Dlaczego lampa z czerwonym światłem i terapia RLT zyskują na popularności?
W jakim świetle najbardziej lubisz przebywać? Czy jest to zimne światło LED, czy też ciepłe, żółte, pomarańczowe albo wręcz czerwone? Nasz organizm wie, co jest dla nas dobre. Terapia czerwonym światłem staje się ważnym elementem biohackingu, tuż obok okularów blokujących niebieskie światło. Musisz wiedzieć, że światło czerwone ma właściwości regeneracyjne, odprężające, a wręcz lecznicze. Ile w tym prawdy i czy rzeczywiście terapia światłem czerwonym poprawia jakość naszego życia? Sprawdzam! Podążaj za mną i sprawdź efekty działania czerwonego światła na Twój organizm.
Jak nasz organizm reaguje na różne kolory światła
Jak pewnie wiesz, nasz biologiczny zegar wewnętrzny jest czymś niesamowitym. Działa bardzo precyzyjnie i daje Ci znać, kiedy pora na pobudkę, aktywność, a kiedy czas spać. Jak to się dzieje? To światło, które dociera do siatkówki oka, przekazuje informacje organizmowi, jaka jest pora dnia. W świetle słonecznym jesteśmy najbardziej produktywni. Nie bez powodu jesienią dopada nas chandra i osłabienie – wynika to ze zmniejszonej ilości naturalnego światła.
Kolory mają znaczenie nie tylko w projektowaniu wnętrz. To, jaki kolor dominuje w naszych domach, ma wpływ na nasz stan umysłu. Czerwony kolor należy do barw ciepłych i nie musi łączyć się od razu z doznaniami zmysłowymi. Chociaż może 🙂 Wzmaga aktywność fizyczną, życiową energię, inspiruje, wprowadza w dobry nastrój. Kolor czerwony jest w Chinach symbolem szczęścia, a zarazem miłości i ciepła. To tam dzieci noszą często ubrania w odcieniach czerwieni, a dla panien młodych w tym kolorze szyte są suknie ślubne.
Czym jest terapia światłem czerwonym?
Fototerapia, czyli leczenie przy użyciu światła, nie jest niczym nowym. Pierwszy Instytut Światła, w którym leczono chorych na gruźlicę, powstał w 1898 roku, a jego założyciel- Duńczyk Niels Ryberg Finsen (nazywany ojcem fototerapii) za swe osiągnięcia otrzymał w 1903 roku Nagrodę Nobla. W Skandynawii urządzenia do fototerapii znajdują się w ośrodkach zdrowia, portach lotniczych i biurach. W Niemczech używa się ich w blisko 180 klinikach i szpitalach. We Francji fototerapia uważana jest za najlepsze lekarstwo na chandrę.
W latach 70. NASA zapoczątkowała badania nad poszczególnymi długościami fal światła. Udowodniono, że światło czerwone i bliska podczerwień działają na poziomie komórkowym. Aktywują mitochondria, które odpowiedzialne są za produkowanie energii. Taka terapia poprawia syntezę adenozynotrójfosforanu (ATP). To przyczynia się do lepszej regeneracji tkanek. W latach 90. badacze sprawdzili, jaki wpływ na rośliny ma naświetlanie czerwonymi diodami LED. Okazało się, że przyspieszało to wzrost i fotosyntezę. Człowiek, to co prawda nie roślinka, ale także na nas czerwone światło ma zbawienny wpływ. Terapia RLT (Red Light Therapy) to terapeutyczna technika, w której światło o konkretnych długościach fal jest używane do likwidowania albo ograniczania problemów skóry, ale i tkanek głębokich. Różnica pomiędzy światłem czerwonym a bliską podczerwienią polega na ich zdolności do penetrowania skóry. Korzyści terapii RLT i pozytywne właściwości zdrowotne czerwonego światła to m.in.:
- poprawa jakości snu,
- zwiększenie poziomu energii i regeneracji skóry,
- zmniejszenie stanów zapalnych, w tym trądziku,
- łagodzenie bólu, także mięśni i stawów,
- redukcja zmarszczek oraz stymulowanie produkcji kolagenu w ludzkiej skórze, hamowanie procesów starzenia,
- poprawa krążenia,
- poprawa pamięci i stanu emocjonalnego, obniżenie nadmiernego stresu,
- pobudzenie cebulek włosów do wzrostu.
Badania nad kolejnymi efektami działania światła czerwonego wciąż trwają na całym świecie. Część badań mówi o tym, że głęboka czerwień jest w stanie nie tylko zoptymalizować stres, zmniejszać objawy bólu szyi czy pleców, ale także zwiększyć poziom testosteronu, zintensyfikować libido. Ilość badań nad taką formą terapii wciąż wzrasta z roku na rok. Często fototerapia stosowana jest jako leczenie wspomagające. Studium opublikowane w “The Journal of Dental Research” w 2017 roku sugeruje, że terapia światłem czerwonym może pomagać w redukcji bólu po zabiegach stomatologicznych poprzez zmniejszenie zapalenia i stymulację procesów naprawczych. Może być także skutecznym narzędziem w leczeniu depresji, szczególnie sezonowej. Skuteczność światłoterapii określa się na około 60-80%. Stosuje się ją zarówno w medycynie sportowej, fizjoterapii, jak i kosmetologii. Czerwone światło zwiększa produkcję kolagenu oraz elastyny w fibroblastach komórek, tym samym powoduje przyspieszenie odbudowy komórki.
