Jak polepszyć swój sen? O dobrych nawykach i realnych celach
Męczące godziny spędzone w łóżku przed zaśnięciem, płytki i nieregularny sen, uczucie niewyspania od samego rana. Znasz to? Choć brzmi to strasznie, na problemy ze snem skarży się już ponad połowa Polaków, a odsetek ten wciąż rośnie. Tego typu zaburzenia wpływają nie tylko na Twoje samopoczucie, ale też zdrowie fizyczne i psychiczne. Efekty braku regenerującego snu mogą wrócić do Ciebie również na stare lata. Żeby temu zapobiec, musisz zadbać o swoją higienę snu, co nie zawsze jest takie łatwe.
UWAGA: To nie jest kolejny artykuł, z którego dowiesz się, co robić, żeby lepiej spać – to już zapewne wiesz. Czas rozprawić się z tym, jak to robić, żeby nie poddać się po kilku dniach.
Po co spać lepiej?
Wpadając w wir pracy i rozwoju łatwo przesunąć swoje zdrowie na drugi plan. Duża część z nas żyje w przyspieszonym tempie, myśląc, że na odpoczynek przyjdzie jeszcze czas. Niestety, nie jest to takie proste, a wielu chorób i dolegliwości, których nabawisz się teraz, nie będzie można cofnąć za kilka lat.
Skutki problemów ze snem nasilają się z czasem. Są to np.:
- bóle głowy i ogólne zmęczenie, które przeradza się w chroniczne wyczerpanie,
- spadek koncentracji, spowodowany niewystarczającą regeneracją mózgu,
- zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłowym wydzielaniem melatoniny (hormonu snu), kortyzolu (hormonu stresu), hormonów płciowych (odpowiedzialnych za libido, samopoczucie i kontrolę wagi), leptyny i greliny (hormonów sytości i głodu),
- nadwaga, otyłość i cukrzyca,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- zwiększone ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera i szybsza demencja,
- choroby psychiczne – od depresji po schizofrenię,
- choroby o podłożu autoimmunologicznym (utrata odporności),
- coraz częściej zwraca się też uwagę na powiązanie bezsenności z występowaniem nowotworów.
Bardzo ważne – im wcześniej zaczniesz dbać o regenerację swojego organizmu, tym większe szanse dasz sobie na zdrowe i długie życie.
Jak wygląda problem ze snem wśród Polaków?
Niestety, badania pokazują, że problemy ze snem zaczynają się u ludzi coraz wcześniej. M.in. analiza odpowiedzi udzielonych przez studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z 2012 roku dobitnie pokazuje, jak duży jest problem:
„Prawie połowa, bo aż 47,9% respondentów nie była zadowolona ze swojego snu […]. 47% zawsze lub często spała poniżej 6 godzin na dobę. 66,1% wskazywało na zmienny i nieregularny czas trwania snu. U ponad 67% czas kładzenia się i u prawie 49% czas wstawania z łóżka był zmienny i nieregularny. 36,4% studentów wskazywało na problemy z wydłużoną ponad 1/2 godziny latencją snu. Ponad 64% studentów odczuwało rano zmęczenie i a 36,4% odczuwało senność w ciągu dnia do tego stopnia, że zdarzało się im mimo woli zasnąć. Niedobory snu rekompensowane były drzemkami w ciągu dnia, do których przyznało się prawie 49% studentów. Stosunkowo rzadkimi problemami były wybudzenia nocne (6% – zawsze i często), niepokojące sny (prawie 12%), budzenie się wcześnie rano (nieco ponad 8%), poczucie płytkiego snu (10,2%). Prawie 11% studentów miewało już dłużej utrzymujące się problemy ze snem”.
Droga do lepszego snu to proces
Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę frazę „sposoby na problemy ze snem” lub „sposoby na polepszenie snu”, zobaczysz dziesiątki, jak nie setki artykułów omawiających szybkie, łatwe i przyjemne zmiany, które każdy może wprowadzić w życie i spać jak dziecko.
Czyżby?
Gdyby tak było, większość osób z dostępem do Internetu nie skarżyłoby się na tego typu problemy. Pamiętaj, że wszystko, co robisz w ciągu dnia i wieczorem, to Twoje nawyki. Zmiana niekorzystnych dla zdrowia nawyków na te dobre nie zajmuje chwili. Grupa badaczy z University Collage of London przeprowadziła eksperyment, który pokazał, że trwa to od 18 do nawet 254 (średnio 66) dni.
Jeśli chcesz szybciej zasypiać, spać głębokim snem i budzić się wypoczętym, potraktuj zmianę swoich zachowań jak postanowienie noworoczne. Ustal sobie małe cele, które nie wywołają u Ciebie frustracji (która to wcale nie pomaga w walce z bezsennością). Nie nastawiaj się też na natychmiastową poprawę – może ona nastąpić, ale nie musi. Zmiana na lepsze będzie wymagała od Ciebie odrobiny samozaparcia, ale istnieją produkty i techniki, dzięki którym szybciej poczujesz różnicę. Pamiętaj też, że na dobry sen pracujesz cały dzień.
Jakie realne cele związane ze snem możesz sobie wyznaczyć?
