu okularów czy soczewek w danym salonie. Zacznijmy od rozróżnienia, czym zajmuje się okulista, a czym optometrysta. Tak naprawdę każdy z nich jest w stanie zrobić Ci rzetelne badanie wzroku. W salonie optycznym wykonasz podstawowe badanie wzroku, a po nimmożesz od razu wybrać sobie oprawki oraz zakupić odpowiednie szkła. Optometrysta to osoba specjalizująca się w rozpoznawaniu i korekcji wad wzroku. Nie zdiagnozuje choroby oczu, nie wyjmie z oka ciała obcego ani nie wykona zabiegów chirurgicznych na gałce ocznej. Do zadań optometrysty należy:

  • zbadanie kondycji układu wzrokowego pod względem wady wzroku,
  • wypisanie recepty okularowej,
  • dopasowanie odpowiednich szkieł okularów lub soczewek.

Do okulisty należy się udać w przypadku jakiegokolwiek urazu lub podejrzenia choroby oczu. Badanie wzroku u okulisty, który oceni ostrość widzenia, pozwoli także na zniwelowanie problemów z oczami. Oprócz doboru odpowiedniej korekcji optycznej okulista rozpozna takie choroby jak jaskra, zapalenie spojówek, zaćma itd. Zakres badania jest więc szerszy niż u optyka. Do lekarza okulisty warto się wybrać w przypadku:

  • bólu oczu,
  • częstego bólu głowy,
  • zapalenia spojówek,
  • urazu oka,
  • niepokojących zmian w okolicach oczu,
  • gorszego widzenia mimo noszenia soczewek bądź okularów.

Jak wygląda badanie wzroku u optyka?

Badanie wzroku jest bezbolesne, więc nie masz się czego obawiać. Prawidłowe badanie optometryczne składa się z kilku etapów. Zwykle trwa około 20 minut i polega na zebraniu podstawowych informacji na temat Twojego zdrowia, stylu życia, ewentualnych zaburzeń widzenia, a następnie przeprowadzeniu badania. Powiedz o wszystkich objawach, które Cię niepokoją: bólu głowy, problemach z czytaniem, widzeniem daleko, mroczkach przed oczami, zamglonemu widzeniu itp. Następnie odbywa się badanie właściwe składające się z m.in. pomiaru ostrości wzroku, badania refrakcji, oceny zdolności akomodacji oka. Pacjent podczas dopasowywania odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych jest proszony o założenie specjalnych okularów z wymiennymi soczewkami oraz przeczytanie liter z tablicy Snellena. Nie jest to czas na oszukiwanie 🙂 Z kolei badanie przy użyciu tonometru pozwala na pomiar ciśnienia w oku, jest to przydatne w przypadku podejrzenia jaskry. Polega na wdmuchnięciu do każdego oka dawki powietrza. 

Przygotowanie do badania wzroku – co należy wiedzieć?

Aby odpowiednio przygotować się do badania wzroku warto być wyspanym i zrelaksowanym. Na wizytę najlepiej przyjdź bez makijażu oczu. Zbierz informacje o istniejących wadach wzroku i chorobach oczu w Twojej rodzinie np. jaskrze, zaćmie czy zwyrodnieniu plamki żółtej. Przed wizytą zastanów się, kiedy pojawiły się objawy pogarszającego się widzenia. W przypadku osób, które noszą soczewki kontaktowe, zalecane jest ich zdjęcie przynajmniej na 30 minut przed konsultacją z optometrystą.  Przed badaniem wzroku u okulisty konieczne może być zakropienie oczu specjalnymi kroplami mydriatycznymi, czyli rozszerzającymi źrenice. Po nich może wystąpić krótkotrwałe (ok. 2-3 h) pogorszenie widzenia. Z tego powodu niemożliwe będzie prowadzenie samochodu.

Nowoczesne metody badania wzroku – komputerowe badanie wzroku

Badanie autorefraktometrem pozwala zbadać wzrok i wykryć nieprawidłowości widzenia. Ostrość widzenia określa się poprzez pomiar krzywizny rogówki oraz soczewki oka. Badanie trwa kilka sekund dla każdego oka i jest całkowicie bezbolesne. Polega ono na wpuszczeniu do oka zupełnie nieszkodliwej wiązki promieni podczerwonych oraz analizie ich refleksów od układu optycznego oka. Badany musi jedynie patrzeć przez mały otwór, w którym widzi fotografię przedstawiającą jakiś oddalony przedmiot. Urządzenie dokonuje przeliczenia zebranych informacji na wielkość refrakcji oka badanego pacjenta. Jest to badanie przedmiotowe, bez czynnego udziału pacjenta. Wynik badania komputerowego określa przybliżoną wartość korekcji optycznej. Przed zakupem szkieł korekcyjnych konieczne jest dobranie mocy szkieł do osiągnięcia optymalnego widzenia przez pacjenta. Nieodzowne jest badanie subiektywne, gdyż nikt lepiej niż sam badany nie jest w stanie określić, jak widzi w danej chwili. Urządzenia do komputerowego badania wzroku są jednak cały czas udoskonalane.

Ochrona wzroku w dobie cyfrowej – okulary z filtrem światła niebieskiego

Wizyta u optyka stanowi ważny element profilaktyki zdrowotnej. W obecnych czasach częstymi dolegliwościami są: ból, pieczenie, zmęczenie oczu, ból głowy, wynikające z długotrwałego narażania się na nadmiar światła niebieskiego emitowanego przez ekrany sprzętów elektronicznych: komputery, telefony, telewizory. Działa ono degenerująco na plamkę żółtą, której zwyrodnienie może zakończyć się nawet ślepotą. Z pomocą przychodzi rozwiązanie w postaci okularów blokujących światło niebieskie EyeShield Szkła ze specjalną powłoką produkowane są w Polsce, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad procesem i skutecznością blokowania niebieskiego światła. Regularne badanie wzroku i ochrona przed światłem niebieskim to profilaktyka i zapobieganie rozwojowi chorób oczu. Poprzez dobór korekcji optycznej i zakup okularów albo soczewek dbasz o swój wzrok i komfort widzenia.