Jak światło niebieskie wpływa na Twoje zdrowie psychiczne?
Naukowcy coraz częściej podkreślają: wszechobecne diody elektroluminescencyjne (umieszczane w żarówkach LED w wielu ekranach) mają destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Najwięcej jednak mówi się o tym w odniesieniu do ciała. Dosyć powszechnie znany jest fakt, że światło niebieskie może zwiększać ryzyko zachorowania na przeróżne dolegliwości – od otyłości, przez zwyrodnienie plamki żółtej, aż po nowotwory. Czas rozprawić się z drugą, równie ważną stroną medalu, która ma ogromny wpływ na Twoje życie – psychiką.
UWAGA: W tym artykule przeczytasz o tym, jaki wpływ ma na Ciebie nadmiar sztucznego światła niebieskiego, a nie ono samo. Zajrzyj do wpisu: “Kiedy nosić okulary blokujące światło niebieskie, żeby nie przedobrzyć?”, żeby dowiedzieć się, kiedy może być ono Twoim sprzymierzeńcem. Skupimy się też tylko na Twojej psychice. Tutaj pisaliśmy o związanych z nim chorobach fizycznych.
Bezsenność i problemy ze snem, a zdrowie psychiczne
Nieregularny sen jest zarówno objawem nadmiaru niebieskiego światła w Twoim życiu, jak i przyczyną innych problemów, o których za chwilę. Przez to często doskwiera najbardziej, a bez poradzenia sobie z zaburzeniami snu, nie pozbędziesz się innych męczących dolegliwości. Tym bardziej niepokoi fakt, że sama bezsenność dotyka aż 20 – 30 % populacji.
Nawet mała ilość sztucznego światła niebieskiego, która trafia do Twoich oczu przed snem, może znacząco rozregulować Twój cykl dobowy. Jakie są skutki oglądania telewizji lub wpatrywania się w telefon (bez odpowiedniego zabezpieczenia – np. okularów blokujących niebieskie światło) po zmroku?
- zasypianie zbyt późno, często poprzedzone długą, irytującą „walką”,
- uczucie zmęczenia już po przebudzeniu,
- zaburzenia poszczególnych faz snu, które nie pozwalają wypocząć Twojej głowie ani zregenerować się Twojemu ciału.
To wszystko prowadzi do chronicznego zmęczenia, które prędzej czy później odbija się na innych obszarach życia.
Zaburzenia koncentracji i jej wpływ na naszą kondycję psychiczną
Nie możesz skupić się na swojej pracy? Podczas rozmowy ze znajomymi Twoje myśli niekontrolowanie odpływają gdzieś daleko stąd? Cokolwiek robisz, Twoja uwaga szybko przerzuca się na inną czynność? Te sytuacje mają swoje przyczyny, które nie rozwijają się w jeden dzień.
Zaburzenia koncentracji to jasny sygnał, że Twój mózg zaczyna pracować nieefektywnie. Mogą być one spowodowane chorobami, które zawsze warto wykluczyć u lekarza. Bardzo często są jednak związane przede wszystkim z brakiem regenerującego snu oraz uzależnieniem od telefonu czy komputera, które przecież… emitują światło niebieskie. Wieczorami grasz w gry, więc nie możesz zasnąć. Następnego dnia nie możesz się skupić na pracy, więc znów sięgasz po telefon, żeby poczuć przypływ dopaminy, przez co jeszcze gorzej śpisz. I tak w kółko. Czas przerwać to błędne koło!
Przewlekły stres a zdrowie psychiczne
Czy wiesz, że ok. 70 – 80% wizyt osób w wieku produkcyjnym u lekarzy jest spowodowana dolegliwościami związanymi z odczuwaniem długotrwałego stresu? Ten niepokojący fakt poruszają zarówno polscy (m.in. doktor Stanisław Gołba), jak i zagraniczni (m.in. zespół badaczy z amerykańskiego Kansas State University) specjaliści.
