Ochrona wzroku dzieci: Czy Twoje dziecko potrzebuje okularów z filtrem światła niebieskiego?
Jakie są najczęstsze wady wzroku u dzieci?
Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko dobrze widzi? Jesteś zaniepokojony mrużeniem oczu, gdy chce coś zobaczyć, przeczytać? Martwi Cię ilość czasu spędzanego przed komputerem, tabletem, telewizorem, telefonem? Zawsze, gdy masz wątpliwości dotyczące wzroku dziecka, warto sprawdzić z okulistą lub optometrystą, czy Twój potomek na pewno nie ma problemów z widzeniem. Wady wzroku, takie jak krótkowzroczność i nadwzroczność, mogą pojawić się już w młodym wieku. Im wcześniej zostaną one dostrzeżone, tym lepiej. Często zdarza się, że uczeń szkoły podstawowej, który ma problemy z nauką, tak naprawdę potrzebuje okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, a nie korepetycji. Diagnoza pojawia się niejako “przy okazji”, a ileż problemów można byłoby uniknąć, gdyby udało się wcześniej wyłapać wadę wzroku. Z tego powodu przesiewowe badanie wzroku u przedszkolaków byłoby bardzo pomocne. Przed wysłaniem dziecka do szkoły koniecznie sprawdź jego wzrok u specjalisty, zwłaszcza gdy młody człowiek:
- siada blisko telewizora,
- ma powiększone źrenice,
- nie lubi gier na spostrzegawczość,
- nie chce układać puzzli,
- często narzeka na ból głowy, ból oczu,
- ma kłopoty z koncentracją,
- nie interesuje się literkami, czytaniem.
Dzieci rodzą się dalekowzroczne (+2,+3 dioptrii). Noworodek, gdy zbliżysz twarz blisko jego oczu, nie będzie widział Cię z odpowiednia ostrością. W ciągu pierwszych kilku lat życia dalekowzroczność powoli ustępuje. U coraz większej grupy dzieci dalekowzroczność przechodzi w krótkowzroczność (miopię). Czasem maluch źle widzi w wyniku zmęczenia, stresu, niewyspania. Przy niewielkiej wadzie wzroku eksperci radzą wstrzymać się z zakupem okularów, przy większej – są konieczne. Do najczęstszych problemów ze wzrokiem u dziecka należą:
- nadwzroczność (dalekowzroczność) – dziecko bardzo dobrze widzi obiekty dalekie, ale nie widzi wyraźnie z bliska; jeśli dziecko poproszone o spojrzenie w dal mruży oczy, najprawdopodobniej oznacza to, że akomodacją poprawia sobie ostrość widzenia, a takie są początki krótkowzroczności,
- krótkowzroczność – zwykle rozwija się około 7-8 roku życia (zaczyna się czytanie, pisanie) lub 12-13 roku życia; dziecko widzi wyraźnie przedmioty znajdujące się blisko, nie widzi dobrze tych oddalonych,
- różnowzroczność – występuje rzadko, u około 1% dzieci – jednym okiem dziecko widzi bardzo dobrze, a drugim znacznie słabiej. Konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych, z zasłonięciem jednego oka, lepiej widzącego, by drugie mogło mocniej pracować,
- astygmatyzm – dziecko widzi zniekształcony obraz zarówno z bliska, jak i z daleka. Rozwiązaniem jest noszenie okularów ze szkłami cylindrycznymi.
Jak promieniowanie ekranów wpływa na narząd wzroku?
Promieniowanie niebieskiego światła ma negatywny wpływ na wzrok dziecka, prowadząc do zmęczenia oczu i problemów z ostrością widzenia. Dziecko, patrząc z bliskiej odległości na ekran, napina mięśnie gałki ocznej. Im urządzenie jest mniejsze, tym większe szkody przynosi to dla oczu. Telefon jest więc najbardziej problematyczny. Gałka oczna, która w naturalnej sytuacji jest kulą, wydłuża się i przyjmuje kształt jaja. Napięte mięśnie gałki ocznej sprawiają, że narząd wzroku po prostu szybciej się męczy. W dłuższej perspektywie może pojawić się tzw. zespół suchego oka. Do tego dochodzi promieniowanie z ekranów. Ochrona oczu przed szkodliwym światłem niebieskim jest w obecnych czasach koniecznością, a nie wymysłem. Wysokoenergetyczne promieniowanie widzialne stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia oczu. Oczy dzieci są szczególnie wrażliwe na promieniowanie. Większe źrenice i ich większa przezierność pozwalają na łatwiejsze przenikanie promieni do siatkówki. Badania wykazały, że przepuszczalność dla fal o wysokich częstotliwościach wynosi 44% w soczewce 10-letniego dawcy i 1% w soczewce 80-latka. Różnica jest więc ogromna. Światło widzialne o wysokiej energii (HEV) ma najkrótszą długość fali światła widzialnego (380 nm do 500 nm), a zatem wytwarza największą ilość energii. Ekrany emitują bardzo dużo niebieskiego i praktycznie zero światła czerwonego oraz podczerwonego. Niebieskie światło emitowane przez ekrany komputerów, smartfonów i innych urządzeń może prowadzić do uszkodzenia siatkówki. Udowodniono naukowo, że sztuczne światło niebieskie jest szkodliwe dla rytmu dobowego i może prowadzić do zaburzeń snu.
