Olejek lawendowy na lepszy sen. Jak stosować olejek eteryczny z lawendy, by lepiej zasypiać?

Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 25 listopada 2023

Na pewno znasz ten niepowtarzalny, kwiatowo-ziołowy zapach lawendy, który przenosi Cię myślami w południowo-wschodnią część Francji – magiczny region Prowansji. Możesz się nim cieszyć cały rok, nawet w domowych pieleszach. Wystarczy kilka kropli 100% naturalnego (!), czystego olejku z lawendy, by się wyciszyć i wprowadzić się w dobry nastrój. Jego wyjątkowe właściwości lecznicze wykorzystywane są często w aromaterapii. Stosowany jest od lat nie tylko przez perfumiarzy na całym świecie. Ma zastosowanie w kosmetyce i jest dodawany np. do kosmetyków do pielęgnacji. Doceniał go nawet Hipokrates. Olejek lawendowy był stosowany podczas I wojny światowej do leczenia ran i poparzeń. Jakie cenne właściwości ma jeszcze olejek eteryczny z lawendy i jak go stosować? Czy olejek lawendowy przed snem to dobry pomysł? Czy pomoże Ci zlikwidować zaburzenia snu? Zaraz się wszystkiego dowiesz 🙂

Właściwości lawendy, czyli dlaczego warto stosować ją na bezsenność

Naturalny olejek lawendowy pozyskiwany jest z kwiatów lawendy lekarskiej (Lavandula officinalis), uprawianej głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego. Jego pozytywne działanie na ośrodkowy układ nerwowy przypisywane jest związkom terpenoidowym, głównie jest to linalol. Działa stymulująco na neuroprzekaźniki, takie jak kwas gamma-aminomasłowy (GABA) oraz glutaminian. Linalol wpływa na organizm przeciwbólowo. Olejek eteryczny z lawendy nie pomoże na ból istnienia, ale łagodzi bóle głowy i mięśni. Wykorzystywany jest w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Parkinson, Alzheimer. Czysty olejek lawendowy koi nasze nerwy, ma właściwości uspokajające i sprzyja głębokiej medytacji. Wspomaga leczenie depresji i stanów lękowych. Metaanaliza z listopada 2023 r. udowodniła, że przedoperacyjna aplikacja olejku lawendowego jest skuteczną metodą łagodzenia lęku pacjentów przed zabiegami. Działaniem olejku, o którym muszę wspomnieć, jest fakt, że działa odstraszająco na niektóre owady. Lawendowy aromat skutecznie zniechęca komary, kleszcze, pluskwy, pająki, mrówki oraz mole. 

Ma działanie wybitnie relaksujące i jest idealny do stosowania po ciężkim dniu pracy. Naukowcy coraz częściej analizują, czy poprawia jakość snu. Przegląd badań z 2014 r. wykazał, że wdychanie olejku eterycznego na bazie kwiatów lawendy wpływa pozytywnie na sen. Badani budzili się dużo bardziej wypoczęci, gdy przed snem poddani byli aromaterapii. Dzięki swoim właściwościom olejek lawendowy posiada działanie terapeutyczne: obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu. Badania EEG potwierdziły, że pomaga zmniejszyć aktywność fal mózgowych, sprzyjając wyciszeniu. Stosowanie go wieczorem sprzyja wydłużeniu czasu snu głębokiego w fazie NREM. Istotnie zmniejsza także ilość pobudek, nawet u małych dzieci. Jest uznawany za bezpieczny i można go stosować już od 1. miesiąca życia. Zapach lawendy poprawia jakość oraz czas snu, dlatego możesz stosować go jako naturalny środek do walki z bezsennością oraz do poprawy ogólnego samopoczucia. 

Jak stosować olejek lawendowy na sen?

Nie wierz jednak badaniom, a sprawdź na sobie, czy olejek lawendowy poprawia Twój nastrój, pomaga zasnąć i utrzymać spokojny sen. Jeśli nie masz dyfuzora albo nawilżacza, warto go nabyć, bo jest to najprostsza metoda aromaterapii. Wystarczy kilka kropli olejku, herbata na dobry sen i czerwona żarówka NightTorch, by szybko wpaść w objęcia Morfeusza 🙂 Świetnym sposobem jest też dodanie olejku lawendowego do kąpieli. Masaż z użyciem naturalnych olejków eterycznych to uczta dla zmysłów. Pamiętaj jednak o tym, że należy je odpowiednio rozcieńczyć. Nie nanosimy olejków eterycznych bezpośrednio na skórę w czystej postaci. Mogłoby to skończyć się podrażnieniem. 1 kroplę olejku lawendowego rozpuszczamy w 10 ml oleju bazowego, przykładowo ze słodkich migdałów, jojoba, kokosowego. 

Olejki eteryczne przechowuj poza zasięgiem dzieci. Jeśli cierpisz na alergię, choroby dróg oddechowych, jesteś w ciąży, w trakcie laktacji albo masz jakieś wątpliwości związane ze stosowaniem olejków eterycznych, skonsultuj się z lekarzem. Wybieraj 100% naturalne olejki eteryczne, bez sztucznych dodatków. Wdychanie olejku lawendowego może poprawić jakość snu, ale pamiętaj również o higienie snu. Dobry sen to taki, po którym budzisz się wypoczęty i pełen energii do działania. Czasem mała zmiana daje duży efekt. 

Bibliografia

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6007527/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37966400/
  • Field T. et al., Lavender bath oil reduces stress and crying and enhances sleep in very young infants. Early Hum Dev, 2008, 84(6); 399-401.