9 typów zawodów, w których noszenie okularów blokujących światło niebieskie to podstawa

9 typów zawodów, w których noszenie okularów blokujących światło niebieskie to podstawa
Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 21 lutego 2021

Noszenie okularów blokujących niebieskie światło staje się coraz popularniejsze. Najczęściej mówi się o nich w kontekście wyciszania organizmu po powrocie do domu czy podczas wieczornego oglądania telewizji. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że tego typu okulary, noszone podczas pracy, mogą znacznie polepszyć jakość życia i wydajność wielu osób. Jakie zawody są szczególnie narażone na negatywne skutki nadmiaru światła niebieskiego? Czy Twoja praca się do nich zalicza? Zobacz!

1. Praca przy komputerze

Twój organizm potrzebuje światła  niebieskiego do prawidłowego funkcjonowania. Jest tylko jedno „ale” – potrzebuje go w naturalnej ilości i o określonych porach. Patrząc na ekran laptopa lub komputera kilka godzin dziennie, dostarczasz go aż za dużo. Stąd bierze się zmęczenie oczu, rozdrażnienie, a w dalszej perspektywie, niestety, możliwość wystąpienia m.in. zaćmy, uszkodzeń siatkówki i zwyrodnienia plamki żółtej. Na te problemy są narażone szczególnie osoby pracujące:

  • zdalnie,
  • w recepcji,
  • jako sekretarki,
  • w szeroko rozumianym marketingu,
  • kreatywnie – copywriterzy, pracownicy działu IT, programiści, dziennikarze, graficy, fotografowie (w tym przypadku dochodzi też mocne oświetlenie studia) itd.,
  • w biurach, szczególnie takich bez dostępu lub z niewystarczającym dostępem do światła dziennego,
  • w korporacjach.

Jeśli pracujesz przy komputerze, przydadzą Ci się okulary DayShield blokujące ok. 40% światła niebieskiego. Możesz je nosić w trakcie dnia, w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki nim do Twoich oczu dostanie się dokładnie taka ilość światła o wysokiej energii, jakiej potrzebujesz. Podziękują Ci za to nie tylko oczy, ale też cały organizm. Pracując w ten sposób, poczujesz też poprawę swojej motywacji i skuteczności.

2. Inwestor

Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, ile energii wymaga racjonalne inwestowanie. Choć ten zawód nie pojawia się często na tego typu rankingach, to warto o nim wspomnieć. Jeśli jesteś inwestorem, na pewno spędzasz wiele czasu, obserwując wyniki i statystyki np. na komputerze lub nawet w telefonie. Jeśli nie zadbasz odpowiednio o wydolność swojego ciała, trudniej będzie Ci się skupić. A w tym zawodzie nie ma miejsca na pomyłki i przemęczenie. 

Masz problemy ze skupieniem się i rozdrażnieniem? Czas na jedną z ważniejszych inwestycji – tą w swoje zdrowie. Zacznij nosić okulary blokujące światło niebieskie na dzień (w trakcie pracy, w pomieszczeniach) oraz na noc (po zmroku), a poczujesz różnicę!

UWAGA: Okulary NightShield, które blokują 100% światła niebieskiego, są w pełni bezpieczne, jeśli zakładasz je po zachodzie słońca. Pamiętaj jednak, żeby nie prowadzić w nich pojazdów – mogą zaburzać widoczność kolorów świateł drogowych.

3. Praca w fabryce

Duże, oświetlone intensywnym światłem hale bez okien to jedno z najbardziej nienaturalnych środowisk dla Twojego organizmu. W takich warunkach Twoje ciało i umysł mogą być w pełni wydajne przez kilka krótkich godzin. Jeśli pracujesz w takim miejscu, prawdopodobnie spędzasz tam każdorazowo od 8 do 12 godzin. Przez ten czas do Twoich oczu dociera tyle światła niebieskiego, że nie są one sobie w stanie z nim poradzić. Prędzej czy później i one, i Twoje organy, i – przede wszystkim, jeśli pracujesz w systemie zmianowym – Twój zegar biologiczny odmówią posłuszeństwa.

Niektórzy pracodawcy sami starają się zminimalizować skutki uboczne takiej pracy u swoich pracowników. Jeśli jednak nie dostajesz takiego wsparcia, zadbaj o siebie. Noś okulary DayShield w trakcie pracy i NightShield przez 4 godziny przed snem.

zawód - praca w fabryce - okulary blokujące światło niebieskie

4. Praca w centrum handlowym

Mimo że wydaje się niepozorna, pod tym względem niewiele różni się od tej w fabryce. Jeśli do tej pory nie odczuwasz problemów związanych z pracą w sztucznym oświetleniu… prawdopodobnie niedługo je zauważysz. Ból oczu, przemęczenie i bezsenność to tylko wierzchołek tej niebezpiecznej góry lodowej.

Noszenie okularów blokujących światło niebieskie w centrum handlowym pomoże Ci się skupić, pracować szybciej, zachować dobry humor i siłę do kontaktów z klientami. Wracając do domu po zmroku, zakładaj okulary na noc, a Twoje ciało i umysł szybko się wyciszą i odpoczną w trakcie błogiego snu.

