Kiedy nosić okulary blokujące światło niebieskie, żeby nie przedobrzyć?

Kiedy nosić okulary blokujące światło niebieskie, żeby nie przedobrzyć?
Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 21 lutego 2021

Zaczynasz interesować się zdrowym trybem życia, chcesz walczyć z bólami oczu i głowy oraz obniżoną koncentracją. Trafiasz na jeden, drugi i kolejny artykuł o okularach blokujących niebieskie światło. „Wkręcasz się” w temat i zamawiasz swoją pierwszą parę lub pary okularów. Chcesz wyciągnąć z nich jak najwięcej dobroci, więc zakładasz je kiedy tylko możesz. Ba, w zasadzie, to nie ściągasz ich prawie nigdy! Ale coś jest nie tak. Twój rytm dobowy wcale się nie reguluje, a Ty nie czujesz się lepiej… Dlaczego?

Filtry światła niebieskiego to czysta fizyka

Filtry, które znajdują się na okularach blokujących światło niebieskie, nie pozwalają mu – w pełni lub w pewnym stopniu – dostawać się do Twoich oczu, zwyczajnie je odbijając. Do Twoich siatkówek dociera jednak nadal światło o niskiej energii – m.in. to w odcieniach czerwieni. To ono wysyła do Twojego zegara biologicznego informację o tym, że czas odpocząć. Dzięki temu relaksują się Twoje oczy, mózg i mięśnie, a każda komórka Twojego ciała spokojnie przygotowuje się do snu i regeneracji.

Brzmi jak coś, czego każdy z nas potrzebuje, prawda? Co więcej, w Internecie można naczytać się, że światło niebieskie jest złe, a za to czerwone jest Twoim sprzymierzeńcem.

Jest w tym trochę prawdy, ale…

kiedy niebieskie światło jest Twoim sojusznikiem?

Światło niebieskie też jest Twoim sojusznikiem!

O dobroczynnym działaniu promieni słonecznych mówi się głównie w kontekście pobudzania organizmu do produkcji witaminy D3. Jest to jednak dopiero początek ich zalet! W naturze to słońce jest jedynym „producentem” światła niebieskiego i dopóki Edison nie wynalazł żarówki, świetnie radziło sobie z jego dawkowaniem. Nie bez powodu słońce wpadające przez zasłony do sypialni Cię budzi – tak już jesteśmy skonstruowani.

Światło niebieskie nie jest wrogiem – jego nadmiar nim jest.

To ono przekazuje Twojemu organizmowi, że nadszedł dzień. Pobudza Twoje organy i stawia wszystkie komórki znajdujące się w Twoim ciele w gotowości. W naturalnej ilości dodaje Ci energii i napędza do działania, a przecież tego potrzebujesz m.in. w trakcie pracy.

Jednak, jak to mówią, to dawka czyni truciznę. Zbyt duża ilość światła niebieskiego (a nie ono samo – trzeba o tym mówić) niemal zatruwa Twój organizm. Kiedy Twoja energia na dany dzień się kończy, a ono dalej Cię pobudza, zaczynasz czuć coraz większe zmęczenie. Jeśli ta sytuacja się powtarza, przestajesz w pełni wypoczywać i czujesz senność od rana do wieczora. Bolą Cię oczy, które nie mają szansy odpocząć. Następnie przychodzą migreny, rozdrażnienie, a w dalszej perspektywie choroby ciała i umysłu.

I wtedy kupujesz okulary blokujące światło niebieskie…

I możliwe, że wpadasz ze skrajności w skrajność. Wystarczy nie przeczytać opisu poszczególnych okularów, żeby zamiast sobie nimi pomóc, jeszcze bardziej rozregulować swój rytm dobowy.

Jeśli w ciągu dnia nosisz szkła, które całkowicie odbijają światło widzialne o wysokiej energii, odcinasz swoje organy nie tylko od światła niebieskiego pochodzącego z żarówek LED, ale też z samego słońca – z którego i tak większość ludzi nie korzysta wystarczająco. W takiej sytuacji Twoja wątroba, zamiast pracować, zaczyna się oczyszczać, co powinna robić w nocy. Twój mózg spowalnia pracę, a Ty przecież musisz się skupić na wielu rzeczach. Twoje oczy zaczynają się przymykać, a przecież jest środek dnia.

