Jaka herbata na dobry sen? Najlepsze zioła na bezsenność
Masz problemy ze snem? Szukasz naturalnych środków, które Cię wyciszą, ułatwią zasypianie i poprawią ogólną jakość snu? Badania naukowe potwierdzają to, co ludzie wiedzą od zawsze – napary z niektórych ziół wspomagają spokojny sen. Są zioła, które pomagają szybciej zasnąć i ograniczyć nocne przebudzenia. Bezsenność jest trzecim pod względem częstości występowania problemem zdrowotnym, jaki zgłaszają pacjenci swojemu lekarzowi. Jest nią niedostateczna ilość i/lub jakość snu, która występuje co najmniej 3 razy w tygodniu, przez minimum miesiąc. Ogromna część społeczeństwa cierpi na bezsenność, jednak częściej dotyka kobiety, osoby starsze i chore. To czasem efekt trudnych sytuacji życiowych, w jakich się znajdujemy: rozwód, owdowienie, utrata pracy, problemy finansowe i zdrowotne. Jedne napary pobudzają, inne warto wypić przed snem. Jaka herbata na sen jest najlepsza? Sprawdzamy!
Herbata z rumianku na dobry sen
Ziołem, który jako pierwszy przychodzi nam na myśl, jeśli szukamy czegoś, co nas zrelaksuje, jest rumianek. Herbata rumiankowa jest stosowana od wielu lat w tradycyjnej medycynie. Ułatwia zasypianie, łagodzi objawy stresu oraz lęków różnego rodzaju. Według badań osoby, które piły herbatę rumiankową przez 2 tygodnie, zasypiały szybciej i miały lepszą jakość snu. Efekt ten zapewniają flawonoidy, a szczególnie apigenina, która wiąże się z receptorami benzodiazepinowymi. Z tymi samymi receptorami w mózgu wiążą się leki nasenne i uspokajające. Wystarczy zaledwie 30–45 minut, aby rumianek na nas zadziałał.
Herbata z melisy z efektem uspokajającym
Kolejną herbatą na bezsenność jest napar z melisy. Zawarte w niej związki rozluźniają mięśnie. Jest bardzo skuteczna w łagodzeniu stresu. Zapewnia efekt odprężenia, wykazuje działanie uspokajające na nasz układ nerwowy. Pozwala wyciszyć się przed snem. Obniża stany lękowe, więc warto po ciężkim dniu usiąść w miękkim fotelu z filiżanką naparu z melisy. Nie zawiera kofeiny, więc można ją pić nawet tuż przed snem.
Herbata lawendowa i efekt nasenny
Na problemy z zasypianiem świetne będzie zastosowanie zaparzonych kwiatów lawendy. Herbatę lawendową stosowano już w starożytności. Amerykańskie badania wykazały, że regularne spożywanie herbaty lawendowej ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Nawet sam zapach tej rośliny potrafi relaksować i wyciszać, dlatego jest skutecznie stosowana w aromaterapii. Poprawia jakość snu poprzez jego wydłużenie i zmniejszenie pobudek. Jej picie nie powoduje skutków ubocznych.
Napar z kozłka lekarskiego – naturalny środek nasenny
Herbata z waleriany, czyli kozłka lekarskiego, to jeden z najpopularniejszych ziołowych środków nasennych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Herbata powstaje z jej korzenia, który suszy się w odpowiedniej temperaturze. Herbata waleriana zwiększa poziom neuroprzekaźnika zwanego kwasem gamma-aminomasłowym (GABA), co może zwiększyć senność. Badania potwierdzają, że obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego, zmniejszając uczucie niepokoju i dając efekt odprężenia psychicznego. Anglicy w czasie II wojny światowej stosowali herbatę z kozłka lekarskiego do złagodzenia skutków stresu wojennego. Nie każdy lubi jednak ten charakterystyczny, drzewny profil smaku tej rośliny. Można go złagodzić poprzez dodanie do naparu odrobiny miodu.
Herbatka z kory magnolii, by szybciej zasypiać
Na lepszy i głęboki sen dobrze zadziała także magnolia. To popularne drzewo/krzew nie tylko ma walory estetyczne, pięknie prezentując się w ogrodzie. Już 2000 lat temu na Dalekim Wschodzie roślina ta stosowana była w tradycyjnej medycynie w celu obniżenia poziomu stresu i leczenia problemów z bezsennością. Kora magnolii (Magnolia officinalis cortex) działa uspokajająco, stąd jej zastosowanie w chorobach układu nerwowego m.in depresji, nerwicy lękowej, demencji. Częste picie herbaty z kory magnolii skraca czas zasypiania, a jednocześnie wydłuża sen.
Herbata ziołowa z Passiflory na lepszy sen
Passiflora, czyli męczennica cielista stosowana była od wieków przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i Południowej. To znany środek na bezsenność i stany lękowe. Jej pnącza pomagają łagodzić silne emocje, więc po wypiciu naparu z męczennicy wstaniesz z pewnością wypoczęty i pełen energii. To jedna z najlepszych herbat na sen.
Jaka herbata z ziół na bezsenność sprawdzi się najlepiej? Podsumowanie
Statystyczny Polak parzy rocznie napar z 1 kg herbaty, co daje nam 4. miejsce w Europie i 9. na świecie. Duża liczba osób uwielbiających herbatę powoduje, że mamy obecnie na rynku wiele herbat liściastych i gotowych mieszanek ziół na sen. Recepturę herbaty na bezsenność należy dopasować do indywidualnych preferencji i reakcji organizmu. Zioła pomagają i ich działanie jest potwierdzone naukowo. Pamiętaj jednak, że wiele ziół może wchodzić w interakcje z lekami, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem ziołowych herbat. Zachowaj również ostrożność, jeśli jesteś alergikiem.
Przed pójściem do łóżka unikaj stresu, negatywnych emocji, zbyt intensywnej aktywności fizycznej, alkoholu i obfitych posiłków. Jeżeli masz zaburzenia snu, zadbaj o higienę snu. Wprowadź rytuały, jak np. picie herbaty przed snem, koniecznie takiej, która ma właściwości uspokajające. Po godz. 16 unikaj kawy i czarnej herbaty. Lepszym wyborem będzie rooibos albo właśnie herbatka ziołowa. Na godzinę, a najlepiej dwie przed pójściem spać nie korzystaj z urządzeń emitujących niebieskie światło, które zaburza wydzielanie melatoniny. Świetnym rozwiązaniem są okulary Eyeshield blokujące światło niebieskie, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego rytmu dobowego. Jeżeli zmagasz się z problemami ze snem od dłuższego czasu, odwiedź swojego lekarza pierwszego kontaktu. Sen jest bardzo ważnym elementem naszego życia i od niego zależy stan naszego zdrowia i samopoczucia.
Bibliografia
- https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/viewFile/29084/23849
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29354614/
- Ohayon M.M. Epidemiology of insomnia: what we know and what we still need to learn? Sleep Med. Rev. 2002; 6: 97–111
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]