Co warto pić przed snem? Najlepsze napoje na dobry sen
Trudno przecenić rolę dobrego snu – to w czasie jego trwania nasz organizm regeneruje się, mózg przechodzi w stan relaksacji i wyciszenia, ma miejsce odbudowa neuroprzekaźników, syntezie i utrwaleniu ulegają informacje zebrane w ciągu dnia. Higiena snu nie pozostaje także bez znaczenia dla redukcji stresu i fizycznego zmęczenia. Chcąc lepiej o nią zadbać, warto zwrócić uwagę nie tylko na codzienne nawyki, ale także na jadłospis. Posiłki oraz napoje spożywane w ciągu dnia, a także pory ich przyjmowania wpływają na jakość wypoczynku. Co warto pić przed snem, aby wspomóc organizm w tym naturalnym procesie? Oto kilka aspektów związanych z tym, jaki napój na dobry sen może okazać się strzałem w dziesiątkę!
Dlaczego warto zwracać uwagę na to, co pijemy przed snem?
To, jak wygląda nasz jadłospis, ma duży wpływ na jakość snu. Co więcej, uważa się, że wybrane produkty spożywcze mogą przyczyniać się do wywoływania uczucia senności lub oddziaływać korzystnie na higienę snu. Dlaczego tak się dzieje? Choć trudno dziwić się, że zajęty trawieniem posiłku organizm może mieć trudności w zaśnięciu, niektóre składniki wpływają na ciało kojąco, ułatwiając zrelaksowanie się czy zwiększając wydzielanie melatoniny. To tzw. hormon snu produkowany przez szyszynkę – jego poziom w organizmie ma znaczenie dla jakości naszego snu i regulacji rytmu dobowego.
Zdaniem ekspertów, do produktów, które mogą poprawiać jakość wypoczynku, należą m.in. czerwone winogrona, ryż, tłuste ryby morskie (np. łosoś) czy orzechy lub wiśnie, które są naturalnym źródłem melatoniny. Z kolei na liście produktów, z których warto zrezygnować tuż przed snem, są ciężkostrawne dania, słodycze czy napoje gazowane lub te o właściwościach pobudzających – np. kawa lub czarna herbata. A co najlepiej pić przed snem? Dobrym wyborem mogą okazać się ziołowe napary i soki przygotowane w oparciu o rośliny zawierające w swym składzie substancje o właściwościach wyciszających, relaksacyjnych i regenerujących. Ich odpowiedni wybór może w znaczny sposób pomóc nam zadbać o higienę snu, przyczyniając się nie tylko do szybszej i bardziej efektywnej regeneracji, ale i lepszego samopoczucia.
Napoje na dobry sen: Co najlepiej pić przed snem?
Napój na dobry sen może okazać się odpowiednim wyborem, gdy nie chcemy przeciążać organizmu dodatkowym posiłkiem. Zastanawiając się, po jakie produkty warto sięgnąć, dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na:
- Szklana wody – Podczas snu nasze ciało kontynuuje pracę nad regeneracją i naprawą komórek. Dostarczenie odpowiedniej ilości wody pomaga w tych procesach, zapewniając im niezbędne środki do działania. Co więcej, wiele ludzi budzi się w nocy z powodu suchości w ustach lub gardle. Picie szklanki wody przed snem może pomóc w zapobieganiu tego rodzaju dyskomfortu.
- Herbata z melisy – wyciszające właściwości melisy znane są od lat. Zawarty w melisie olejek eteryczny ma kojący wpływ i bywa polecany np. w stanach zdenerwowania, nerwicach czy okresach wzmożonego stresu. Napój na dobry sen z melisy przygotowany w postaci naparu może więc okazać się skutecznym wsparciem w walce o lepszą jakość snu.
- Herbata z lawendy – wykorzystanie lawendy w postaci ziołowego naparu ma podobny wpływ na organizm, co melisa – zawarte w roślinie substancje czynne mogą pomóc wyciszyć organizm przed snem, ułatwiając zasypianie.
- Woda z cytryną – to kolejna propozycja, która warto rozważyć, zastanawiając się, co najlepiej pić przed snem. Alkalizujące właściwości cytryny sprzyjają detoksykacji organizmu, usprawniając procesy usuwania toksyn podczas snu.
- Herbata z kwiatu rumianku – rumianek to roślina, której dobroczynne właściwości wykorzystywane są od zarania dziejów. Ziołowy napar z rumianku może ułatwić zasypianie m.in. dzięki zawartych w roślinie związkach kumaryny.
