Przez sztuczne niebieskie światło starzejesz się szybciej!

Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 20 czerwca 2022

Chcesz zachować zdrowie i urodę na jak najdłużej? Zanim zaczniesz planować wizyty w gabinetach medycyny estetycznej i walczyć z oznakami starzenia od zewnątrz, zacznij od podstaw. Drogie zabiegi i produkty niewiele dadzą, kiedy Twoje oczy, mózg, skóra i inne organy zaczną działać jak u starszej osoby. Osłabiona pamięć, słaby wzrok, zmarszczki i poważne choroby w młodym wieku nie brzmią najlepiej, prawda?

Jak steruje Tobą niebieskie światło?

Światło niebieskie a zdrowie – jak oddziałuje na nasz organizm? Żeby zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi, watro poznać trochę teorii. W uproszczeniu możemy podzielić źródła niebieskiego światła na dwie główne kategorie:

  • naturalne – słońce,
  • sztuczne – wszelkie monitory, ekrany komputerów i telefonów, oświetlenie domów i obiektów publicznych, a nawet lampy uliczne.

One oba emitują światło widzialne o wysokiej energii – głównie niebieskie (choć słońce również czerwone). To właśnie ono, trafiając do Twoich oczu, przekazuje Twojemu organizmowi bardzo ważne informacje. Twoje ciało jest przystosowane do reagowania na nie. Co jednak bardzo ważne, to przystosowanie dotyczy tylko naturalnego źródła światła.

Niestety, mimo że technologia rozwija się z prędkością światła, ewolucja działa dużo wolniej. Tym samym, Twój organizm nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem niebieskiego światła, czyli każdą sytuacją, kiedy… nie dociera ono do Ciebie ze słońca, ale ze sztucznych źródeł.

Światło niebieskie emitowane przez słońce:

  • pobudza organizm do odpowiedniej produkcji kortyzolu (hormonu stresu) i zatrzymuje produkcję melatoniny (hormonu snu),
  • dodaje energii i wpływa na wytwarzanie serotoniny (hormon szczęścia) – tak samo, jak tysiące lat temu motywowało Twoich przodków do wyjścia na polowanie,
  • daje jasny sygnał do pracy, zwiększając koncentrację i skupienie.

Czyli w naturalny sposób dba o Twoje samopoczucie, zdrowie fizyczne i psychiczne.

A co się dzieje, kiedy na co dzień obcujesz z niebieskim światłem emitowanym przez urządzenia elektryczne?

Niebieskie światło a odpoczynek

Co jest najgorsze w sztucznym niebieskim świetle? Zazwyczaj pozwalasz mu docierać do swoich oczu również po zachodzie słońca. Czyli w godzinach, w których Twój organizm potrzebuje od niego odpoczynku.

Kiedy patrzysz na słońce – nie masz ochoty na sen. To samo dzieje się, kiedy oglądasz telewizję lub przeglądasz media społecznościowe. Niebieskie światło hamuje produkcję melatoniny, nie pozwalając całemu Twojemu ciału przygotować się do snu. Przez to nie tylko chodzisz spać później, ale też długo nie możesz zasnąć. Melatonina powinna być uwalniana przez 4 godziny, a nie minuty przed snem.

Zły sen, rozregulowany cykl dobowy, pobudki w środku nocy i niewysypianie się – to wszystko wpływa na regenerację całego Twojego ciała (sztuczne niebieskie światło skraca też tzw. głęboki sen). Kiedy nie działa ona prawidłowo, Twoje komórki szybciej się starzeją, a nowe powstają wolniej. Tak, jak ma to miejsce u ludzi w zaawansowanym wieku.

Okulary z filtrem światła niebieskiego 40%

Okulary z filtrem światła niebieskiego 100%

Niebieskie światło a stres

Sztuczne niebieskie światło ma to do siebie, że nawet za dnia jest o ok. 40% bardziej intensywne od słonecznego. A przecież nie wyłączasz wszystkich urządzeń elektrycznych po zmroku, kiedy jest go… o 100% za dużo. Równocześnie to właśnie światło o wysokiej energii wpływa na produkcję kortyzolu w Twoim ciele.

