Borówka Amerykańska – prawdziwy skarb dla Twojego wzroku

Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 15 marca 2024

Borówka amerykańska: owoc zdrowia dla Twoich oczu

Zastanawiasz się, po jaki owoc sięgnąć, by cieszyć się świetnym wzrokiem? Borówka amerykańska to potoczna nazwa borówki wysokiej (Vaccinium corymbosum L.). Dlaczego “amerykańska”? Pochodzi z Ameryki Północnej. Najwięksi producenci tych owoców to Stany Zjednoczone, Kanada i… Polska! Wysokie wartości odżywcze borówek amerykańskich sprawiają, że są one doskonałym źródłem witamin i minerałów, a ich regularne spożywanie może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia oczu i całego organizmu. Możesz ją dodawać do wielu posiłków i łączyć przyjemne z pożytecznym. Jest także składnikiem wielu suplementów diety. Odkryj, dlaczego borówka amerykańska jest uznawana za superfood dla zdrowia oczu i jakie składniki czynią ją niezastąpionym dodatkiem do posiłków.

Antocyjany w borówce amerykańskiej – właściwości zdrowotne dla oczu

Borówka jest tradycyjnie stosowana w profilaktyce problemów narządu wzroku. Antocyjany, zaliczane do grupy polifenoli, są silnymi antyoksydantami o działaniu przeciwzapalnym. To naturalne barwniki znajdujące się w roślinach o barwach: niebieskiej, czerwonej i fioletowej. Antocyjany stanowią do 60% wszystkich polifenoli w dojrzałych borówkach, dlatego to one prawdopodobnie w największym stopniu przyczyniają się do korzyści zdrowotnych tych owoców. Poprawiają kondycję całego organizmu.  Spożywanie nawet umiarkowanych ilości borówek (około jednej trzeciej szklanki) dziennie wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 i zaburzeń neurologicznych. Są one kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania oczu i mogą pomóc w zwalczaniu stresu oksydacyjnego. Wymiatanie wolnych rodników stanowi ważny element w profilaktyce chorób oczu. Antocyjany korzystnie wpływają na krążenie krwi oraz chronią naczynia krwionośne przed uszkodzeniem, w tym siatkówkę oka. Wpływają na poprawę mikrokrążenia w gałce ocznej, co zwiększa jej dotlenienie i odżywienie, wspomaga więc ostrość wzroku.

Prawidłowe funkcjonowanie siatkówki dzięki borówce amerykańskiej

Składniki odżywcze zawarte w borówce amerykańskiej wpływają na zdrowie narządu wzroku, pomagając w utrzymaniu prawidłowego widzenia i chroniąc przed zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD) oraz zaćmą. Owoce borówki amerykańskiej zawierają wysoką zawartość roślinnego błonnika pokarmowego, witaminę C, witaminę A, witaminy z grupy B, kwas elagowy i foliowy. Zjadając te owoce zapewniasz sobie także podaż cennych minerałów: cynku, potasu, selenu, miedzi, żelaza, wapnia. Zawartość witaminy C w 100 g wynosi średnio 10 mg, co stanowi około 1/3 dziennej ilości zapotrzebowania dziennego. Zwłaszcza witamina A i B2 wpływają na utrzymanie zdrowia oczu. Witamina A to silny antyoksydant, który wpływa korzystnie na wzrok, zwłaszcza na właściwe działanie siatkówki oka. Jej niedobory mogą doprowadzić do tzw. kurzej ślepoty, a także do pojawienia się zespołu suchego oka. Pomagają one chronić komórki przed stresem oksydacyjnym i działaniem wolnych rodników. Dodatkowo, borówka amerykańska zawiera kwas elagowy, który ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Właściwości borówka amerykańskiej – wsparcie dla twojego wzroku i nie tylko

Jedzenie borówek wyjdzie Ci na zdrowie, gdyż zawierają mnóstwo witamin i innych składników prozdrowotnych. Odpowiednia ich ilość w organizmie jest niezbędna. Regularne spożywanie tego owocu może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia oczu i zapobieganiu problemom z widzeniem.  Właściwości borówki, ich korzystny wpływ na zdrowie, są potwierdzone naukowo. 

  • niskokaloryczne, ale bogate w składniki odżywcze.
  • Borówki zmniejszają uszkodzenia DNA, co może spowolnić procesy starzenia organizmu.
  • Mogą obniżać ciśnienie krwi. W badaniu klinicznym z 2010 r., przeprowadzonym na 48 uczestnikach z zespołem metabolicznym, udowodniono kardioochronne działanie spożywania borówki amerykańskiej poprzez znaczne obniżenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi oraz peroksydację lipidów i cholesterolu LDL.
  • Obecne w borówce pektyny pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, a potas ciśnienia krwi i prawidłowego funkcjonowanie mięśni.
  • Sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn i jest skuteczna przy problemach gastrycznych. Dzięki wysokiej zawartości błonnika pozytywnie wpływają na metabolizm i układ pokarmowy.
  • Dzięki licznym flawonoidom mogą pomóc w utrzymaniu funkcji mózgu i poprawie pamięci, zwiększając zdolność neuronów do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mimo starzenia się organizmu.
  • Zawiera duże ilości fitoestrogenu, który blokuje działanie enzymów przyczyniających się do rozwoju niektórych nowotworów.
  • Polecana jest kobietom w ciąży ze względu na zawartość kwasu foliowego.

Skuteczna ochrona wzroku przed szkodliwym wpływem światła niebieskiego

Borówka amerykańska może pomóc w neutralizacji negatywnego wpływu światła niebieskiego na zdrowie oczu, dlatego jest zalecana osobom spędzającym sporą ilość czasu przed ekranem monitora. Regularne spożywanie owoców borówki, ale również korzystanie z preparatów zawierających ekstrakt z tej rośliny, pomaga zwalczyć skutki wystawiania się na nadmiar światła niebieskiego. Najlepszą ochronę stanowią okulary blokujące światło niebieskie EyeShield, zwłaszcza, gdy nie jesteś w stanie zrezygnować wieczorem całkowicie z telefonu, telewizora albo komputera.

Owoc borówki amerykańskiej – naturalne źródło witamin i cenny składnik suplementów diety

Borówki amerykańskie są skarbnicą witamin i substancji odżywczych. Te owoce zawierają cenne minerały, są także świetnym źródłem antyoksydantów. Ze względu na swoje właściwości zdrowotne przy regularnym  spożywaniu wpływają na poprawę wzroku i ogólnego stanu zdrowia. Można jeść owoce, które doskonale nadają się do spożycia na surowo, ale także pić sok z borówki amerykańskiej lub spożywać je w kapsułkach w formie suplementu diety, często z dodatkiem luteiny i zeaksantyny. Jedz borówki na zdrowie!

Źródła naukowe:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38432561/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7442370/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5927356/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20660279/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19057194/