Oura ring – pierścień monitorujący sen – Czy warto z niego skorzystać?

Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 20 czerwca 2024

eden, by wszystkimi rządzić… Nie, to nie będzie tekst dla fanów Tolkiena. Co prawda zajmiemy się tematem pierścienia, ale takiego, który ma służyć Tobie i nie ma konieczności zmierzania z nim do Mordoru 🙂 Często pytacie mnie o najlepszy sprzęt do pomiaru snu, który może być pomocny zwłaszcza, gdy cierpisz na zaburzenia snu. Od dłuższego czasu korzystam z Oura Ring. To nowoczesny gadżet, który monitoruje sen i zdrowie użytkownika. Czy warto kupić Oura Ring? Chyba już znasz moją odpowiedź, ale wyjaśnię Ci, dlaczego ten inteligentny pierścień zdobywa coraz większą popularność wśród entuzjastów zdrowego stylu życia i dlaczego nie warto przejść obok niego obojętnie. 

Jak działa Oura Ring? – Szczegółowa analiza

Oura Ring to inteligentny pierścień śledzący ponad 20 danych biometrycznych. Za jego pojawienie odpowiedzialna jest fińska firma Oura Health.Jest wytrzymały i ma długą żywotność baterii. Urządzenie jest wodoodporne do głębokości 100 m. Dzięki temu nie musisz zdejmować go do mycia rąk, kąpieli ani w czasie wypoczynku nad wodą na wakacjach. Ma powłokę odporną na zarysowania i jest stosunkowo lekki, nie odczujesz dyskomfortu nosząc go nawet w nocy. Przyjrzyjmy się, jak działa monitor aktywności i snu Oura Ring, jakie technologie wykorzystuje i jakie dane zbiera. By zrozumieć, jak ten mały pierścionek dostarcza szczegółowych informacji  o Twoim organizmie, musimy sprawdzić jego funkcje:

 1. Monitorowanie snu. Dla mnie najważniejsza funkcjonalność. Oura Ring analizuje sen, rejestrując jego długość, jakość, fazę REM i NREM, w tym fazę głębokiego snu. Monitoruje czas zasypiania i budzenia.
 2. Śledzenie aktywności fizycznej. Pierścień mierzy Twoją aktywność przez cały dzień, monitorując liczbę kroków, spalone kalorie, intensywność treningu i czas spędzony na odpoczynku. To istotne, jeśli chcesz śledzić swoje postępy i utrzymać aktywność na odpowiednim poziomie.
 3. Analiza układu nerwowego. Oura Ring ocenia równowagę Twojego organizmu, analizuje tętno spoczynkowe, zmienność częstotliwości akcji serca (HRV). Może dostarczyć informacji na temat poziomu stresu i regeneracji organizmu.
 4. Pomiar temperatury ciała. Pierścień mierzy temperaturę ciała. Dostarcza informacji na temat ogólnego zdrowia organizmu. Jest to pomocna funkcja pozwalająca także na analizę cyklu miesiączkowego u kobiet, w trakcie którego następuje naturalna zmiana temperatury ciała.

Oura Ring wykorzystuje czujniki fotopletyzmografii w podczerwieni (PPG) umieszczone po obu stronach palca. Czujnik temperatury NTC wykrywa zmiany temperatury o wartości zaledwie 0,1°C. W przeciwieństwie do innych urządzeń Oura mierzy temperaturę bezpośrednio na skórze, a nie szacuje jej na podstawie otoczenia. Akcelerometr 3D to z kolei czujnik, który rejestruje aktywność w ciągu dnia i nocy. Pomaga identyfikować fazy snu, a także przypomina o wstawaniu po dłuższym okresie bezruchu. Oura Ring dokładnie mierzy sygnały ciała bezpośrednio na Twoim palcu. Zgromadzone dane są automatycznie synchronizowane z aplikacją mobilną, co ułatwia śledzenie postępów i analizę wyników. Na podstawie zgromadzonych danych dostarcza spersonalizowane rekomendacje i sugestie dotyczące snu, aktywności i regeneracji. Oura Ring integruje się z innymi popularnymi urządzeniami i aplikacjami zdrowotnymi, takimi jak Apple Health czy Google Fit.

Oura Ring vs. Smartwatch i Smartband – Które urządzenie wybrać?

