Jak dbać o okulary blokujące niebieskie światło (i nie tylko)?
Dobrej jakości okulary blokujące niebieskie światło, okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne to wydatek rzędu kilkuset złotych. Po takiej inwestycji raczej nie chcesz zniszczyć ich w kilka tygodni czy miesięcy, prawda? Niestety, nawet najlepiej zabezpieczone soczewki i oprawki okularów – zarówno te wykonane z poliwęglanu, jak i organiczne – są podatne na uszkodzenia. Co więcej, wielu z nich nie da się cofnąć i pozostaje już tylko wymiana okularów na nowy model. Zapobiegnij temu, wykonując kilka prostych czynności.
Codzienne użytkowanie okularów
Dobre nawyki to podstawa. Jeśli chcesz, żeby Twoje okulary blokujące światło niebieskie służyły ci jak najdłużej:
Pamiętaj o etui na okulary
Zawsze, kiedy się z nimi przemieszczasz, wkładaj je do twardego, porządnego etui. Luźny woreczek ochroni szkła przed zarysowaniami, ale nie zapobiegnie połamaniu się oprawki. Poza tym łatwo go zniszczyć i przedziurawić.
Kładź okulary szkłami do góry
Nieważne, jak czyste jest Twoje biurko lub jak miękki materac – każde przesunięcie po soczewce nawet drobnego kurzu, może porysować jej warstwę ochronną. Zanim się obejrzysz, mikrouszkodzenia zamienią się w rysy, które wkrótce zaczną Ci przeszkadzać. Oprawki i zauszniki są na to zdecydowanie bardziej odporne.
Uważaj na temperaturę
Choć rzadko się o tym mówi, wysoka temperatura może zniszczyć powłokę antyrefleksyjną soczewek. To właśnie wtedy pojawia się na nich charakterystyczna „pajęczyna”, której nie da się z powrotem przykryć. Dlatego nie zostawiaj swoich okularów w nagrzanym samochodzie, nie wchodź z nimi do sauny ani nie kładź ich na kaloryferze – w ostatnim przypadku możesz nawet wygiąć niektóre oprawki.
Nie rozluźniaj zawiasów okularów
Zdejmujesz okulary jedną ręką? A może zakładasz je sobie na głowę, jak opaskę? Prędzej czy później sprawisz, że ich oprawki staną się luźne lub wygięte. Optyk może, ale nie musi dać sobie rady z takimi uszkodzeniami.
PAMIĘTAJ: Jeśli zdecydujesz się na zakup okularów EyeShield, do każdej pary dostaniesz od nas w gratisie wysokiej jakości etui, wraz z miękką ściereczką z mikrofibry.
Jak czyścić okulary, żeby ich nie zniszczyć?
Jedno jest pewne – zapomnij o używaniu do tego chusteczek higienicznych i ubrań. Każdy taki materiał jest pełen wypustek, a także kurzu, który tworzy na szkłach mikrorysy. Kiedy jesteś poza domem lub zwyczajnie musisz szybko pozbyć się brudu z soczewek, najlepiej użyj gładkiej ściereczki z mikrofibry, dołączonej do okularów. Nie zapominaj jednak o jej regularnym praniu ręcznym (lub w pralce, w niskiej temperaturze i bez płynu do płukania).
Podstawą będzie jednak mycie okularów na mokro. Jak to zrobić?
- Usuń z okularów kurz – najlepiej wkładając je pod bieżącą wodę, ewentualnie mokrą lub suchą ścierką z mikrofibry.
- Umyj dokładnie soczewki, oprawki i noski okularów. Możesz do tego użyć płynu do mycia naczyń, naturalnego mydła lub środków dedykowanych do tej czynności. Wszystkie płyny, które zawierają amoniak, to zabójstwo dla szkieł – unikaj ich. Przy tej czynności najlepiej sprawdzą się czyste palce lub mikrofibra. Jeśli używasz środków do czyszczenia, które mają dozownik w formie sprayu, nanoś je najpierw na ścierkę, a później na okulary. Płyn pod ciśnieniem może powoli niszczyć zawiasy i śruby w oprawkach.
- Zostaw okulary do wyschnięcia lub (zwłaszcza w trakcie wilgotnych dni) wytrzyj je delikatnie mikrofibrą.
Voilà! Cały proces nie zajmie ci więcej niż kilka minut, a pozwoli zadbać o odpowiednią konserwację okularów, jak i higienę podczas ich noszenia. Dla najlepszego efektu mniej-więcej raz na pół roku wyczyść okulary za pomocą ultradźwięków – samodzielnie lub u optyka.