Porównanie: Czerwone światło vs. Niebieskie światło LED
Różnice między światłem niebieskim a czerwonym są bardzo wyraźne. Nadmiar światła niebieskiego, zwłaszcza w porze wieczornej, nie jest korzystny:
ŚWIATŁO CZERWONE | ŚWIATŁO NIEBIESKIE LED |
Stymuluje produkcję energii komórkowej (ATP). | Zwiększa czujność i reakcję psychofizyczną. |
Nie hamuje produkcji melatoniny, obniża poziom kortyzolu, nie zaburza rytmu dobowego. | Może zakłócać produkcję melatoniny, wpływając na sen i rytm dobowy. |
Ma działanie relaksujące, korzystne dla zdrowia psychicznego. | Może powodować nadmierną stymulację, prowadząc do zwiększonego stresu. |
Wspomaga procesy regeneracyjne. | Sztuczne światło i efekt migotania męczą wzrok. |
Praktyczne wskazówki jak korzystać z lampy z czerwonym światłem
Działanie lampy leczniczej z czerwonym światłem jest oparte na procesie fotobiomodulacji. Najskuteczniejsze jest światło czerwone (widoczne dla oka) o zakresie długości fal 620-700 nm oraz bliska podczerwień (niewidoczna dla oka) o zakresie 700-1000 nm. Lampa podczerwona posiada właściwości rozgrzewające miejsca zapalne, nie wydziela jednak nadmiernego ciepła. Obecnie saunę na podczerwień można spotkać na wielu siłowniach czy w SPA. Można też kupić urządzenie terapeutyczne do użytku domowego, które emituje światło czerwone i bliską podczerwień w określonym zakresie długości fali i o określonej intensywności. Promieniowanie to przenika do organizmu, generując szereg korzyści zdrowotnych. Co istotne, brak jest niepożądanych skutków terapii RLT. Jest więc bezpieczną opcją prawie dla każdego. Jedynie osoby chore onkologicznie i kobiety w ciąży nie powinny jej stosować.
Należy pamiętać, że wpływ światła na organizm zależy nie tylko od długości fali, ale także od czasu ekspozycji, intensywności oraz indywidualnych cech organizmu. W razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii. Nie należy patrzeć bezpośrednio w lampę, najlepiej korzystać ze specjalnych okularów. Ważne są regularne sesje. Z lamp z czerwonym światłem wystarczy korzystać nawet kilka minut albo kwadrans dziennie, by zaobserwować jej niesamowite właściwości. Odpowiednią porą jest późne popołudnie lub wieczór.
Terapia czerwonym światłem – żarówek NightTorch
Czerwona żarówka NightTorch to zdrowa alternatywa dla żarówek LED, które emitują sztuczne światło niebieskie. W naszej żarówce zostały zastosowane specjalne diody, nie ma więc efektu migotania, dzięki czemu oczy nie męczą się, a higiena snu jest zachowana. To idealny wybór do sypialni albo łazienki i innych pomieszczeń, w których przebywasz wieczorem. Czerwone światło żarówki, mimo że nie jest tym samym, co lampy do terapii RLT, może poprawić jakość snu poprzez zwiększoną produkcję melatoniny i obniżenie poziomu kortyzolu. Takie żarówki z czerwonym światłem LED świetnie sprawdzą się właśnie wieczorem, gdy Twój organizm potrzebuje wyciszenia i regeneracji. Misją firmy EyeShield jest dbanie o Twoje oczy, sen i jakość życia. Organizm to złożona maszyna, której pracy nie powinniśmy zakłócać szkodliwymi nawykami, prowadzącymi do rozregulowania rytmu dobowego.
Dlaczego warto inwestować w zdrowie oczu i jakość snu?
Twoje zdrowie jest w Twoich rękach. Sen jest bardzo ważny, tak samo jak zdrowe oczy. Inwestowanie w siebie jest bardzo ważne, by na co dzień móc funkcjonować na pełnych obrotach. Posłuchaj biohakera i przetestuj na sobie nasze produkty. Nie zawiedziesz się, a korzyści z pewnością są tego warte. Żarówki i okulary blokujące światło niebieskie to must-have współczesnego homo sapiens!
Bibliografia:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24656472/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5180077/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5448311/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4126803/
Mandel A, Dunaeva LP. Effect of laser therapy on blood levels of serotonin and dopamine scleroderma patients. Vestn Dermatol Venerol. 1982 Aug;(8):13–17.
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]