Nietypowe miejsca, w których przydadzą Ci się okulary blokujące światło niebieskie

Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 20 maja 2022

Coraz więcej mówi się o szkodliwości sztucznego niebieskiego światła, emitowanego przez ekrany telefonów, komputerów czy telewizorów. Jeśli jednak chcesz jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie, okulary blokujące niebieskie światło przydadzą Ci się też w innych, mniej oczywistych miejscach niż domowa kanapa. Diody elektroluminescencyjne (LED) są niemal wszędzie – i w każdym z tych miejsc warto zakładać okulary typu blue blocker.

Hale produkcyjne – miejsce, w którym przydadzą Ci się okulary blokujące światło niebieskie

Jeśli pracujesz w takim miejscu, ilość niebieskiego światła, które dociera do Twoich oczu, zdecydowanie wykracza poza zdrową skalę. Wyobraź sobie, ile godzin w ciągu doby promienie słoneczne oddziaływały na Twoich przodków 1000 lat temu. Twój organizm nadal jest przystosowany do tamtego trybu życia, kiedy jedynym źródłem światła były słońce i ogień.

Podczas pracy przy produkcji, bardzo mocne oświetlenie „atakuje” Cię non stop – nie tylko za długo, ale też ze zbyt wysoką intensywnością. Wcale nie lepiej jest w galeriach handlowych oraz kilku innych miejscach pracy. Sprawdź zawody, w których noszenie okularów blokujących niebieskie światło to podstawa.

W takich warunkach nawet najsilniejszy organizm może bardzo szybko zacząć się zmagać z bólami oczu, migrenami i problemami hormonalnymi. Nie możesz wyłączyć w pracy oświetlenia, ale możesz odciąć od niego swoje oczy – w ciągu dnia okularami blokującymi ok. 40% niebieskiego światła (mniej-więcej o tyle za dużo emitują tak intensywne żarówki!), a po zmroku – tymi blokującymi je w 100%.

Lotniska i dworce – miejsca, w których przydadzą Ci się okulary blokujące światło niebieskie

Przypomnij sobie swoją ostatnią wizytę na dużym lub małym lotnisku, albo nawet na zabudowanym dworcu kolejowym. Jedno na pewno łączy je wszystkie – zdecydowanie nie jest tam ciemno, a zamiast delikatnych lamp, znajdziesz tam raczej te intensywnie białe. Twój zegar biologiczny (i cały organizm) pracuje w takich miejscach na zdecydowanie zbyt wysokich obrotach.

A to przecież dopiero początek podróży

Czy to w samolocie, czy w pociągu, czy nawet w autobusie, możesz spotkać się nie tylko z oświetleniem pojazdu, ale też tabletami przyczepionymi do oparć siedzeń. Nie musisz ich nawet używać, żeby na Ciebie wpływały – wystarczy, że robią to inne osoby.

WSKAZÓWKA: Noszenie okularów typu blue blocker w trakcie podróży to nie tylko działanie długofalowe. Pomarańczowe szkła pomogą Ci poradzić sobie ze zmianą strefy czasowej i uniknąć tzw. jet laga.

Ulice i miejsca spotkań towarzyskich – czy warto założyć okulary blokujące światło niebieskie?

Czujesz zmęczenie, ale znajomy przekonuje Cię do wyjścia do baru, na zakupy lub na zwykły spacer z psem po głównej ulicy miasta. Mija kilka chwil, a Ty znów masz mnóstwo energii i ani myślisz o spaniu.

Znasz to?

Dzieje się tak, bo zarówno spotkania towarzyskie po zmroku, jak i docierające do Ciebie wtedy światło, blokują w Twoim organizmie wydzielanie melatoniny (hormonu snu), a pobudzają – kortyzolu (hormonu stresu). Tak już wyewoluował nasz gatunek.

O ile życie towarzyskie wieczorami czasami jest potrzebne dla Twojej psychiki, o tyle sztuczne światło – absolutnie nie. Chcesz wrócić do domu, szybko i spokojnie zasnąć oraz przespać całą noc i obudzić się wypoczętym? Za każdym razem, kiedy po zachodzie słońca wychodzisz:

  • do baru,
  • do restauracji,
  • na stadion,
  • na koncert,

miej ze sobą okulary, które blokują 100% światła niebieskiego.

WSKAZÓWKA: Jeśli przebywasz w jakimkolwiek zamkniętym, oświetlonym pomieszczeniu w ciągu dnia, załóż okulary na dzień (ok. 40-procentowa blokada). Będziesz pracować wydajniej i oszczędzisz sobie piekących oczu oraz bólu głowy.

Praca z domu – kolejne miejsce, w którym przydadzą Ci się okulary blokujące niebieskie światło

Jeśli dopiero zaczynasz się interesować niebieskim światłem, prawdopodobnie wiesz już, że najbardziej szkodliwe jest to, na które patrzysz po zachodzie słońca. Jest to prawda, ale na tym nie kończą się problemy ze sztucznym oświetleniem.

Nie tylko podczas pracy w ogromnej hali narażasz się na rozregulowanie cyklu dobowego, różne zaburzenia i choroby. Dzieje się to nawet kiedy pracujesz zdalnie – czy to w bardziej oczywistych zawodach, jak freelancing, czy w tych mniej, jak inwestor – również między wschodem a zachodem słońca.

Wystarczy kilkugodzinna praca przed komputerem, żeby poczuć ból głowy, oczu lub stracić motywację i koncentrację. To wszystko, to sygnały wysyłane przez Twój organizm – potrzebuje on odpoczynku.

Co ważne, w ciągu dnia nie warto odcinać się całkowicie od światła. Podziała to niewiele lepiej niż jego nadmiar. Zamiast tego regularnie spaceruj na świeżym powietrzu i pozwól słońcu naturalnie dodawać Ci energii, a w zamkniętym pomieszczeniu, przed komputerem, załóż okulary blokujące tylko część niebieskiego światła. To podziała o wiele lepiej niż drzemki w ciągu dnia, po które często sięgają osoby pracujące w domu.


Szukasz okularów blokujących światło niebieskie o potwierdzonej skuteczności, wyjątkowym wyglądzie i najwyższej jakości? Zajrzyj do sklepu EyeShield! A jeśli jeszcze masz wątpliwości i nie wiesz, czym kierować się podczas wyboru swojej pary, przeczytaj artykuł „Jak wybrać skuteczne okulary blokujące światło niebieskie?