Jak dbać o wzrok – 10 sprawdzonych porad dla Twoich oczu!

Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 27 stycznia 2023

Wzrok to jeden z najbardziej niezbędnych nam do codziennego funkcjonowania zmysłów. Oczywiście z czasem ulega on osłabieniu. Na jakość widzenia wpływa także wiele zewnętrznych czynników. Wystarczy wspomnieć o czytaniu przy słabym świetle lub spędzaniu wielu godzin przed ekranem komputera. Mamy dla Was dzisiaj 10 sprawdzonych porad jak dbać o wzrok!

Dlaczego ochrona wzroku jest ważna?

Dobry wzrok jest nam potrzebny praktycznie w każdej sytuacji, z którą spotykamy się na co dzień. Pomaga nam w codziennych czynnościach. Warunkuje nasze możliwości pracy. Dba o nasze bezpieczeństwo w nawet najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Dlatego niesamowicie ważną kwestią jest odpowiednie dbanie o utrzymanie go w dobrej kondycji.

Nie jest to – wbrew pozorom – trudne zadanie. W sieci aż roi się od różnych zaleceń w tej kwestii. Będąc jednak laikiem, ciężko wybrać te najbardziej wartościowe porady. Z tego powodu postanowiliśmy wybrać te najbardziej kanoniczne, które pozwolą nam dbać o wzrok cieszyć się zdrowymi oczami przez długie lata.

Zdrowa dieta a dbanie o wzrok

Przede wszystkim szanuj swój wzrok! Odpowiednia dieta wpływa na niego bardzo korzystnie. Unikaj niezdrowego jedzenia. Staraj się spożywać posiłki bogate w dobroczynne dla wzroku substancje – kwasy omga-3, luteinę, cholinę i zeaksantynę. Bardzo ważne jest również przyswajanie witaminy A, cynku, selenu i magnezu.

Ćwiczenia w służbie ochrony oczu

Warto też wykonywać odpowiednie ćwiczenia pozwalające na wzmocnienie wzroku. Dzięki nim niwelujemy negatywny wpływ czynników zewnętrznych i uczymy nasze oczy skupiania się na wybranym przez nas punkcie.

Mruganie – naturalne dbanie o oczy

Dobroczynne dla naszego wzroku może być również mruganie. Zastanawialiście się czasem, dlaczego od urodzenia mamy taki odruch? Mruganie odpowiada za nawilżanie naszych oczu. Niweluje więc dyskomfort, który pojawia się przy długotrwałym skupianiu wzroku na jakimś obiekcie. Jest też odpowiedzią na niekorzystne warunki panujące w pomieszczeniu, lub też na zewnątrz.

Odpowiednie światło chroni wzrok!

Ogromną rolę w dbaniu o nasz wzrok odgrywa odpowiednie naświetlenie pomieszczenia, w którym spędzamy czas. Pamiętacie, jak rodzice ganili nas za czytanie przy złym oświetleniu? Mieli rację! Zadbanie o odpowiednie oświetlenie podczas czytania, pracy, grania w gry komputerowe czy oglądania TV to podstawa.

Warto zainteresować się chociażby oświetleniem klasy smart pozwalającym na wygodne dostosowywanie poszczególnych ustawień. Szkodliwe jest także stosowanie zimnych świateł led oraz zbyt mocne natężenie światła niebieskiego. Aby poprawić ten aspekt można zdecydować się na stosowanie żarówek EyeShield – DayTorch oraz NighTorch , dzięki którym w odpowiedni sposób zadbamy o nasze oczy poprzez eliminowanie szkodliwego o danej porze dnia światła.

Wilgotność na odpowiednim poziomie to zdrowe oczy!

Obok oświetlenia niezwykle ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu. Powinna ona wynosić od 45 do 55%. Unikajmy korzystania z klimatyzacji. Bardzo wysusza ona bowiem powietrze w pomieszczeniu. Możemy natomiast śmiało korzystać z nawilżaczy powietrza – zarówno tych autonomicznych, jak i zintegrowanych z oczyszczaczami powietrza.

Dobrze dobrana czcionka nie męczy wzroku

Korzystając z komputera, smartfona, tabletu itp. powinniśmy stawiać na czcionkę o odpowiednim rozmiarze. Jeśli litery i cyfry będą zbyt małe, nasz wzrok będzie bardzo się męczył przy ich “rozczytywaniu”. Warto więc nieco powiększyć tekst – dla komfortu naszego wzroku.

Zioła i kompresy remedium na problemy z oczami

Fundujmy naszym oczom kuracje regenerujące. Warto korzystać z rozmaitych kosmetyków, naparów, kompresów. Dobroczynnie na nasz wzrok wpływają chociażby takie zioła, jak rumianek.

Komputer a ochrona wzroku

Zadbajmy o odpowiednią higienę podczas pracy przy komputerze. Róbmy sobie przerwy odciążające wzrok w trakcie wielogodzinnej pracy przed monitorem. Korzystajmy z okularów korekcyjnych lub zerówek z filtrem światła niebieskiego EyeShield, chroniących nasz wzrok dzięki specjalnym soczewkom. Wieczorami koniecznie włączajmy w naszych komputerach funkcję redukcji światła niebieskiego, lub korzystaj z oprogramowania, które się tym zajmuje, jak np. F.lux. Nasz wzrok nam za to podziękuje!

Badanie wzroku to konieczność

Regularnie się badajmy. Wcześnie wykrytym problemom ze wzrokiem da się zaradzić. Regularne wizyty u okulisty i badanie wzroku to konieczność, jeśli jesteśmy narażeni na intensywną jego degradację wskutek warunków, w których pracujemy. Sprawdzaj swój wzrok minimum raz na dwa lata, a jeżeli nosisz już okulary co najmniej raz w roku.

A jak Ty dbasz o zdrowie swoich oczu? Napisz w komentarzu!