Jak prawidłowo czyścić i dbać o okulary, żeby służyły nam jak najdłużej?

Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 29 marca 2023

Każdy posiadacz okularów wie, że ich odpowiednie czyszczenie jest bardzo ważne – zarówno jeśli chodzi o kwestie wizualne, jak i praktyczne. Na szkłach często powstają zanieczyszczenia, których nie widzimy gołym okiem – prowadzi to w dłuższym okresie do pogorszenia kondycji naszego wzroku. Co więcej, nieprawidłowe czyszczenie okularów wpływa bezpośrednio na ich zmniejszoną żywotność, a przecież każdy chce, aby służyły mu jak najdłużej. Jak zatem czyścić okulary?

Ta czynność może przysparzać wielu kłopotów – nie każdy odnajduje w sobie tyle chęci lub po prostu nie ma czasu, aby zachowywać wszelkie zasady ich odpowiedniego czyszczenia. Na pewno próbowałeś kiedyś wyczyścić swoje szkła kawałkiem ubrania. Czy zastanawiałeś się jednak, czy to odpowiednie działanie? Jak prawidłowo czyścić okulary, żeby nie było na nich smug i żeby nie wymagało to dużej ilości naszego czasu? Czy ściereczki do ich czyszczenia to dobry pomysł? Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania w poniższym artykule – dowiesz się także, jak czyścić okulary z antyrefleksem i czy istnieje jakieś urządzenie do czyszczenia okularów. Zapraszamy do lektury!

Jak czyścić okulary? – poznaj niezbędne wskazówki dotyczące czyszczenia okularów

Zaczynając czyścić nasze okulary nie skupiajmy się jedynie na szkłach – musimy pamiętać również o oprawkach. Ważne także jest ich przechowywanie – odpowiednie do tego będzie twarde etui, które będzie zapobiegać połamaniu okularów.

Podamy teraz kilka najważniejszych zasad, które z pewnością odpowiedzą na pytanie, jak czyścić okulary.

Przede wszystkim postaraj się nie trzymać ich bezpośrednio za szkła. O wiele lepiej będzie chwycić je za część oprawek.

Nigdy nie czyść okularów na sucho, ręcznikami papierowymi, chusteczkami, kawałkiem ubrania czy szorstkimi materiałami. W celu zmniejszenia zabrudzeń na szkłach przemyj je delikatnie ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Następnie wytrzyj je ściereczką do czyszczenia okularów z mikrofibry, aby zebrać nadmiar wody.

Jeżeli posiadasz okulary z antyrefleksem i zastanawiasz się jak je czyścić oraz czy podany wyżej sposób jest odpowiedni – musisz zwrócić uwagę na jedną istotną kwestię. Nie wszystkie ściereczki do czyszczenia okularów mają dobry skład. Warto kupować je w sprawdzonych miejscach – np. u optyka – aby nie uszkodzić okularów z antyrefleksem.

Jak czyścić okulary, żeby nie było smug? – praktyczne porady

Odpowiadając na liczne potrzeby konsumentów, rynek oferuje urządzenie do czyszczenia okularów. Jest nim myjka ultradźwiękowa, która jest dostępna w wielu kolorach, wariantach, modelach, stylach oraz wielkościach. Każdy wybierze tę, która spełnia jego oczekiwania i indywidualne potrzeby. To odpowiedni i niezwykle wygodny sposób do czyszczenia detali.

Mycie ultradźwiękowe charakteryzuje się wysoką efektywnością – wykorzystuje energię, która została wytworzona przez fale ultradźwiękowe. W ten sposób powstają liczne pęcherzyki kawitacyjne oraz mają miejsce zmiany ciśnienia. Rozpad bąbelków powoduje działanie, które jest zbliżone do szczotkowania – w taki sposób usuwane są zanieczyszczenia z okularów.

Czyszczenie ich w myjce ultradźwiękowej jest niezwykle bezpieczne i w żaden sposób nie uszkadza szkieł i oprawek. Ciecz biorąca udział w procesie mycia to najczęściej wodny roztwór z dodatkiem specjalnych środków myjących. To urządzenie do czyszczenia okularów jest niezwykle skuteczne – na jego efektywność wypływa m.in. kształt okularów, dodawane substancje myjące, długość czyszczenia, moc i temperatura.

Do zalet urządzenia do czyszczenia okularów, jakim jest myjka ultradźwiękowa, należą:

  • szybkość czyszczenia okularów,
  • dokładne mycie niedostępnych miejsc i detali,
  • skuteczne usuwanie nawet starych zabrudzeń,
  • możliwość umieszczenia w niej także innych drobnych przedmiotów, jak np. biżuteria.

Podsumowując, prawidłowe czyszczenie i dbanie o okulary jest kluczowe dla utrzymania ich w dobrej kondycji i przedłużenia ich żywotności. Należy pamiętać, aby nie trzymać okularów bezpośrednio za szkła i unikać czyszczenia ich na sucho, ręcznikami papierowymi czy szorstkimi materiałami.

DayShield – okulary z filtrem światła niebieskiego 40%

NightShield – okulary z filtrem światła niebieskiego 100%

W celu zmniejszenia zabrudzeń na szkłach warto przemyć je delikatnie ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń i wytrzeć ściereczką z mikrofibry. Dla okularów z antyrefleksem warto kupować ściereczki do czyszczenia okularów z dobrym składem. Jeśli szukasz szybszego sposobu na czyszczenie, warto wypróbować nawilżane chusteczki lub urządzenie do czyszczenia okularów, takie jak myjka ultradźwiękowa. To skuteczne i bezpieczne rozwiązanie, które usuwa zanieczyszczenia z okularów dzięki falom ultradźwiękowym. Dbając o swoje okulary z pewnością przyczynisz się do ich dłuższej żywotności i zapewnisz sobie wygodę i komfort użytkowania.