Czym jest bezsenność i jakie są jej przyczyny?

Życie w dwudziestym pierwszym wieku jest tak dynamiczne, jak nie miało to miejsca nigdy dotąd. Jednym z negatywnych następstw takiego stanu rzeczy mogą być problemy z zasypianiem. Przeczytaj nasz tekst, a poznasz ciekawe informacje dotyczące takich kwestii jak na przykład:

Miłej lektury!

Bezsenność w nocy – podstawowe informacje

Bezsenność (czasem określana także jako tzw. insomnia) to nic innego jak trudność w zasypianiu. Może być to zarówno utrudnione przechodzenie w stan snu, jak i na przykład zbyt płytki sen, co przekłada się na częste budzenie w nocy. Często spotykana jest zależność typu „bezsenność w nocy, senność w dzień”. Nierzadko zdarza się, że osoba, która ma problemy z zasypianiem w porze wieczornej/nocnej, jest senna w dzień.

Insomnia to dość złożony problem. Przypadłość ta jest dzielona z użyciem różnych klasyfikacji. Oto niektóre z typów bezsenności:

  • bezsenność nieorganiczna,
  • bezsenność pierwotna – może być ona wywołana np. przez czynniki psychofizjologiczne (niewłaściwy tryb życia itp.).

O ile sporadyczne problemy z zasypianiem nie powinny stanowić powodów do niepokoju, to przewlekła bezsenność – już tak. Chroniczna bezsenność może być skutkiem niekorzystnych zmian w organizmie człowieka lub jego bezpośrednim otoczeniu.

Dowiedz się jak polepszyć jakość snu, sprawdź nasze artykuły:

Co powoduje bezsenność?

Jeśli chodzi o powody bezsenności, to przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różnorodne. Wśród najczęściej wymienianych czynników wymienia się między innymi zaburzenia natury lękowo-depresyjnej – utrzymujące się przez dłuższy czas stany lękowe przyczyniają się do podwyższenia poziomu kortyzolu. Jednym z efektów wydzielania tego hormonu jest właśnie trudność z zaśnięciem. Wydaje się, że bezsenność na tle nerwowym jest najpoważniejszych problemem z tej listy. Jeśli chodzi o kwestię: bezsenność a depresja, to prawdziwym problemem nie są trudności z zasypianiem, ale stan depresyjny.

Stres a bezsenność

Istotny wpływ mają także sytuacje stresogenne – jeśli masz pełne wyzwań życie zawodowe lub prywatne, Twój organizm również wytwarza kortyzol. Jeżeli zamartwiasz się takimi kwestiami jak na przykład: budowa domu, przygotowanie ważnego raportu w przedsiębiorstwie, zbliżająca się uroczystość ślubna, choroba dziecka, trudności w prowadzeniu własnej firmy. Myślenie o potencjalnych kłopotach i zagrożeniach to bez wątpienia przejaw rozważnego podejścia do życia, ale nie wolno zapominać, że uporczywe namyślanie się nad problematycznymi kwestiami zakłóca zdrowy sen. Zasadniczo, reguła w tym zakresie jest bardzo prosta: im poważniej traktujesz różne aktywności, tym trudniej będzie Ci zasnąć.

Wpływ światła niebieskiego na bezsenność

Inni z kolei upatrują źródeł bezsenności w oddziaływaniu światła niebieskiego emitowanego przez ekrany smartfonów, monitorów itp. To właśnie dlatego zaleca się unikanie tego typu sprzętów w porze wieczornej lub stosowanie okularów ochronnych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ niebieskie światło negatywnie wpływa na ludzki organizm i przyczynia się do zaburzenia cyklu dobowego. Oddziaływanie światła niebieskiego sprawia, że organizm ludzki zostaje “wprowadzony w błąd”, a mózg (szyszynka) zaczyna zachowywać się tak, jakby wciąż trwał dzień. W efekcie, w organizmie zaprzestaje się wytwarzania melatoniny, która ułatwia zasypianie.

Last but not least, ważna jest również… faza, w jakiej znajduje się księżyc. Zagadnienie: „pełnia księżyca a bezsenność” jest zdaniem niektórych naukowców prawdziwe, aczkolwiek wskazanie przyczyn tej zależności nastręcza wiele trudności.

Skutki bezsenności

Bezsenność to nie tylko przewracanie się z boku na bok w porze nocnej. Jeśli taki stan rzeczy będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, należy liczyć się m.in. z następującymi konsekwencjami:

  • przemęczenie,
  • osłabiona koncentracja,
  • wahania nastrojów,
  • ból głowy.

Jak zwalcza się bezsenność?

Istnieje wiele sposobów na ograniczenie problemu bezsenności. Należą do nich np. terapie, środki farmakologiczne oraz okulary blokujące niebieskie światło itp. Jeśli chodzi o ten ostatni aspekt, to stosuje się w tym przypadku na przykład okulary EyeShield (DayShield oraz NightShield). Cel, dla którego stosuje się taką metodę działania, jest bardzo prosty: powstrzymywanie niebieskiego światła.

Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że należy – decydując się na stosowanie leków – skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nieprzemyślane decyzje mogą przyczynić się do pogłębienia problemu.

Czy warto kupić okulary blokujące światło niebieskie?

Warto chronić się przed utratą naturalnej melatoniny np. zakładając okulary z filtrem światła niebieskiego.

Sprawdź artykuł na EyeShield:

Czy warto kupić okulary blokujące światło niebieskie?