Wady wzroku: krótkowzroczność
Krótkowzroczność zwana inaczej mopią jest jedną z najczęściej spotykanych wad wzroku. Polega na tym, że układ optyczny oka w nieprawidłowy sposób skupia promienie świetle. Podczas prawidłowego widzenia, oczy skupiają równoległe promienie światła dokładnie na siatkówce. Natomiast, oczy krótkowzroczne skupiają równoległe promienie światła przed siatkówką. Osoby krótkowzroczne wyraźnie widzą obiekty, które znajdują się blisko. Te, które są bardziej oddalone są rozmazane i nieostre.
Rodzaje krótkowzroczności
Wśród rodzajów krótkowzroczności wyróżnić można:
- krótkowzroczność osiową, która jest najczęściej spotykanym typem krótkowzroczności. Pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania płciowego. Wada polega na występowaniu zbyt długiej osi gałki ocznej przy prawidłowej mocy układu optycznego oka.
- Krótkowzroczność krzywiznową polegającą na występowaniu zbyt wypukłej krzywizny niektórych elementów układu optycznego oka, szczególnie soczewki i rogówki.
- Krótkowzroczność refrakcyjną będącą najczęściej skutkiem zaćmy lub cukrzycy. Krótkowzroczność refrakcyjna polega na zbyt dużym współczynniku załamania soczewki.
Stopnie krótkowzroczności
Istnieją trzy stopnie krótkowzroczności:
- niska – do -3,00 dioptrii,
- średnia – od -4,00 do -7,00 dioptrii,
- wysoka – powyżej -7,00 dioptrii,
U wielu osób zaobserwować można postępowanie krótkowzroczności, dlatego tak istotne jest prawidłowe leczenie wady i zapobieganie jej pogłębieniu.
-
Okulary Aviator Silver DayShield734.00zł
-
Okulary Martin Tea DayShield754.00zł
-
Okulary Martin DayShield754.00zł
-
Okulary Tytan Clear DayShield754.00zł
Objawy krótkowzroczności
Nazwa wady – miopia pochodzi z języka greckiego i oznacza – mrużyć. Osoby krótkowzroczne mrużą oczy, aby polepszyć ostrość widzenia. Krótkowzroczność jest wadą, która utrudnia ostre widzenie obiektów znajdujących się w oddali. Może to przeszkadzać między innymi podczas pracy, nauki, prowadzenia pojazdów czy uprawianiu sportu. Do najczęstszych objawów krótkowzroczności należą:
- bóle oczu,
- bóle i zawroty głowy,
- uczucie pieczenia oczu,
- zaburzenia widzenia,
- tarcie oczu,
- gorsze widzenie w ciemności oraz po zmroku,
- nienaturalne przybliżanie przedmiotów,
- zmęczenie,
- częste mruganie.
Przyczyny krótkowzroczności
Krótkowzroczność występuje podczas nieprawidłowej budowy oka. Jego elementy optyczne są zbyt wypukłe, natomiast gałka oczna jest zbyt długa. Miopia może być również spowodowana za silnym załamywaniem światła przez rogówkę lub soczewkę. Na wystąpienie krótkowzroczności mają także wpływ predyspozycje genetyczne, codzienne nawyki, czy wielogodzinna praca przed komputerem. Krótkowzroczności często może towarzyszyć także astygmatyzm, który jest jedną z najczęstszych wad wzroku. Obraz, który widzą astygmatycy jest zamglony i nieostry, a jego kontury wydają się rozmyte.
DayShield – okulary z filtrem światła niebieskiego 40%
NightShield – okulary z filtrem światła niebieskiego 100%
-
Domowa przymierzalnia – Okulary Day/Night200.00zł
-
Okulary Stark DayShield734.00zł
-
Okulary Aviator DayShield734.00zł
-
Okulary Spectra DayShield754.00zł
Jak leczyć krótkowzroczność?
Rodzaj, jak i stopień wady określa się poprzez wykonanie skiaskopii lub refraktometrii. Wadę koryguje się poprzez prawidłowe dobranie okularów lub soczewek przez okulistę, czy optometrystę. Korekcja okularowa jest najczęściej wybieraną metodą leczenia krótkowzroczności. Stosuje się w niej wklęsłe soczewki rozpraszające. Kurację soczewkową wybierają najczęściej osoby, które zmagają się z dużą wadą. Bywa, że wybór podyktowany jest także przez względy estetyczne lub tryb życia. Nie każdy komfortowo czuje się w okularach, a dla osób aktywnych, uprawiających sport, soczewki są wygodniejszą opcją. Należy jednak pamiętać o higienie, odpowiednio pielęgnować soczewki oraz oczy. Osoby dorosłe mogą zdecydować się także na laserową korekcję wzroku. Dzięki temu, nie trzeba pamiętać o okularach lub soczewkach, gdyż są one zwyczajnie zbędne. Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem mało inwazyjnym. Polega na modelowaniu za pomocą lasera przedniej powierzchni rogówki. Pacjent po wykonanej korekcji, widzi ostro i wyraźnie, a efekty są zauważalne już kilka dni po zabiegu.
-
Domowa przymierzalnia – Okulary Day/Night200.00zł
-
Okulary Stark NightShield734.00zł
-
Okulary Karbon NightShield734.00zł
-
Okulary Kevlar NightShield734.00zł
Jak zapobiegać krótkowzroczności?
Aby wada nie postępowała należy zadbać o zdrowy tryb życia i przestrzeganie zasad higieny pracy wzrokowej. Ważne jest częste robienie przerw podczas pracy przy komputerze. Warto wówczas zastosować ćwiczenie 20/20/20, które polega na zrobieniu przerwy po 20 minutach pracy i patrzeniu przez 20 sekund na oddalony o kilka metrów przedmiot. Miejsce pracy powinno być również dobrze oświetlone. Poza tym, osoby krótkowzroczne powinny czytać w pozycji siedzącej i trzymać tekst w odpowiedniej odległości. Odpowiednia dieta, bogata w witaminy i minerały również ma korzystny wpływ na wzrok. Podobnie jak aktywność fizyczna, szczególnie ta wykonywana na świeżym powietrzu. Choć, krótkowzroczności nie da się cofnąć, to odpowiednie zachowania, zdrowy tryb życia, noszenie soczewek lub okularów może w znacznym stopniu spowolnić postępowanie wady.
Dowiedz się więcej o wadach wzroku, sprawdź nasze artykuły:
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]