UWAGA: Myj okulary letnią, a nie gorącą wodą. Zbyt wysoka temperatura może je zniszczyć lub skrócić ich żywotność.
-
Best EyeShield – Suplement na oczy i wzrok119.00zł
-
Płyn do czyszczenia okularów34.00zł
Rzeczy, które warto robić raz na jakiś czas
O czym warto wiedzieć, aby zadbać o okulary? Są dodatkowe sprawy, o których należy pamiętać.
Czyszczenie okularów u optyka
Czasami lepiej odpuścić sobie domowe sposoby na czyste okulary. Najlepszym przykładem są wycieczki nad morze, po których piasek zostaje wszędzie – nawet w miejscach, których nie widać. Jeśli zaczniesz wyciągać go na własną rękę, w najlepszym przypadku utknie w zawiasach, które trzeba będzie szybko wymienić, a w najgorszym porysujesz nim szkła, których wymiana jest dużo droższa. Podobnie będzie to wyglądało w kontakcie ze żwirem czy nawet fusami z kawy. Delikatne czyszczenie u optyka będzie Cię kosztowało dużo mniej.
UWAGA: Okulary blokujące światło niebieskie na dzień nie powinny mieć styczności z piaskiem, bo… nie powinno się ich nosić na zewnątrz. Dlaczego? Więcej przeczytasz w artykule: Kiedy nosić okulary blokujące światło niebieskie, żeby nie przedobrzyć?
Zapobieganie parowaniu
Nic koniecznego, nic przedłużającego żywotność. Jest to jednak problem, który towarzyszy osobom noszącym okulary niemal na co dzień. W dłuższej perspektywie często zaparowane szkła będą przecierane dużo częściej, a tego lepiej unikać. Chcesz zapomnieć o zalegającej parze na soczewkach? Najbezpieczniej zrobisz to za pomocą specjalnych sprayów lub chusteczek hydrofobowych do tego przeznaczonych. W niewielkim stopniu może w tym też pomóc mycie ich płynem do mycia naczyń lub mydłem.
Zarysowania na okularach – jest na nie sposób?
A co, jeśli Twoje okulary blokujące światło niebieskie mają już swoje lata, albo nie udało Ci się o nie wystarczająco dobrze zadbać? Kiedy na soczewkach zaczynają się pojawiać widoczne zarysowania, oznacza to, że już wcześniej tam były, tylko jeszcze niewidoczne dla oka. Rysy na okularach niszczą na dobre ich powłokę antyrefleksyjną, której, niestety, nie da się odbudować.
Jeśli uszkodzenia zaczynają przeszkadzać Ci w wyraźnym widzeniu, nie ma co ryzykować pogorszeniem wzroku – czas na nowy model okularów. Dopóki jednak rysy są naprawdę małe, możesz ratować się domowymi sposobami na ich przykrycie.
Jednym z nich jest wcieranie w soczewki małej ilości pasty do zębów. Żeby zminimalizować uszkodzenia, jakie to wywoła, użyj pasty, która ma maksymalnie 70 RDA (wskaźnik ścieralności). Możesz też zanurzyć okulary w roztworze sody oczyszczonej z wodą, a następnie opłukać je czystą wodą. Mniej popularnym sposobem jest wcieranie wosku lub pasty do polerowania (samochodu, mebli).
UWAGA: Są to metody nieco inwazyjne, które mogą ścierać powłokę ze szkieł, dlatego nie zaleca się stosowania ich regularnie – raczej w oczekiwaniu na nową parę okularów.
Dbaj o swoje okulary, a będą Ci służyły latami. Jeśli zależy Ci na ich jakości, która przełoży się nie tylko na ich skuteczność, ale też długowieczność i dodatkową ochronę, wybierz okulary EyeShield. Możemy wykonać dla Ciebie przezroczystą parę, która zablokuje ok. 40% niebieskiego światła lub pomarańczową, która ochroni Cię przed nim w 100%. Na zamówienie wykonujemy również soczewki korekcyjne!
-
Domowa przymierzalnia – Okulary Day/Night200.00zł
-
Okulary Stark DayShield698.00zł
-
Okulary Aviator DayShield698.00zł
-
Okulary Spectra DayShield708.00zł
-
Domowa przymierzalnia – Okulary Day/Night200.00zł
-
Okulary Stark NightShield698.00zł
-
Okulary Karbon NightShield678.00zł
-
Okulary Kevlar NightShield698.00zł
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]