Okulary z filtrem do komputera – Filtr światła niebieskiego blue light

Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 29 kwietnia 2024

W dobie cyfrowej, gdzie większość z nas spędza godziny przed ekranami, nasze oczy są narażone na negatywne skutki niebieskiego światła. Spędzamy przed ekranami zdecydowanie za dużo czasu. Światowa średnia wynosi aż 6 godzin i 37 minut. Przeciętny mieszkaniec Ziemi spędza przed ekranem od 35 do 40 procent całego swojego czasu, wyłączając sen. W Polsce wskaźnik ten przekracza 40 procent. Do czego to prowadzi? Sztuczne światło niebieskie przyczynia się do rozwoju wad wzroku i doprowadza do zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej, powoduje zmęczenie oczu i problemy ze snem. W tym artykule wyjaśnimy, jak okulary z filtrem światła niebieskiego mogą chronić nasz wzrok i poprawić komfort pracy przy komputerze.

Co to jest filtr światła niebieskiego i jak działa?

Jeżeli nie jesteś w stanie ograniczyć czasu spędzanego przed komputerem, smartfonem, telewizorem, tabletem (do czego jednak bardzo Cię zachęcam), to z pomocą przychodzą okulary blokujące światło niebieskie. Blue control, blue light blocker, blue light filter – te wszystkie nazwy mówią o tym samym. Czym jest filtr światła niebieskiego (blue light)? Jest to technologia, która zmniejsza zmęczenie wzroku spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze i przynosi inne benefity. Światło niebieskie, znane również jako światło widzialne o wysokiej energii (HEV), ma najkrótszą długość fali światła widzialnego (380 nm do 500 nm), a zatem wytwarza największą ilość energii. Sztuczne światło z ekranu komputera, telefonu, TV oraz oświetlenia LED zupełnie nie przypomina tego naturalnego pochodzącego ze słońca. Nasze ekrany emitują bardzo dużo niebieskiego i praktycznie zero światła czerwonego oraz podczerwonego. Coś, co w naturze jest dla człowieka zdrowe, w sztucznej formie jest szkodliwe, zwłaszcza, gdy występuje w nadmiarze.

Rodzaje okularów do komputera: Zerówki i Korekcyjne

Niezależnie od tego, czy masz wadę wzroku, czy nie, powinieneś zadbać o ochronę przed sztucznym światłem niebieskim. Zerówki do komputera albo okulary korekcyjne do komputera z filtrem blue light – powinieneś wybrać te, które będą najlepsze dla Twoich potrzeb. Okulary DayShield, które możesz zamówić w wersji zerówek albo ze szkłami korekcyjnymi, blokują średnio 4-krotnie więcej światła niebieskiego niż inne, dostępne na rynku. Dzięki temu masz pewność, że Twoje oczy odpoczną, pozbędziesz się ich suchości i przemęczenia wzroku. Nie musisz nam wierzyć na słowo. Mamy na to badania przeprowadzone przez prestiżową uczelnię badawczą, jaką jest Politechnika Śląska w Gliwicach, na wydziale Elektrycznym Katedry Optoelektroniki. Wyniki poniżej:

Pełny raport z badania znajdziesz tutaj: Światło i technologia – wyniki badań

Jeżeli potrzebujesz okularów korekcyjnych, nie ma problemu. Możemy je dla Ciebie wykonać, nawet jeśli jesteś astygmatykiem. Nie wykonujemy jedynie okularów progresywnych i pocienianych. W razie wątpliwości napisz do nas 🙂

Dlaczego warto nosić okulary do komputera? – Korzyści płynące z noszenia okularów z filtrem światła niebieskiego

Okulary do komputera to nie tylko stylowy dodatek. To must-have, gdy spędzasz wiele godzin przed ekranem komputera. Duża ilość niebieskiego światła może powodować określone, długotrwałe uszkodzenia oczu oraz pogorszenie jakości snu:

  • uszkodzenie komórek siatkówki oka, prowadzące do chorób oczu: zwiększonej częstości występowania zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), a także zaćmy,
  • długotrwałe problemy ze wzrokiem, takie jak: suchość oczu, zaczerwienienie, pieczenie, niewyraźne widzenie,
  • zmniejszenie wydzielania melatoniny, która odpowiada za nocną regenerację, w tym naprawę naszego DNA,
  • ból głowy, przestymulowanie, zmęczenie.