Krótko mówiąc, jeśli nosisz okulary blokujące światło niebieskie o złych porach, jeszcze bardziej wprowadzasz w błąd swoje ciało. Efekty tego mogą być podobne do patrzenia w ekrany LED przez kilka godzin po zmroku.

W takim razie…

Kiedy nosić (i nie) okulary blokujące światło niebieskie?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele okularów, które mają blokować światło niebieskie. Niestety, często nie spełniają tych obietnic. Większość z nich odbija je w granicach od kilku do kilkunastu procent, więc teoretycznie możesz je nosić niemal zawsze – nie wpłyną bardzo na Twoje zdrowie. Zawsze jednak warto ściągać je na otwartym powietrzu, żeby pozwolić słońcu działać na Ciebie jak najlepiej.

Szkła, przy których poczujesz różnicę, powinny blokować ok. 40% światła o wysokiej energii – te wymagania spełniają nasze okulary z serii DayShield. Kiedy przebywasz w oświetlonych pomieszczeniach, pracujesz przy komputerze, w centrum handlowym czy w hali, do Twoich oczu dociera o ok. 40% za dużo niebieskiego światła.

Dlatego modele z serii DayShield idealnie nadają się do noszenia w ciągu dnia. Bez względu na Twój tryb życia, na pewno wpłyną wtedy na Ciebie pozytywnie. Co ważne, lepiej nie nosić ich na zewnątrz, gdzie mogą zacząć „usypiać” Twój organizm. Oczywiście możesz je nosić również po zmroku. Będą Cię wtedy chroniły, ale – zwłaszcza jeśli otaczasz się ekranami LED – niewystarczająco.

Na stronie EyeShield znajdziesz też „cięższy kaliber” – okulary, które blokują aż 100% światła niebieskiego i zielonego. Są niezwykle skuteczne, jeśli zakładasz je w odpowiednim czasie. Nie noś ich przed zachodem słońca – nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Co się stanie, jeśli to zrobisz? Kiedy do Twoich siatkówek przestanie docierać światło niebieskie, Twój zegar biologiczny zleci produkcję melatoniny. Aby zadbać o swoje zdrowie, powinieneś trafić do łóżka po ok. 4 godzinach od tego momentu, co oczywiście nie jest możliwe – ani korzystne – przed zachodem słońca.

Oznacza to, że NightShieldy pomogą Ci, jeżeli założysz je po zachodzie słońca – wtedy, kiedy naturalnie nie trafiałoby do Ciebie to światło. Zakładanie ich za dnia może sprzyjać rozregulowywaniu pracy organizmu.

Obszerniejsze porównanie okularów na dzień i na noc znajdziesz we wpisie: Okulary typu blue blocker na noc vs na dzień – czym się różnią?


Podsumowując:

Okulary blokujące światło niebieskie mogą zmienić Twoje życie na lepsze. Pamiętaj tylko, aby:

  • w ciągu dnia, przebywając na zewnątrz, unikać wszelkich tego typu filtrów i pozwalać słońcu robić to, co umie robić najlepiej,
  • pomiędzy wschodem a zachodem słońca, w oświetlonych pomieszczeniach, zakładać model, który blokuje ok. 40% światła o wysokiej energii,
  • po zmroku zapewnić sobie najwyższą ochronę, nosząc okulary z serii NightShield.
Kiedy należy nosić okulary blokujące 40% światła niebieskiego?

Okulary blokujące 40% światła niebieskiego z serii DayShield należy nosić w ciągu dnia, zwłaszcza kiedy pracujemy przed komputerem lub w miejscach ze sztucznym naświetleniem.

Kiedy należy nosić okulary blokujące 100% światła niebieskiego?

Okulary blokujące 100% światła niebieskiego z serii NightShield należy nosić po zmroku, około 4 godziny przed snem.

Kiedy nie zakładać okularów blokujących światło niebieskie?

Nie noś okularów blokujących światło niebieskie, kiedy jesteś na zewnątrz w ciągu dnia. Naturalne światło niebieskie ze słońca jest nam potrzebne, miedzy innymi do produkcji witaminy D. Dodatkowo odradzamy prowadzenie samochodu w okularach z pomarańczowymi szkłami po zmroku, ponieważ mogą zniekształcać kolor świateł drogowych. W takim przypadku zdecyduj się na okulary blokujące niebieskie światło z przezroczystymi soczewkami.