1. Zadbam o temperaturę, wilgotność i zaciemnienie sypialni
Nic trudnego – idealne na pierwszy krok. Spraw, żeby do pokoju, w którym spisz, nie docierało żadne światło. Ani to z urządzeń elektrycznych, ani z zewnątrz. Przydadzą Ci się do tego porządne zasłony. Optymalna temperatura w czasie snu to ok. 18-21°C, a wilgotność – ok. 50-60%. Koniecznie też wywietrz porządnie pokój przed każdym snem.
WSKAZÓWKA: Bezsprzecznie Twoim sprzymierzeńcem w dobrym spaniu będą: dobry materac, poduszka (np. memory foam lub z naturalnych łusek) i, być może, kołdra obciążeniowa.
2. Będę ćwiczyć, ale z głową
Nie musisz być sportowcem, żeby regenerować się w nocy. Udowodniono jednak, że regularne treningi pomagają pozbyć się napięcia, które kumuluje się w Tobie cały dzień. Może to być trening siłowy, przejażdżka rowerem lub zwykły spacer – optymalnie ok. 30 minut każdego dnia, najpóźniej 3 godziny przed snem (aby dać organizmowi czas na wyprodukowanie melatoniny). Świetnie sprawdzą się też ćwiczenia rozluźniające i joga. Jeżeli to dla Ciebie dużo, zacznij np. od 3 krótkich spacerów tygodniowo.
3. Poćwiczę oddech
Metod regulacji oddechu jest mnóstwo. Co najważniejsze, możesz je wykonywać samodzielnie i szybko zauważyć ich efekty. Np. popularne ćwiczenie oddechowe „4-7-8” trwa mniej niż 2 minuty. To rodzaj przyjemnego nawyku, który możesz wykonywać już po położeniu się do łóżka.
4. Oddzielę sypialnię od pracy
Kto z nas nigdy nie przyniósł laptopa do łóżka? Jeśli samodzielnie ustalasz swoje godziny pracy i możesz pracować z domu, na pewno nie raz kusiło Cię robienie tego pod kołdrą. Pamiętaj, że Twoja podświadomość nie zawsze pracuje tak, jak świadomość. Bardzo łatwo zamazać jej różnicę pomiędzy pracą a odpoczynkiem.
Skutkuje to tym, że kiedy kładziesz się spać, Twoje myśli wciąż krążą wokół obowiązków zawodowych. Dlatego spędzaj czas w sypialni najlepiej tylko wtedy, kiedy przygotowujesz się do snu – bez dostępu do urządzeń elektrycznych.
WSKAZÓWKA: Żeby jeszcze wyraźniej oddzielić sypialnię od reszty domu, a przy tym szybciej się zrelaksować, spróbuj aromaterapii przed snem.
5. Ustalę stałe pory zasypiania
Jeden z najważniejszych, ale w XXI w. najtrudniejszych nawyków. Twój organizm produkuje melatoninę mniej-więcej od 21:00 do 7:00. W zależności od tego, czy jesteś „sową”, czy „skowronkiem”, docelowo chodź spać ok. 22:00 – 23:00 i śpij ok. 7 – 9 godzin.
Oczywiste jest jednak to, że nie zmienisz tego w jedną noc. Najlepiej spróbuj najpierw czegoś bardziej realnego – np. kładzenia się 20 minut wcześniej i przesuwania tej pory co kilka dni. Postaraj się też unikać drzemek i nie odsypiaj w weekendy – zamiast tego dojdź do etapu, w którym codziennie wysypiasz się tyle, ile potrzebujesz.
6. Zacznę nosić regularnie okulary blokujące światło niebieskie
Najlepsze na koniec. Okulary, które blokują światło niebieskim, pomogą Ci szybciej osiągnąć każdy z powyższych celów. Te noszone w ciągu dnia zadbają o Twoje samopoczucie przed zachodem słońca, a te przeznaczone do noszenia w nocy świetnie przygotują Cię do snu. Pomagają one w regulacji cyklu dobowego i nie wymagają od Ciebie żadnych wyrzeczeń.
-
Domowa przymierzalnia – Okulary Day/Night200.00zł
-
Okulary Stark DayShield698.00zł
-
Okulary Aviator DayShield698.00zł
-
Okulary Spectra DayShield708.00zł
-
Domowa przymierzalnia – Okulary Day/Night200.00zł
-
Okulary Stark NightShield698.00zł
-
Okulary Karbon NightShield678.00zł
-
Okulary Kevlar NightShield698.00zł
W ogromnym skrócie, światło niebieskie, trafiając do Twoich oczu, pobudza Cię. W odpowiedniej ilości produkuje je słońce, jednak w dzisiejszych czasach najwięcej dociera go do Ciebie z ekranów telewizorów, telefonów, komputerów i sztucznego oświetlenia. Więcej przeczytasz w artykule: „Okulary typu blue blocker na noc vs na dzień – czym się różnią?”. Chroniąc się przed światłem niebieskim, pozwalasz swojemu organizmowi przygotować się do snu.
WSKAZÓWKA: Zaburzenia snu są silnie powiązane z zaburzeniami cyklu dobowego. To, skąd się one biorą i jak z nimi walczyć, opisaliśmy w artykule: „Jak wyregulować swój cykl dobowy i pozbyć się problemów ze snem?”. Przeczytaj go, żeby uzupełnić swoją wiedzę.
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]