Rola soczewek z filtrem światła niebieskiego w ochronie oczu
Monitory zawładnęły naszym światem i całkowita rezygnacja z nich zwykle nie jest możliwa. Ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem ma oczywiście jak najbardziej sens i dotyczy zarówno młodych ludzi, jak i dorosłych, ale gdy uczymy się, pracujemy i często również odpoczywamy przed monitorem, konieczna jest ochrona przed szkodliwym światłem niebieskim. Okulary z filtrem światła niebieskiego skutecznie chronią wzrok dziecka przed szkodliwym działaniem promieniowania emitowanego przez ekrany. Edukacja szkolna odbywa się w pewnym stopniu także na pracy z komputerem. Okulary blokujące światło niebieskie powinny więc stanowić element wyposażenia każdego ucznia.
Czy Twoje dziecko potrzebuje okularów z filtrem światła niebieskiego?
W jakich sytuacjach okulary z filtrem światła niebieskiego są najbardziej przydatne? Zawsze, gdy dziecko spędza czas przed monitorem: komputera, tabletu, telefonu, telewizora. Jeśli wychowujesz dziecko całkowicie bez nowoczesnej technologii, a w domu masz zdrowe oświetlenie, to okulary blokujące światło niebieskie dla najmłodszego pokolenia nie będą potrzebne. Nie oszukujmy się jednak: większość rodziców musi pogodzić się z faktem, że dzieci nie tylko uczą się wpatrzone w ekran, ale także oglądają TikTok-a, Instagrama, Facebooka, a wieczorami odpalają Netflixa. Czasem robią to jawnie, za zgodą rodziców, a czasem w tajemnicy. Ochrona oczu jest więc konieczna, zwłaszcza wieczorem, gdy nie powinniśmy w ogóle narażać się na przebywanie w świetle niebieskim.
Jak wybrać odpowiednie okulary z filtrem światła niebieskiego dla dziecka?
Wybór odpowiednich okularów powinien uwzględniać jakość soczewek, wygodne oprawki oraz indywidualne potrzeby dziecka. By chronić jeden z najważniejszych zmysłów, w ciągu dnia najlepszym rozwiązaniem są okulary DayShield, które blokują ok. 40% światła niebieskiego, czyli między 3-30 razy więcej niż inne okulary dostępne na rynku. Właśnie dlatego korzystanie z nich zapewnia większe benefity zdrowotne, takie jak: zmniejszenie bólu głowy, przekrwienia i suchości oka, przestymulowania, mgły mózgowej i zmęczenia. Na 3-4 godziny przed snem lepszym wyborem są okulary na wieczór/noc NightShield. Wersja NightShield blokuje 100% światła niebieskiego i większość zielonego, co stanowi ją najskuteczniejszą ochroną na rynku. Dzięki tak skutecznej blokadzie korzystanie z nich zapewni benefity zdrowotne takie jak:
– znaczna poprawa jakości snu,
– szybsze zasypianie,
– uczucie wyspania rano,
– uczucie świeżych i wypoczętych oczu,
– więcej energii w ciągu dnia,
– zmniejszenie bólu głowy.
Okulary zerówki objęte są 30-dniową gwarancją satysfakcji. Istnieje możliwość wykonania okularów korekcyjnych z blokadą światła niebieskiego. Poprawisz jego komfort widzenia, a jednocześnie ochronisz delikatną siatkówkę. Zadbaj o profilaktykę chorób oczu swojego dziecka. Oprawki powinny być dopasowane do twarzy dziecka. Jeżeli nie znajdziesz w ofercie EyeShield optymalnego modelu, możesz wysłać swoje oprawki, a my wstawimy wybrane przez Ciebie szkła: Twoje oprawki DayShield, Twoje oprawki NightShield
Dlaczego regularne wizyty u okulisty są kluczowe?
Regularne badanie wzroku u optyka czy okulisty pozwalają na wczesne wykrycie wad wzroku i innych problemów zdrowotnych oczu. Pamiętaj, by w okolicach 5-6 roku życia zbadać wzrok dziecka. Jeżeli zauważasz niepokojące objawy – sprawdź jego jakość widzenia wcześniej. Coroczna kontrola u okulisty lub optyka to dobra praktyka. Przy wczesnej dalekowzroczności jedynie obserwujemy stan wzroku dziecka poprzez regularne wizyty i soecjalisty.
Odpowiednie oświetlenie a zdrowie oczu dziecka
Zwróć uwagę na odpowiednie oświetlenie podczas odrabiania lekcji i korzystania z ekranu. Żarówki DayTorch i NightTorch to najlepszy wybór, jeśli zależy Ci na zdrowiu swojego dziecka. Brak światła niebieskiego i efektu migotania sprawia, że żarówki EyeShield nie mają sobie równych. Nigdy nie pozwalaj na to, by wieczorem jedynym źródłem światła w pokoju dziecka był ekran komputera. Higiena snu dziecka to także zrezygnowanie z pobudzającego do działania światła niebieskiego przed porą spania.
Podsumowanie: Najlepsze praktyki ochrony wzroku dzieci
Ochrona wzroku dzieci i młodzieży polega w dużej mierze na blokowaniu światła niebieskiego. Okulary typu blue blocker dają Ci pewność, że narząd wzroku Twojego dziecka nie będzie niszczony przez sztuczne światło z monitorów. By chronić oczy, postaw na wykonane z wysokiej jakości materiałów okulary, które posłużą na lata. Wybierając okulary dla dziecka upewnij się, że kupujesz przetestowany, sprawdzony produkt. Okulary przeciwsłoneczne zastąp zdrowymi okularami prosłonecznymi SunShield albo pozwól dzieciom wychodzić na zewnątrz zupełnie bez żadnych przesłon na oczach, wystarczy czapka z daszkiem. Zachęcaj dziecko do aktywności na zewnątrz, uprawiania sportu, zabawy. Ruch to zdrowie, także oczu. Zadbaj o dietę bogatą w antocyjany i beta-karoten. Okulary blokujące światło niebieskie to inwestycja z zdrowie oczu Twojego dziecka.
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]