5. Praca zmianowa

Twój zegar biologiczny działa w określony sposób, a steruje nim głównie światło niebieskie. W naturalnych warunkach docierałoby ono do niego tylko ze słońca, a on regulowałby u Ciebie wydzielanie melatoniny i kortyzolu codziennie o podobnych porach. Wielu specjalistów, w tym Agnieszka Wolska z Państwowego Instytutu Badawczego, w swoich badaniach zwraca uwagę na to, że praca o nieregularnych porach (zwłaszcza w godzinach nocnych), jest jedną z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia człowieka.

Dostęp do światła niebieskiego po zmroku całkowicie zaburza Twój rytm okołodobowy. Aby pomóc swojemu organizmowi odnaleźć się w tej trudnej sytuacji, zakładaj w pracy okulary blokujące światło niebieskie na dzień, a 4 godziny przed snem te przeznaczone do noszenia w nocy.

6. Handel

Pracujesz „na kasie”? Zastanów się: ile godzin tygodniowo musisz się w nią wpatrywać? A może w szeroko rozumianym handlu? Jeśli tak, to jak często przebywasz w zamkniętych, mocno oświetlonych pomieszczeniach? Jedno jest pewne – zbyt często. Równocześnie, mimo ogólnego przemęczenia organizmu nadmiarem niebieskiego światła, musisz zachować motywację i skupienie podczas kontaktu z klientami. Są to idealne warunki do rozwinięcia się nie tylko chorób ciała, ale też umysłu.

Aby zmniejszyć to ryzyko, zadbaj o to, żeby światło działało na Ciebie tylko pozytywnie. Za dnia, w zamkniętych pomieszczeniach, noś okulary blokujące ok. 40% światła o wysokiej energii. Poczujesz jeszcze większą różnicę, jeśli po zmroku zmienisz je na te, które robią to w 100%.

7. Praca na planie

Część osób, które zaczynają interesować się okularami blokującymi światło niebieskie, spędza dużą część swojego życia np. na planach filmowych. Jeśli jesteś operatorem kamery, dźwięku, aktorem lub masz coś wspólnego z pracą przy tworzeniu filmów, zapewne znane Ci są takie objawy, jak migreny, ból oczu, bezsenność czy niekontrolowane tracenie lub przybieranie na wadze. Potrzebujesz wsparcia, które pomoże Ci lepiej pracować i zachować swoje zdrowie.

Przydadzą Ci się przede wszystkim okulary przeznaczone do noszenia w trakcie dnia. Zakładaj je na planie filmowym, a podziękuje Ci za to cały Twoje ciało i… Twój szef.

zawód - praca na planie filmowym - ochrona oczu przed światłem niebieskim

8. Delegacje

Część Twojej pracy wymaga od Ciebie spędzania czasu na lotniskach i w różnych środkach transportu? Już to jest obciążające. Jeżeli jeszcze do tego zdarza Ci się zmieniać strefy czasowe i przeżywać tzw. jet laga, Twój zegar biologiczny może mieć znaczne problemy z ciągłym przystosowywaniem się do nowych warunków. Kiedy światło niebieskie dociera do niego co jakiś czas o różnych porach, część Twoich organów, w tym mózg, nie są w stanie wystarczająco się regenerować.

W trakcie wyjazdów związanych z pracą zawsze zabieraj ze sobą okulary blokujące światło niebieskie – najlepiej zarówno te, które założysz w trakcie podróży (na dzień), jak i takie, które rozwiążą problem bezsenności (na noc).

9. Personel medyczny

Mimo że w ostatnim czasie pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni i inni ludzie związani z ratowaniem życia mają ciężko, trzeba pamiętać, że nigdy nie były to łatwe zawody – również ze względu na oświetlenie wykorzystywane w szpitalach czy klinikach. Jeśli pracujesz w ten sposób, to – czy to na salach operacyjnych, czy na szpitalnych korytarzach – z każdej strony „bombarduje” Cię zdecydowanie zbyt duża ilość niebieskiego światła. Prawdopodobnie zdarza Ci się również pracować w nocy, a przy tym wiedzieć, że wymaga się od Ciebie pełnego skupienia. W takich warunkach łatwo o problemy ze wzrokiem, zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Zrób to dla siebie i zacznij nosić okulary blokujące światło niebieskie. W pracy pomogą Ci te, które blokują go ok. 40%, a po niej – te, które blokują je całkowicie.


Nie ma sposobu, który zniwelowałby wszystkie skutki uboczne pracy w nienaturalnych, obciążających warunkach. Zawsze jednak warto zadbać o swoje zdrowie w takim stopniu, w jakim jest to możliwe. Okulary, które blokują światło widzialne o wysokiej mocy, są całkowicie bezpieczne; mogą też posiadać szkła korekcyjne. Noś je regularnie, a poczujesz ogromną różnicę w jakości swojej pracy i życia.

Podsumowanie

W jakich zawodach warto nosić okulary blokujące światło niebieskie?

zawody wymagające wielogodzinnej pracy przy komputerze, praca w fabryce, praca w centrum handlowym, praca zmianowa, praca na planie filmowym i zdjęciowym, praca w szpitalach i klinikach.