Długotrwała ekspozycja na sztuczne niebieskie światło jest toksyczna. Sztuczne niebieskie światło zaburza rytm dobowy oraz sen, rozstraja nasz zegar biologiczny.  Światło niebieskie w zbyt dużych ilościach podnosi hormon stresu – kortyzol i  aktywuje układ „walcz i uciekaj”, prowadząc do nadmiernej stymulacji. Wystawianie się na sztuczne światło po zachodzie słońca zakłóca rytm dobowy, zwiększa ryzyko raka piersi, otyłości, cukrzycy oraz zaburzeń snu, zmniejszając produkcję hormonu snu, czyli melatoniny. Korzyści płynące z noszenia okularów ochronnych do komputera i blokujących światło niebieskie emitowane przez ekrany urządzeń i żarówki LED obejmują zarówno poprawę zdrowia oczu, jak i jakości snu, a tym samym stanu zdrowia, samopoczucia i zwiększenia poziomu energii. Ochrona przed światłem niebieskim nie jest wymysłem, a koniecznością w obecnym świecie, przepełnionym nowoczesnymi technologiami.

Jak wybrać najlepsze okulary do pracy przy komputerze?

Sprawdź, które okulary do komputera z niebieskim filtrem będą dla Ciebie najlepsze i korzystaj z technologii bez ograniczeń. Weź pod uwagę takie czynniki jak: rodzaj soczewki, powłoka filtrująca oraz design i komfort noszenia. Podstawowe okulary posiadają tylko filtr antyrefleksyjny, dzięki któremu poprawia się kontrast widzenia. To jednak nie jest wystarczające, by chronić Twoje oczy. Okulary blokujące niebieskie światło, a w przypadku okularów DayShield część światła, to najskuteczniejsza ochrona podczas pracy przed monitorem. Szeroki wybór oprawek w sklepie EyeShield pozwoli Ci na dobranie idealnych okularów z filtrem światła niebieskiego do komputera. Metalowe oprawki, okulary damskie kocie oczy z filtrem blue control, a może owalne oprawki okularowe do komputera? Nasz sklep internetowy oferuje okulary do pracy w różnych kształtach i wymiarach. Dzięki Domowej przymierzalni możesz w zaciszu domowym przymierzyć kilka różnych oprawek okularowych. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedniego modelu, mamy także opcję Twoje oprawki. Ty wysyłasz do nas swoje oprawki, a my wstawiamy do nich wybrane przez Ciebie szkła: DayShield albo NightShield. Okulary z filtrem blue control do pracy przy komputerze zerówki albo w wersji korekcyjnej  – wybór należy do Ciebie i wszystko zależy od Twoich potrzeb.

DayShield to:

➤ okulary do komputera blokujące ok. 40 procent niebieskiego światła w najbardziej szkodliwym przedziale, czyli 455 nm.,

➤ okulary antyrefleksyjne do komputera (oprawki okularowe z filtrem antyrefleks w swoich szkłach, dzięki czemu zmniejsza się liczba odbić światła),

➤ okulary zerówki albo korekcyjne,

➤ do noszenia w ciągu dnia np. gdy pracujesz przed komputerem lub przy oświetleniu LED,

➤ skutecznie blokują szkodliwe dla zdrowia promieniowanie niebieskiego światła emitowane przez urządzenia, przez co chronią przed zmęczeniem i suchością oczu oraz szybką utratą energii z powodu przestymulowania od ekranów,

➤ dzięki nim unikniesz uczucia podrażnienia, pieczenia i zaczerwienienia oczu, które często towarzyszą długotrwałemu korzystaniu z elektronicznych ekranów.

➤ są świetne do jazdy samochodem po zmroku. 

Jak dbać o okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego?

O każde okulary należy dbać. Odpowiednia pielęgnacja okularów do komputera zapewni ich długotrwałość i maksymalną efektywność filtracji światła niebieskiego. Jak dbać o okulary blokujące niebieskie światło? Do przechowywania okularów służy etui, najlepiej sztywne, a nie typu woreczek. Nigdy nie odkładaj ich szkłami do dołu. Nie narażaj ich na działanie wysokiej temperatury, bezpośredniego słońca, dużej wilgotności. Do czyszczenia szkieł używaj wyłącznie miękkiej ściereczki z mikrofibry albo nasączonymi specjalnym płynem chusteczkami. Dostępne w naszej ofercie okulary do pracy przed komputerem są świetnym wyborem, jeżeli szukasz rozwiązania swoich problemów z oczami. W gratisie dostajesz etui oraz ściereczkę do czyszczenia. Możesz testować zerówki przez 30 dni, gdyż dajemy na nie gwarancję satysfakcji. Dołącz do #teameyeshield i kup okulary, które poprawią jakość Twojego życia.