Dofinansowanie na okulary blokujące niebieskie światło – co zrobić, aby je dostać?

Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 13 kwietnia 2022

Dosyć powszechnie znany jest fakt, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa w pracy. Są sytuacje, w których powinien on sfinansować np. zakup okularów korekcyjnych. Jednak czy istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na okulary blokujące światło niebieskie? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Kto może uzyskać dofinansowanie na okulary od pracodawcy?

Przede wszystkim wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, które pracują przed komputerem minimum 4 godziny dziennie (w trakcie dnia pracy). W tym przypadku zwrot kosztów okularów jest obowiązkiem, a nie decyzją pracodawcy. Możesz się o nie ubiegać tuż po rozpoczęciu pracy – ilość przepracowanych lat nie ma tutaj znaczenia. Co ważne, konieczność noszenia okularów musi być udokumentowana przez lekarza.

W gorszej sytuacji są osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie, umowy o dzieło lub B2B. Mogą się one ubiegać o dofinansowanie od pracodawcy, ale ten nie musi wyrazić na to zgody.

Dofinansowanie na okulary – jak wygląda procedura?

Niezbędną podstawą otrzymania dofinansowania na okulary jest dokument potwierdzający konieczność ich noszenia, wystawiony przez lekarza. Możesz go otrzymać:

  • podczas badań okresowych
  • podczas badań, na które skieruje Cię pracodawca po zgłoszeniu mu, że czujesz potrzebę ich wykonania.

To bardzo ważne – nie odwiedzaj lekarza bez skierowania od pracodawcy, bo odbierzesz sobie możliwość refundacji.

Masz skierowanie od pracodawcy, co dalej?

Kiedy dysponujesz już zaleceniami od lekarza i kup swoje okulary. Koniecznie poproś o fakturę (może być imienna, na Ciebie jako pracownika).

Zamawiając okulary w naszym sklepie internetowym możesz napisać w widomości informację, że potrzebujesz faktury na dofinansowanie okularów przez pracodawcę.

Ostatni krok: złóż u pracodawcy wniosek o refundację kosztów zakupu okularów i czekaj na przelew.

W żadnym zapisie prawnym nie ma mowy o wysokości tej refundacji. Oznacza to, że to, na jak dobre okulary możesz sobie pozwolić, zależy przede wszystkim od wewnętrznych ustaleń firmy, w której pracujesz. W praktyce niewykluczone, że staniesz przed wyborem: gorsza jakość z kieszeni firmy lub lepsza jakość dofinansowana przez pracodawcę tylko częściowo.

Dofinansowanie od pracodawcy a okulary blokujące niebieskie światło

W kodeksie pracy widnieje zapis:

“Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego”.

Jak to się ma do zakupu okularów blokujących niebieskie światło?

Niestety, na ten moment polskie prawo nie dostosowuje się do coraz częstszych doniesień naukowców o szkodliwości sztucznego światła. Obowiązkowe dofinansowania dotyczą głównie standardowych okularów korekcyjnych. Jednak mimo że pomagają one walczyć z wadami wzroku, to nadal pozwalają światłu z ekranów docierać do oczu pracowników i wywoływać równie – jak nie bardziej – niebezpieczne choroby: od zwyrodnienia plamki żółtej, po nowotwory.

Chcesz ubiegać się o dofinansowanie okularów typu blue blocker?

To nie jest niemożliwe, ale zależy w dużej mierze od dobrej woli Twojego pracodawcy. Jeżeli masz wadę wzroku, zawsze możesz uzyskać od niego refundację kilkuset złotych na okulary korekcyjne, a resztę sfinansować samodzielnie. W sklepie EyeShield możesz zamówić okulary blokujące światło niebieskie już ze szkłami korekcyjnymi.

Każdemu pracodawcy zależy na produktywności pracowników. Zaczynając rozmowę o pomarańczowych okularach ze swoim szefem, uzbrój się w badania, które potwierdzają, że sztuczne światło wpływa negatywnie na jakość Twojej pracy.

Przyda się też dowód na to, że same okulary rzeczywiście je zablokują.

Możesz również przedstawić wynik niezależnego badania, potwierdzającego skuteczność blokowania niebieskiego światła przez okulary NightShield marki EyeShield.

Czy finansowanie przez pracodawcę lub państwo ochrony nie tylko przed wadami wzroku, ale też niebieskim światłem będzie kiedyś obowiązkowe? Bardzo możliwe. Zapisy prawne użyte w tym artykule mają już wiele lat, a badania nad szkodliwością sztucznego oświetlenia w pracy – zwłaszcza podczas tej wykonywanej przy ekranach – wciąż trwają. Ich wyniki są niemal zawsze jednoznaczne.

Dzisiaj możesz liczyć tylko albo aż na dobrą wolę pracodawcy. Jeśli nie uda Ci się uzyskać pełnej kwoty na potrzebne okulary, zastanów się, czy nie warto dopłacić z własnej kieszeni i zadbać o swoje zdrowie. Odpowiednio zadbane okulary EyeShield zostaną z Tobą na wiele lat, nieustannie chroniąc Cię przed chorobami fizycznymi i psychicznymi. Masz jakieś pytania? Odezwij się do nas – zawsze chętnie pomagamy!