Jak wybrać skuteczne okulary blokujące światło niebieskie?

Jak wybrać skuteczne okulary blokujące światło niebieskie?
Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 20 października 2020

Masz problem z zaśnięciem lub koncentracją? Pracujesz przy komputerze, open space, na hali? A może zwyczajnie często korzystasz z laptopa, telefonu lub tabletu? Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie pokierowała Cię do tego troska o swoje zdrowie. Wiesz, że pomogą Ci o nie zadbać okulary, które blokują szkodliwe światło niebieskie. Jednak na polskim rynku pojawia się coraz więcej pozornie podobnych do siebie modeli. Który z nich wybrać?


Najnowsza technologia a światło niebieskie

Na początek trochę teorii. Dzięki wciąż rozwijającej się nauce wiemy dziś, że regularne korzystanie z najnowszych technologii wpływa – niestety negatywnie – na nasze organizmy. Wszelkie monitory, ekrany telefonów, telewizory, a nawet żarówki emitują światło niebieskie. O ile jesteśmy ewolucyjnie przystosowani do jego ilości, którą wysyła słońce, o tyle nasze oczy zwyczajnie nie radzą sobie z oglądaniem go niemal bez przerwy.

Statystyczny Kowalski wpatruje się w ekrany samych urządzeń mobilnych średnio 6 godzin dziennie, czyli ponad 2000 godzin rocznie. Pamiętaj, że urządzeń emitujących sztuczne światło jest o wiele więcej. Taka intensywność oddziałuje na różne obszary mózgu, oczy oraz ogólne samopoczucie. Jakich objawów możesz się spodziewać przy podobnym trybie życia?

Wpływ światła niebieskiego na nasz organizm

Zaczyna się niewinnie – od bólu oczu, który odczuwają już nawet dzieci. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio szybko, możesz nabawić się postępującej zaćmy, uszkodzeń siatkówki i zwyrodnienia plamki żółtej, ale to nie wszystko. W dużym uproszczeniu niebieskie światło „informuje” Twój organizm, że właśnie trwa dzień. Skutek? Zmniejszona produkcja melatoniny (hormonu odpowiedzialnego za senność), a zwiększona – kortyzolu (hormonu stresu). Takie proporcje utrudniają, a nawet nie pozwalają zasnąć.

To wszystko kumuluje się, nie pozwalając Twojemu umysłowi na regenerację, powodując bezsenność, złe samopoczucie, bóle głowy i brak koncentracji. Można powiedzieć, że nadmiar niebieskiego światła to choroba, na którą choruje całe społeczeństwo – w dzisiejszym świecie nie możemy się jej jednak tak łatwo pozbyć.

Okulary przezroczyste, żółte, pomarańczowe, a może czerwone?

Producenci oferują okulary blokujące niebieskie światło z soczewkami o różnych kolorach – od przezroczystych, aż po czerwone. To właśnie takie odcienie nie pozwalają światłu widzialnemu o wysokiej energii docierać do Twoich siatkówek i mogą ochronić Cię przed jego negatywnym wpływem. Kupując swoje pierwsze okulary tego typu, być może zastanawiasz się, skąd tak ogromna różnica w kolorach różnych modeli i skłaniasz się ku tym przezroczystym lub wpadającym w żółte odcienie. Nie zawsze będzie to jednak dobry wybór.

Kiedy zdecydować się na czerwone szkła?

Analizy pokazują, że czerwone okulary blokujące światło niebieskie są najskuteczniejsze. Jednak nie należy nosić ich w każdej sytuacji. Na przykład ciemnoczerwone okulary potrafią przekłamywać kolory świateł drogowych, co może okazać się niebezpieczne. Noszenie ich w ciągu dnia to również „oszukiwanie” organizmu i przekazywanie mu informacji, że w tym czasie powinien odpoczywać. Taka sytuacja niesie za sobą te same konsekwencje, co używanie telefonów w nocy – rozregulowuje system hormonalny.

Czerwone i pomarańczowe okulary przydadzą Ci się natomiast po zmroku, czyli wtedy, kiedy w naturze nie dotarłoby do Ciebie niebieskie światło. Taką ochronę oferują okulary NightShield. Dzięki nim przygotujesz organizm do snu. Okulary pozwolą Ci się zregenerować i zadbają o Twoje oczy, jeśli zdecydujesz się obejrzeć ulubiony serial.

Jakie okulary z filtrem światła niebieskiego na dzień?

Jaśniejsze okulary zostały stworzone po to, żeby dopuszczać do Twoich oczu tylko taką ilość światła niebieskiego, jaka dotarłaby do nich w naturalnych warunkach. Choć te, których wyżej wymieniony współczynnik jest niski (od kilku do kilkunastu procent) kuszą swoją ceną, tak naprawdę nie zmieniają zbyt wiele.

Najlepszym wyborem do noszenia w ciągu dnia są soczewki blokujące ok. 40% światła o wysokiej energii. Załóż je, kiedy korzystasz z komputera lub używasz telefonu, a także jeśli pracujesz w intensywnie oświetlonym miejscu (np. hali produkcyjnej, biurze lub centrum handlowym). Takie okulary nie będą przekłamywały kolorów, wpłyną pozytywnie na rytm dobowy Twojego organizmu oraz uchronią Cię m.in. od bólów głowy i problemów z oczami. Okulary DayShield są idealne dla wszystkich, którzy chcą dobrze widzieć kolory oraz chronić swój organizm przed wpływem sztucznego światła.