Smart pierścień, smartwatch czy smartband? Które z nich lepiej spełni Twoje oczekiwania? Smart ring działa na podobnej zasadzie, co opaski czy zegarki mierzące poszczególne parametry życiowe. Smartwatche i smartbandy są zazwyczaj większe i noszone na nadgarstku, podobnie jak zegarki. Oura Ring jest natomiast pierścieniem noszonym na palcu, co jest wygodniejsze. Smartwatche oferują podobny zakres funkcji związanych z monitorowaniem aktywności fizycznej, dodatkowo mogą posiadać funkcje takie jak GPS, odtwarzacz muzyki, a po sparowaniu ze smartfonem otrzymujesz na nich powiadomienia o wiadomościach czy połączeniach telefonicznych. Oura Ring skupia się głównie na monitorowaniu snu, ocenie regeneracji organizmu, pomiarze temperatury ciała i aktywności fizycznej. Mniej znaczy czasem więcej. Tak jest w tym przypadku. Na wewnętrznej stronie pierścienia można znaleźć czujniki, których zadaniem jest monitorowanie poszczególnych parametrów życiowych. Ich odczytanie możliwe jest dzięki aplikacji, którą należy ściągnąć na smartfona. Smartwatche mają ekrany i bardziej rozbudowane funkcje, co skutkuje krótszym czasem pracy na jednym naładowaniu. Oura Ring zwykle ma dłuższy czas pracy baterii. Smartwatche są często projektowane w różnych wersjach kolorystycznych, jako modny dodatek do ubioru, z różnymi opcjami personalizacji pasków i tarcz zegarka. Oura Ring ma bardziej minimalistyczny design i jest dyskretny. Jednocześnie możesz wybrać jego kolor (m.in. czarny, złoty, srebrny), są dostępne dwa modele. A co najważniejsze: ring Oura podaje najbardziej wiarygodne wyniki pomiarów. Palec zapewnia najdokładniejszy odczyt tętna, poziomu tlenu we krwi, temperatury.

Monitorowanie aktywności i zdrowia z Oura Ring

Oura Ring śledzi nie tylko jakość snu, ale także aktywność fizyczną i stan zdrowia. Pierścień mierzy m.in. takie dane jak:

 • Tętno. Monitoruje tętno w spoczynku i podczas aktywności fizycznej.
 • Temperatura ciała. Śledzi zmiany temperatury ciała w ciągu dnia i nocy.
 • Aktywność fizyczna. Rejestruje ilość kroków, spalone kalorie i czas aktywności.
 • Głęboki sen i REM. Analizuje jakość snu, w tym czas spędzony na głębokim śnie i fazie REM.
 • Czas zasypiania. Ocenia, jak szybko zasypiasz po położeniu się do łóżka.
 • Czas przebudzeń. Rejestruje, ile razy budzisz się w nocy.
 • Stres. Ocenia poziom stresu na podstawie zmian w tętnie i temperaturze.
 • Współczynnik zmęczenia. Monitoruje, jak zmęczony jesteś na podstawie różnych parametrów.
 • Rytm serca. Wykrywa nieregularności w rytmie serca.
 • Czas reakcji. Mierzy czas reakcji na bodźce.
 • Aktywność skórna. Analizuje potliwość i inne parametry skóry.
 • Ruch ciała. Monitoruje ogólną aktywność ciała.

Inteligentny pierścień monitorujący Sen – Jak Oura Ring sprawdza jakość Twojego snu?

Oura Ring oferuje szczegółową analizę jakości snu. Jest przeznaczony do monitorowania i optymalizacji snu. Może Ci pomóc zrozumieć swoje nawyki snu, cykle snu REM i NREM oraz określać, kiedy jest najodpowiedniejszy czas na pójście spać i wstanie. W praktyce Oura Ring radzi sobie bardzo dobrze z analizą snu. Poniżej porównanie długości fazy snu głębokiego, gdy nie używałem okularów NightShield oraz, gdy nosiłem je na 3 godziny przed snem.

Sen bez używania okularów NightShield – w tym tylko 8 minut snu głębokiego:

Sen przy noszeniu okularów NightShield na 3 godziny przed snem – w tym 1 godzina 7 minut snu głębokiego:

Czy warto kupić Oura Ring?

2000 pierścieni Oura trafiło do NBA. Fanem tego urządzenia jest książę Harry, Jennifer Aniston, Kim Kardashian i ja. Jeżeli szukasz czegoś do monitorowania snu, to Oura Ring jest słusznym wyborem. Dzięki niemu lepiej poznasz swój organizm. Ile kosztuje Oura Ring? Obecnie ceny zaczynają się od 329 EUR, a miesięczna subskrypcja to 5,99 EUR/miesiąc. Ten inteligentny pierścień fitness podaje bardziej wiarygodne dane niż urządzenia noszone na nadgarstku. Jeśli chcesz dbać o swój rytm dobowy i jakość snu, niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem czy amatorem, nie zapominaj o higienie snu i blokowaniu światła niebieskiego okularami EyeShield