Dzieci a światło niebieskie
Dzieci a światło niebieskie – co powinieneś wiedzieć? Dziś parę słów na temat wpływu sztucznego światła niebieskiego na dzieci. Z pewnością domyślasz się, że skoro światło niebieskie negatywnie wpływa na dorosłą osobę, to tym bardziej jest niekorzystne dla naszych pociech.
Najlepiej to przedstawić za pomocą równania. Im mniej dzieci spędzają czasu na zewnątrz + im więcej kontaktu z urządzeniami typu telefon/komputer/oświetlenie = tym gorszy wpływ na KAŻDY aspekt zdrowia dziecka.
Wpływ światła niebieskiego na organizm dziecka
W jednym z poprzednich artykułów “Zadaniem oka jest nie tylko widzieć“, wyjaśniliśmy, że oko nie służy tylko do patrzenia, ale również reguluje rytm dobowy. W naturze największe stężenie światła niebieskiego jest w południe, natomiast w nocy w ogóle nie występuje. Dlaczego o tym przypominamy? Ponieważ u dzieci we wczesnych miesiącach życia jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ rozwijający się mózg nie ma w pełni wytworzonej osłonki mielinowej, która może w pewnym stopniu chronić przed sztucznym światłem niebieskim.
W pierwszych latach życia to właśnie mózg najsilniej się rozwija. Dziecko uczy się wielu rzeczy: mówić, pisać, czytać, rozwija się koordynacja ruchowa, poznaje nowe słowa i przyswaja ogrom nowych informacji. Zaburzenie rytmu dobowego, wpływa niekorzystnie na sen i odpoczynek mózgu, odbija się na zdrowiu dziecka. Długotrwała ekspozycja na niebieskie światło obniża zdolność mózgu do przyswajania nowych informacji. Dziecko zaczyna mieć problem z koncentracją, jest niewyspane i przemęczone. W efekcie pojawia się stres, który sprzyja rozwijaniu się kolejnych chorób.
Dziecko, światło niebieskie i melatonina
W artykule “Światło cz.1” opisaliśmy jak melatonina i kortyzol regulują nasz rytm dobowy. W dużym skrócie: kortyzol pobudza nasz organizm, natomiast melatonina go uspokaja i wycisza. Jak widzisz, jeden z tych hormonów działa podczas dnia, drugi zaś w nocy.
Melatonina jest wrażliwa na światło, nasz organizm ją produkuje kiedy jest ciemno. Jak wspomnieliśmy wcześniej, duże natężenie światła niebieskiego informuje nas, że jest środek dnia. Skoro jest południe, to nasz organizm wytwarza kortyzol, aby pobudzić nas do działania. Chcielibyśmy w tym miejscu podkreślić, że telefon wytwarza kilkukrotnie większe natężenie światła niebieskiego, niżeli dociera do nas ze słońca w południe. Jak już z pewnością się domyślasz, taki stan rzeczy wpływa katastrofalnie na cykl wytwarzania hormonów, a tym samym na nasz rytm dobowy.
Po zachodzie słońca dzieci nie powinny mieć styczności z elektroniką. Dlaczego? Ponieważ:
- pola elektryczne i magnetyczne zmniejszają wydzielanie melatoniny
- światło niebieskie w pomieszczeniu (o wiele słabsze niż światło telefonu) może zmniejszyć poziom melatoniny przed snem aż o 71,4% (!)
- światło niebieskie wpływa na poziom melatoniny u dzieci bardziej niż u dorosłych. Jest ponad 2x różnica.
Dlaczego melatonina jest taka istotna?
- przeciwdziała otyłości, cukrzycy i praktycznie KAŻDEJ chorobie
- chroni przed uszkodzeniami i zapewnia prawidłową regenerację
- reguluje rytm dobowy i wspiera jakość snu
- poprawia funkcje mózgu, zadziałała przeciwzapalnie
- działa ona około 4-krotnie mocniej niż witamina C
Jak chronić nasze pociechy?
- zadbać o to aby spędzały jak najwięcej czasu na zewnątrz przy naturalnym świetle
- broń Boże nie uczyć ich zasypiać przy świetle/telewizorze
- ograniczyć sztuczne światło niebieskie po zachodzie słońca
- zadbać o to, aby w ich pokoju nie było nadmiernej elektroniki
- jeżeli dziecko bądź, co bądź siedzi wieczorem przed telefonem/komputerem to niech nosi okulary blokujące światło niebieskie
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]