Jakie zioła na zdrowy sen? Najlepsze zioła na bezsenność, które pomogą Ci zasnąć
Stres, szybkie tempo życia, nieprawidłowa dieta, choroby, brak aktywności fizycznej, częste drzemki, używki, używanie telefonu przed snem, nieprawidłowa higiena snu– to powoduje problemy z zasypianiem, utrudnia spokojny sen i pogarsza jego jakość. Ma to ogromny wpływ na nasze zdrowie, relacje międzyludzkie i samopoczucie. Wystarczy jedna nieprzespana noc, by przez kilka kolejnych dni odczuwać negatywne skutki. Chcesz ukoić umysł i ciało? Możesz spróbować naturalnych metod, które są stosowane przez ludzi niemal od zawsze. Myślisz, że to lipa? Wcale nie! Nawet kwiaty lipy mogą Cię wyciszyć i uspokoić układ nerwowy. Sprawdź, jakie są najlepsze zioła na sen.
Zioła – naturalny sposób na bezsenność
Zioła na sen i uspokojenie oraz olejki eteryczne znajdziesz w każdym sklepie zielarskim.Produkty ziołowe są w stanie przywrócić organizmowi równowagę i pomóc w walce z bezsennością. Osoby z zaburzeniami snu mogą przetestować moc tych naturalnych środków przy bezsenności krótkotrwałej, wywołanej m.in przez silny stres, okres nadmiernego napięcia nerwowego. To nie czary-mary! Niektóre zioła mają działanie uspokajające i zapewniają lepszy sen. Wyciszają organizm, pomagają się zrelaksować i pobudzają produkcję melatoniny – hormonu snu, regulującego rytm dobowy. Naturalne zioła nie otumaniają, jak niektóre leki nasenne, działają delikatniej, ale skutecznie. Możesz kupić gotową mieszankę ziołową albo sprawdzać działanie poszczególnych ziół. Najczęstszą formą ich stosowania są herbatki ziołowe na sen.
Skuteczne zioła na sen
Jakie są zioła ułatwiające zasypianie? Jaka herbata ziołowa może poprawić jakość snu? Oto najpopularniejsze zioła z działaniem uspokajającym i usypiającym:
- Melisa lekarska (Melissa officinalis) – jest jednym z najbardziej popularnych ziół na uspokojenie. Jest zalecana w zaburzeniach snu o podłożu nerwowym oraz w stanach niepokoju. Pomaga przy zaburzeniach rytmu serca. Badania pokazują, że składniki aktywne melisy zawarte w olejku mogą wpływać hamująco na aktywność enzymów MAO-A, co skutkuje wzrostem stężenia niektórych neuroprzekaźników, w tym serotoniny i dopaminy. Najsilniej działają alkoholowe ekstrakty z liści melisy lekarskiej.
- Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) – wykazano, że zawarta w nim apigenina posiada zdolność łączenia się w mózgu z tymi samymi receptorami, co popularny psychotropowy lek na uspokojenie. Dzięki zawartości spiroeteru i związków kumaryny ma właściwości uspokajające, relaksujące, koi nerwy i zapewnia regenerujący sen.
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) – chętnie sięgają po nią osoby w stanach napięcia nerwowego, niepokoju i bezsenności. Kwiaty lawendy zawierają olejek eteryczny, kwasy fenolowe, triterpeny, fitosterole i flawonoidy. Związki zawarte w olejku wpływają na receptory GABAA, hamując aktywności neuronów. Z tego względu ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Olejek lawendowy idealnie nadaje się do aromaterapii przed snem. Kwiaty lawendy możesz spożywać w formie naparu lub używać jako przyprawę do potraw i napojów.
- Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) – surowcem są korzenie i kłącza. Waleriana zawiera walepotriaty oraz olejek eteryczny o charakterystycznym zapachu. Pomaga zwalczyć stany lękowe, a tym samym ułatwia zasypianie dzięki 2S-(–)-hesperydynie. Kozłek przeciwdziała zaburzeniom czynności akcji serca przy nadmiernej nerwowości. Za właściwości uspokajające odpowiada m.in. flawonoid linaryna. Waleriana zmniejsza ilość wybudzeń w nocy oraz wydłuża czas snu. Może być spożywany w formie odwarów, nalewek, kropel lub pastylek. Często łączy się go z innymi ziołami na bezsenność. Waleriana działa dobrze również na układ pokarmowy.
- Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) – jedno z najczęściej wymienianych ziół, które pomaga osiągnąć głęboki sen. Lupulina znajdująca się w szyszkach chmielu utrudnia przenoszenie bodźców do centralnego układu nerwowego. Działa na problemy ze snem, poprzez wyciszenie i rozluźnienie mięśni. Chmiel sprawia również, że sen jest dłuższy.
- Męczennica cielista (Passiflora incarnata L.) – zwana także kwiatem Męki Pańskiej lub męczennicą pańską to bylina pnąca, która pochodzi z Ameryki. Tylko męczennica cielista ma status leku roślinnego wg Europejskiej Agencji Leków (EMA). Ma działanie przeciwlękowe, uspokajające. Ponadto badania wykazały, że sen po podaniu wyciągów z rośliny charakteryzuje się dłuższą fazą REM, a pacjenci po przebudzeniu są bardziej wypoczęci i pełni energii. Dostępne są syropy, krople, kapsułki, herbatki i surowiec do przygotowania naparu lub nalewki.
Jak stosować zioła na dobry sen? Herbata na sen, a może olejki eteryczne?
Masz do wyboru różne formy korzystania ze skutecznych ziół na bezsenność. Możesz zacząć od herbatek ziołowych na sen na 30 minut przed pójściem do łóżka. Liście, kwiaty i ziele używa się w formie naparów, natomiast z korzeni przyrządza się odwary, gotując je przez 10-15 minut. Może jesteś fanem wieczornych kąpieli w wannie? Dodaj do niej kilka kropel naturalnych olejków eterycznych np. z lawendy albo włącz dyfuzor/nawilżacz. Wolisz prostsze rozwiązania? Dostępne są kropelki, nalewki oraz tabletki z ziół nasennych i uspokajających. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii ziołowej, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dotyczy to zwłaszcza alergików, kobiet w ciąży, w trakcie laktacji, chorych na przewlekłe choroby lub w trakcie leczenia. Weź pod uwagę fakt, że zioła na sen mogą nasilać działanie innych leków.
Istnieją naturalne sposoby na poprawę jakości snu. Działanie ziół jest udowodnione naukowo i mogą one mieć znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Ważny jest jednak styl życia, stan zdrowia, a nawet nasze przyzwyczajenia. Jeżeli cierpisz na bezsenność i słaby jakościowo sen, przyjrzyj się swojej wieczornej rutynie. Chroń się przed światłem niebieskim, nosząc na 3-4 godziny przed snem okulary NightShield Wieczorny relaks w kąpieli z dodatkiem olejku eterycznego idealnie dopełni czerwone oświetlenie, które zapewnia nasza żarówka NightTorch
Bibliografia:
- Dobros N.; Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym; 2017; Postępy Fitoterapii; 18(3): 215-222.
- Naidoo Uma. Dieta dla zdrowia psychicznego. Jak jeść, kiedy męczą cię: mgła mózgowa, natrętne myśli, depresja, ADHD, stany lękowe, bezsenność i wiele innych. Wydawnictwo Feeria, 2021.
- https://www.researchgate.net/publication/338906288_Health_benefits_of_lemon_balm_Melissa_officinalis_L
Ekspert Biohackingu
Od 6 lat pomaga ludziom dbać o zdrowie i lepiej spać. Ekspert biohackingu i diety ketogenicznej… [Przeczytaj cały opis autora]