Jaki kolor światła do snu wybrać? Wpływ barwy światła na jakość snu

Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 16 kwietnia 2024

W naszym życiu światło odgrywa kluczową rolę, nie tylko umożliwiając nam widzenie, ale również wpływając na nasze samopoczucie, poziom energii i zdrowie. Każda barwa ma charakterystyczną długość fali, która inaczej wpływa na nasze ciało i mózg. Kolor i ilość światła wpływają także na jakość snu. W tym artykule skupimy się na tym, jak różne barwy światła wpływają na jakość naszego snu, zwracając szczególną uwagę na rolę, jaką odgrywają w tym procesie żarówki LED.

Wpływ niebieskiego światła na nasz sen

Dlaczego niebieskie światło jest problemem?

Niebieskie światło to światło widzialne, będące zjawiskiem naturalnym – emitowane jest przez Słońce, ale w obecnych czasach atakowani jesteśmy sztucznym światłem, które działa na nas szkodliwie. Praca do późnego wieczora przed ekranem komputera czy też wieczorne scrollowanie Instagrama, Facebooka lub innych portali społecznościowych rozregulowuje nasz rytm dobowy i może stać się przyczyną problemów ze snem. Światło niebieskie emitowane przez ekrany i żarówki LED zakłóca wydzielanie melatoniny – hormonu snu i zwiększa produkcję kortyzolu – hormonu stresu, odpowiedzialnego za pobudzenie i aktywność. Tym samym doprowadzamy do problemów z zasypianiem i ogólnego pogorszenia snu. Brytyjscy badacze sprawdzili działanie światła na sen, a dokładniej: jak światło w różnych kolorach wpływa na procesy snu i czuwania u myszy. Wyniki tego badania opublikowano w czasopiśmie „PLOS Biology”. Okazało się, że po ekspozycji na światło zielone myszy zasypiały w ciągu 1 do 3 minut, po ekspozycji na fioletowe światło w ciągu 5-10 minut, a po ekspozycji na niebieskie światło w ciągu 16-19 minut. Myszy wystawione na działanie niebieskiego światła spały mniej niż myszy wystawione na działanie zielonego światła i fioletowego. Nie jesteśmy myszami, ale nasze ciało reaguje podobnie. Białe światło i niebieskie sprawiają, że przestajemy być senni. Zwłaszcza to niebieskie, zamiast wyciszyć, ma negatywny wpływ na jakość snu i masa badan naukowych potwierdza tę tezę.

Czerwona barwa światła a jakość snu

Czerwone światło, w przeciwieństwie do niebieskiego, ma pozytywny wpływ na nasz sen. Wspiera produkcję melatoniny przez szyszynkę, nie zakłóca naturalnego rytmu dobowego. Przed wynalezieniem elektryczności sygnałem późnej pory był zachód słońca oraz dogasający ogień, a więc światło czerwone. Jest to sygnał do snu, odpoczynku po całym dniu. Ciepła barwa światła pozytywnie wpływa na jakość snu, ma uspokajający efekt. Pełni ważną rolę w regulacji rytmu okołodobowego. Światło czerwone to taki zasilacz dobrego snu. Nie może go zabraknąć wieczorną porą, jeśli chcesz, by Twój sen był głęboki, spokojny i regenerujący. Nie bez powodu czerwona barwa jest stosowana w terapii światłem. Światło czerwone wykorzystuje się w leczeniu m.in.:

  • nadmiernego stresu,
  • przewlekłego zmęczenia,
  • nerwobóli,
  • chorób skóry,
  • a także zaburzeń snu.

Jak wybrać odpowiedni kolor światła do sypialni?

Twój organizm reaguje zupełnie inaczej na ciepłe i zimne światło. Zimne światło, czyli np. białe i niebieskie, często pojawia się w halach, magazynach czy biurach. Pobudza organizm do pracy, dlatego powinniśmy go unikać wieczorem, gdy chcemy iść spać. Do sypialni idealnie nadaje się ciepłe światło, które najlepiej imituje to naturalne. Ma właściwości relaksujące, nie męczy naszych oczu i ułatwia nam regenerację. Wniosek jest prosty: by lepiej się wysypiać, unikajmy światła niebieskiego i zimnego. To otaczanie się ciepłym oświetleniem, zwłaszcza na około dwie godziny przed snem, sprawia, że sen staje się bardziej jakościowy. Wierz mi – higiena snu, a tym samym także odpowiednie oświetlenie, jest jednym z kluczowych kwestii, przyczyniających się do poprawy Twojego zdrowia i samopoczucia. Podczas wybierania żarówek i lamp do sypialni weź pod uwagę nie tylko moc i natężenie, ale również barwę światła, które najlepiej sprzyja relaksowi i przygotowuje organizm do snu.