Oznacza to, że jeśli często korzystasz z elektroniki, np. pracując przy monitorze komputera, zbyt często i zbyt intensywnie odczuwasz stres. Najmocniej wtedy, kiedy w naturalnym środowisku kortyzol już dawno powinien być zastąpiony przez melatoninę (po zachodzie słońca), a tak się nie dzieje.

To oczywiste, że przewlekły stres zewnętrzny, jak i ten na poziomie komórkowym, postarza Cię niemal z tygodnia na tydzień. Oprócz braku równowagi hormonalnej wpływają na niego niewysypianie się, a co za tym idzie – brak koncentracji, pogarszające się wyniki w pracy i kiepskie życie towarzyskie.

Nadmiar niebieskiego światła robi z Twojego życia błędne koło. Im więcej stresu, tym gorszy sen i więcej energii potrzebnej do wykonania każdej czynności. To przekłada się na większy stres i tak dalej…

Niebieskie światło a oczy i zmarszczki

Jednymi z Twoich pierwszych skojarzeń, kiedy myślisz o starości, mogą być zmarszczki i okulary korekcyjne. Do obu będzie Ci bliżej, jeśli nie zapanujesz nad sztucznym światłem w swoim otoczeniu. Jeśli wpatrujesz się w jakiekolwiek ekrany LED więcej niż 2 godziny dziennie, odczuwasz – lub niedługo zaczniesz – skutki cyfrowego zmęczenia wzroku.

Objawia się ono m.in.:

  • bólami głowy,
  • bólami mięśni karku i pleców,
  • pieczeniem, zaczerwienieniem i bólem oczu,
  • chorobami oczu, takimi jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

Nadmiar niebieskiego światła docierającego do Twoich oczu powoduje powstawanie w nich wolnych rodników, które uszkadzają ich komórki. To zostało przebadane już wiele razy – jeśli nie chcesz przyspieszać pogorszeniu swojego wzroku, ogranicz sztuczne niebieskie światło w swoim otoczeniu. Bolące oczy wymuszają też na Tobie ciągłe ich mrużenie, co szybko skutkuje powstawaniem wielu zmarszczek.

Niebieskie światło a mózg

Naukowcy z Oregon State University pokazali w słynnym już eksperymencie “Blue light and aging”, że muszki owocówki, które naświetlano niebieskim światłem przez 12 godzin dziennie, żyły krócej niż te przebywające w świetle białym lub nawet w całkowitej ciemności. Niebieskie światło w takiej ilości osłabiało ich funkcje ruchowe, niszczyło wzrok, ale też uszkadzało mózg.

Co ważne, starsze osobniki odczuwały stres związany ze światłem bardziej niż te młodsze. Czyli znów – błędne koło. Warto też zauważyć, że muszki dzielą z nami wiele mechanizmów zachodzących w organizmach.

Nie dość, że samo sztuczne światło spowalnia działanie Twojego mózgu, to robią to też czynniki wymienione wcześniej:

  • zaburzony cykl dobowy osłabia pamięć i działanie hipokampu,
  • nadmiar kortyzolu pogarsza możliwości uczenia się,
  • zły sen prowadzi do powstawania neurotoksyn w mózgu.

Naukowcy dopatrują się też zależności pomiędzy nadmiarem niebieskiego światła a zwiększonym ryzykiem zachorowania na depresję.


Starzenie się to wspaniały proces, ale nie ma po co go przyśpieszać – zwłaszcza, jeśli wiąże się to z wieloma chorobami umysłu  i ciała. Chcesz temu zapobiec i dojrzewać tak, jak podpowiada sama natura? Noś EyeShield – okulary, które zapewnią Ci 40% ochronę przed niebieskim światłem za dnia i 100% po zachodzie słońca.