Co zrobić, żeby okulary nie parowały? – Skuteczne sposoby na zaparowane okulary
Zaparowane okulary – szczególnie w okresie jesienno-zimowych chłodów – to bardzo powszechny oraz irytujący problem. Jak się jednak okazuje, istnieją skuteczne sposoby na to, żeby takie sytuacje odeszły w niepamięć. Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Oto skuteczne metody przeciwdziałania wspomnianemu problemowi.
Problem parowania okularów – co trzeba wiedzieć?
Z problemem parowania okularów spotkała się chyba każda osoba borykająca się na co dzień z wadą wzroku. Jest on bardzo irytujący choćby z tego względu, że ogranicza naszą zdolność percepcji.
Parowanie okularów doskwiera nam szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Proces zachodzi na skutek nagłych zmian temperatur. Para powstaje wskutek zetknięcia się ciepłego i wilgotnego powietrza z zimnymi soczewkami naszych okularów. Dochodzi wtedy do gwałtownego osadzania się skroplonej wilgoci na szkle.
Podobnie sytuacja wygląda wtedy, gdy zmuszeni jesteśmy korzystać z maseczek – na przykład w placówkach służby zdrowia, w aptekach. Bardzo często zdarza się wtedy, że okulary zaparowują. To skutek przedostawania się wydychanego, ciepłego i wilgotnego powietrza w kierunku soczewek okularów.
Jak się jednak okazuje, nie jesteśmy skazani na to, byśmy w wyżej wymienionych, a także w wielu innych sytuacjach denerwowali się parującymi okularami!
Jak zapobiegać parowaniu okularów?
Istnieją sposoby na to, by w skuteczny sposób zapobiegać pojawianiu się pary na soczewkach okularów. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakiej sytuacji problem doskwiera nam najbardziej. Możemy postawić na specjalne produkty dedykowane ochronie szkła przed parą, bądź też skorzystać ze sprawdzonych metod ograniczających przedostawanie się ciepłego powietrza na chłodne okulary. Dzisiaj powiemy sobie o tych najpopularniejszych.
Podczas skoków temperatury
Nie da się uniknąć sytuacji, w których gwałtownie zmienia się temperatura naszego otoczenia. Nie oszukamy bowiem pory roku panującej na zewnątrz. Możemy jednak skutecznie przeciwdziałać niezbyt komfortowym sytuacjom, w których dochodzi do parowania okularów. Wystarczy, że będziemy na co dzień korzystać z preparatów typu anty-para, które tworzą na powierzchni soczewek specjalną warstwę ochronną zapobiegającą osadzaniu się na niej skroplonej wilgoci.
Przykładem takiego preparatu jest płyn do czyszczenia Anti Fog od EyeShield. Jego stosowanie polega na spryskaniu soczewek z obu stron oraz przetarciu tych powierzchni suchą ściereczką z mikrofibry. Efekty działania preparatu będą odczuwalne bardzo szybko – problem parujących okularów powinien odejść w niepamięć.
-
Płyn do czyszczenia okularów34.00zł
-
Karta podarunkowa300.00zł – 2,000.00zł
Podczas noszenia maseczki
Jak unikać parowania okularów w trakcie noszenia maseczki? Tutaj wiele zależy od tego, czy dobrze zakładamy obydwa elementy. Odpowiednie ustawienie na naszej twarzy zarówno maseczki, jak i okularów może mocno zmarginalizować problem parowania.
Wystarczy, że w prawidłowy sposób założymy samą maseczkę i wyregulujemy jej górną część w taki sposób, by maksymalnie przylegała do naszej twarzy i – co za tym idzie – ograniczała przepływ powietrza w kierunku naszych oczu. Same okulary powinniśmy natomiast zakładać na maseczkę, żeby dodatkowo docisnąć jej górną krawędź do twarzy.
Możemy jednak skorzystać również z nieco droższych maseczek wyposażonych w specjalny zawór z filtrem ułatwiający wymianę powietrza z otoczeniem. Takie rozwiązanie bardzo mocno ogranicza przedostawanie się wilgoci w kierunku naszych oczu i – co za tym idzie – w kierunku naszych okularów. Parowanie przestanie być poważnym problemem.
Problem można minimalizować na etapie zakupu okularów!
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z problemem parowania okularów możemy poradzić sobie już na etapie ich zakupu. Kluczową rolę odgrywa tutaj między innymi odpowiedni dobór soczewek. Niektóre ich modele są bowiem przez producentów wyposażane w specjalne powłoki zapobiegające osadzaniu się wilgoci oraz zanieczyszczeń. Mowa oczywiście o specjalnych powłokach oleofobowych i hydrofobowych.
Zazwyczaj są one stosowane w przypadku wysokiej klasy szkieł. Musimy więc nastawić się na to, że za możliwość skorzystania z takich dobrodziejstw zapłacimy nieco więcej.
Powłoka oleofobowa to cienka warstwa specjalnej substancji, która zapobiega osadzaniu się na powierzchni szkieł okularów cząsteczek kurzu i tłuszczu w postaci – chociażby – odcisków palców. Struktura powłoki jest bardziej gładka od szkła i dzięki temu zanieczyszczenia nie mogą do niej swobodnie przylegać.
Powłoka hydrofobowa działa w bardzo zbliżony sposób, jednak w jej przypadku kluczowym zadaniem jest ograniczanie pojawiania się pary na zabezpieczonej powierzchni. Oczywiście nie powinniśmy liczyć na to, że wilgoć w ogóle nie będzie się pojawiała na tak chronionych soczewkach. Po prostu woda będzie zbierała się na szkłach okularów w postaci większych kropel i samoczynnie spływała. Dodatkowo warstwa hydrofobowa powinna zapobiegać powstawaniu nieestetycznych zacieków na powierzchni szkieł okularów. A w jaki sposób Wy walczycie z parowaniem okularów?
Więcej praktycznych porad znajdziecie na naszym blogu!
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]