Technologia a sen: wpływ ekranów i oświetlenia LED

Leżąc w łóżku przeglądasz jeszcze social media, żeby nic Cię nie ominęło. A może oglądasz śmieszne koty, by się odstresować? Cokolwiek robisz przed ekranem w godzinach poprzedzających sen, warto wziąć pod uwagę, że bombardowanie swoich oczu sztucznym światłem ma wpływ na organizm. Zamiast żarówek żarowych mamy teraz źródła światła LED, które mają żywotność nawet kilkanaście tysięcy godzin, co sprawia, że są bardziej trwałe niż tradycyjne żarówki, a jednocześnie energooszczędne, gdyż pobierają dużo mniej prądu. Wydawałoby się, że jest to wynalazek idealny. Niestety, ma również swoje wady. Tak samo jak urządzenia elektroniczne nowoczesne oświetlenie wpływa na nasz sen. Musisz wiedzieć, że lampka nocna z taką żarówką to źródło światła niebieskiego. Takie żarówki oraz modne taśmy LED z białym światem mają w sobie efekt migotania, który męczy nie tylko nasze oczy, ale także mózg. Jeśli wieczorem korzystasz z urządzeń emitujących szkodliwe światło lub oświetlenia LED, nasz organizm nie potrafi przełączyć się w tryb odpoczynku. Uniemożliwia Ci to szybkie zaśnięcie. Potrzebujesz więcej czasu, by oddać się z objęcia Morfeusza. Dodatkowo Twój sen jest wtedy gorszej jakości, płytszy i krótszy. Nic dobrego! Przesypiamy 1/3 życia nie bez powodu. To właśnie sen ma nas regenerować, sprawiać, że budzimy się pełni energii i chęci do działania. Jeśli jest inaczej – powinna Ci się zaświecić czerwona lampka. 

Alternatywne rozwiązania dla lepszego snu

Czerwona żarówka NightTorch oraz pomarańczowa żarówka DayTorch to zdrowa alternatywa dla żarówek LED, które emitują sztuczne niebieskie światło. Zastosowane specjalne diody likwidują efekt migotania, dzięki czemu oczy nie męczą się. Światło ciepłe sprawia, że higiena snu jest zachowana. Czerwona żarówka to świetny wybór do pomieszczeń, w których przebywasz przed snem: do sypialni albo łazienki. Czerwone światło żarówki poprawia jakość snu poprzez regulację produkcji melatoniny i obniżenie poziomu kortyzolu. Z kolei pomarańczowa żarówka zastępuje “zwykłe” żarówki LED, które zapewne masz w salonie, pokoju dziecięcym, korytarzu. Przyjemna barwa sprawi, że będziesz bardziej zrelaksowany i spokojniejszy. Kolejnym skutecznym rozwiązaniem wobec ekspozycji na sztuczne światło wieczorem są okulary blokujące światło niebieskie. Nie musisz wymieniać wszystkich żarówek w domu, jeśli nosisz wieczorem okulary NightShield, najlepiej na 3-4 godziny przed snem. Pomarańczowe okulary skutecznie blokują światło niebieskie, co prowadzi do poprawy snu, zwiększenia poziomu melatoniny, zmniejszenia poziomu kortyzolu, zmniejszenia zmęczenia oczu i poprawy funkcji poznawczych.

Tworzenie optymalnego środowiska do snu

Czynników odbijających się na naszym śnie jest bardzo wiele. Powinniśmy zadbać o wygodny materac i odpowiednio dopasowaną poduszkę. Dobrze jest wietrzyć pomieszczenie przed snem, utrzymywać niższą temperaturę w sypialni niż w innych pomieszczeniach oraz mieć stałe godziny, w których śpimy. Wieczór to nie czas na kłótnie, analizowane trudnych sytuacji, ani na objadanie się. To pora na relaks. Im bardziej o to zadbasz, tym bardziej podziękujesz sobie o poranku. To fakt: niebieskie światło utrudnia zaśnięcie i zaburza sen. Odpowiednio dobrane światło poprawi jakość Twojego odpoczynku. Pamiętaj, że to ciepłe światło najlepiej imituje naturalne światło. Wykorzystaj tę wiedzę i śpij dobrze! 🙂 Zajrzyj do naszego sklepu: EyeShield Wybierz zdrowe oświetlenie dla oczu i dla Twojego snu, który przekłada się na stan Twojego zdrowia.

Źródła
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27276063/