- Napój z kurkumą – kurkumina wykazuje działanie przeciwzapalne, może zmniejszać stany zapalne, łagodzić niepokój i objawy depresji, co także w znaczny sposób ma szanse ułatwiać zasypianie.
- Kefir – wysokiej jakości fermentowany produkt będzie bogaty w prebiotyki i może przyczyniać się do poprawy procesów trawiennych, a tym samym – łagodzić np. skutki ciężkostrawnej kolacji utrudniającej zasypianie.
Czego unikać przed snem
Tak, jak wybrane napoje do picia przed snem mogą wpływać korzystnie na jakość wypoczynku, tak określone produkty mają na sen wpływ negatywny. Jakich napojów unikać przed pójściem spać? Do najpopularniejszych substancji zaburzających jakość wypoczynku należą:
- Kofeina – zdaniem ekspertów, znaczne spożycie kofeiny już na 6 godzin przed snem, może zaburzać prawidłowy cykl snu i działać na organizm pobudzająco, utrudniając zasypianie.
- Napoje alkoholowe – spożycie alkoholu przed snem może w znaczy sposób skracać fazę REM, zaburzając tym samym cykl snu i skutkując wielokrotnymi wybudzeniami.
- Napoje gazowane – zarówno cukier, jak i zawarta w nich kofeina sprawiają, że słodkie napoje gazowane to nie najlepszy wybór, jeśli chodzi o to, co warto pić przed snem, ponieważ mogą działać pobudzająco.
Higiena snu: Wspomagacze spoza kuchni
Na uwadze warto mieć fakt, że nawet zbilansowana dieta i dobre nawyki żywieniowe nie pomogą nam osiągnąć zamierzonych efektów, jeśli nie zadbamy o pozostałe aspekty, z jakich składa się higiena snu. Dobrym pomysłem jest zapewnienie sobie odpowiednich warunków termicznych, a także wyciszenie pomieszczenia oraz dobór odpowiedniego materaca i wyprofilowanej poduszki ułatwiającej przyjęcie wygodnej pozycji podczas wypoczynku.
Nie mniej istotnym elementem często okazuje się eliminacja światła niebieskiego emitowanego przez otaczające nas oświetlenie czy ekrany, np. telewizora, komputera czy telefonu. Niebieskie światło płynące z urządzeń elektronicznych to element przestrzeni, do którego mózg człowieka nie zdążył się jeszcze ewolucyjnie przyzwyczaić – dlatego jego obecność zaburza sen i rytm dobowy, wpływa negatywnie na produkcję melatoniny, negatywnie oddziałując na to, jak śpimy.
Okulary blokujące światło niebieskie – Twoi sprzymierzeńcy w walce o zdrowy sen
Niebieskie światło emitowane przez wszechobecne ekrany nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Jednym z negatywnych skutków jego działania jest zmniejszenie produkcji melatoniny – hormonu kluczowego dla prawidłowego snu. Czy w dobie towarzyszącej nam nieustannie elektroniki możliwa jest ochrona przed światłem niebieskim? Z pomocą przychodzą okulary EyeShield – doskonałe rozwiązanie dla osób, które spędzają wiele godzin przed ekranami, szczególnie wieczorami. Okulary te blokują światło niebieskie, pomagając chronić mózg przed jego negatywnym wpływem. Ochrona sprawia, że łatwiej nam się wyciszyć i przygotować organizm do efektywnego wypoczynku. Włączenie ich noszenia do grona nawyków wchodzących w skład wieczornej rutyny może zaowocować jeszcze lepszym samopoczuciem w ciągu dnia.
Nie ulega wątpliwości, że chcąc zapewnić sobie wartościowy wypoczynek, należy wziąć pod lupę kilka aspektów, z których składa się higiena snu. Kulinarne aspekty, takie jak napoje na dobry sen, mogą okazać się odpowiednim wsparciem i z pewnością (nie mając ku temu zdrowotnych przeciwwskazań) warto eksperymentować z tym, jak działają one na nasz organizm. Co więcej, łącząc napój na sen, zdrowe nawyki żywieniowe czy zadbanie o komfortowe warunki w sypialni, możemy jeszcze lepiej dbać o nasze samopoczucie na co dzień. Nasz organizm z pewnością za to podziękuje!
Bibliografia:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20438325/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/
https://www.sleepfoundation.org/nutrition/food-and-drink-promote-good-nights-sleep
https://jcsm.aasm.org/doi/10.5664/jcsm.3170
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]