Twój organizm nie jest przyzwyczajony do trybu życia, jaki narzuca Ci współczesny świat. On nadal niewiele się różni od organizmu człowieka pierwotnego. Każdy wieczór spędzony przy komputerze, ba, każdy dzień, kiedy przy nim pracujesz, każdorazowe obejrzenie filmu w nocy czy nawet zakupy spożywcze po zmroku – to wszystko stresuje i Twoje ciało, i Twój umysł, bo nie jest dla nich naturalne. Jeśli do tego źle sypiasz i czasem nawet wiele godzin przed snem obawiasz się, jak będzie wyglądała kolejna noc, reakcje Twojego układu współczulnego są jeszcze intensywniejsze.
To on pobudza nadnercza do wydzielania adrenaliny. Jeśli dzieje się to raz na jakiś czas, wszystko jest w porządku. Niestety, przy podobnym trybie życia, ten hormon zaczyna działać na Ciebie destrukcyjnie, prowadząc do rozwoju chorób o podłożu psychosomatycznym. W końcu dochodzi do tego, że częściej odczuwasz stres niż spokój! Chroniczny stres osłabia Twój układ hormonalny i odpornościowy, znacznie zwiększając ryzyko zachorowania m.in. na choroby autoimmunologiczne, miażdżycę czy zawał serca. Przewlekły stres potrafi też niszczyć relacje międzyludzkie, nie pozwalać rozwijać się zawodowo oraz przyczyniać się do chorób psychicznych.
Problemy z pamięcią
O ile naturalna ilość niebieskiego światła pobudza komórki mózgowe, o tyle jego nadmiar sprawia, że pracują one z dnia na dzień coraz gorzej. To zagadnienie nie jest jeszcze do końca przebadane, ale już teraz można się natknąć na alarmujące komunikaty naukowców. Mówią one o tym, że długotrwała ekspozycja na światło o wysokiej energii może mieć coś wspólnego z problemami z pamięcią występującymi w wieku produkcyjnym i rozwijającymi się na stare lata.
Udowodniono też, że długotrwały stres – którego przyczyną jest również niebieskie światło – niszczy komórki mózgowe i przyczynia się do zaniku neuronów w hipokampie. Jest to część mózgu, która odpowiada za przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Ma też swój wpływ na zdolności uczenia się oraz orientację w przestrzeni.
Problemy o podłożu psychicznym
Wszystkie wymienione wyżej skutki nadmiaru obecności niebieskiego światła w Twoim życiu niestety mogą być dopiero początkiem kłopotów. Im dłużej Twój mózg się męczy, tym gorzej pracuje, a im gorzej pracuje, tym ciężej mu zachować równowagę. Z kolei jej brak może być przyczyną lub ogniskiem zapalnym do wystąpienia poważnych chorób psychicznych.
Napady lęku, najróżniejsze typy depresji, nerwica i wiele innych – ta lista jest bardzo długa. Ważne jest też to, że tego typu chorób i zaburzeń nie da się wyleczyć samymi lekami. Wpływa na nie zbyt dużo czynników – m.in. te wymienione w artykule. Aby się ich pozbyć, trzeba pracować nad każdym aspektem swojego życia – od redukcji stresu, przez naukę odpoczynku i wyregulowanie cyklu dobowego, aż po terapię.
Leczenie każdej z tych przypadłości będzie wymagało od Ciebie czasu, determinacji i nierzadko dużych nakładów finansowych. Zastanów się, czy nie lepiej zapobiegać niż leczyć. Już teraz zadbaj o swoje zdrowie, a kiedyś sobie za to podziękujesz. Wyreguluj swój cykl dobowy, a być może unikniesz chorób, które mogą Cię dotknąć nie tylko „kiedyś”, ale nawet niedługo. Przemyśl swoje decyzje zakupowe – zainwestuj w okulary blokujące niebieskie światło już dzisiaj, a być może oszczędzisz tysiące złotych wydanych na późniejsze leczenie ciała i duszy.
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]