Okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego – czy faktycznie chronią wzrok?

Autor: Sebastian Kilichowski Dodano: 17 czerwca 2024

Praca przy komputerze jest nieodłącznym elementem życia wielu z nas. Codzienne korzystanie z urządzeń elektronicznych może jednak negatywnie wpływać na nasz wzrok. Nie mam na myśli jedynie zmęczonych, wysuszonych oczu. Sztuczne światło niebieskie przyczynia się do rozwoju wad wzroku, doprowadza do powstania zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Problemy ze snem to często efekt wystawiania się na nadmiar sztucznego światła niebieskiego. Czy okulary do komputera, w szczególności te z filtrem światła niebieskiego, mogą faktycznie pomóc?

Dlaczego warto sięgnąć po okulary do komputera?

Korzystanie z ekranów urządzeń elektronicznych przez długie godziny może prowadzić do zmęczenia wzroku, suchości oczu, zaczerwienia oraz bólów głowy. Okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego skutecznie minimalizują te problemy. Okulary blue blocker, czyli okulary z filtrem światła niebieskiego do komputera to nie wymysł. Coraz więcej osób potwierdza to, co my wiemy od lat: specjalne powłoki rzeczywiście chronią oczy i jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które dużo pracują przed komputerem.

Co to jest niebieskie światło i jak wpływa na nasze oczy?

Naturalne niebieskie światło nie jest niczym złym. Słońce emituje również światło niebieskie,znane również jako światło widzialne o wysokiej energii (HEV). Ma ono najkrótszą długość fali światła widzialnego (380 nm do 500 nm), a zatem wytwarza największą ilość energii. Pobudza ono nas do życia i ma ogromne znaczenie w regulacji rytmu dobowego. Problemem jest sztuczne światło, które otacza nas często 24 godziny na dobę. Ekrany emitują bardzo dużo niebieskiego i praktycznie zero światła czerwonego oraz podczerwonego. Niebieskie światło emitowane przez ekrany komputerów, smartfonów i innych urządzeń może prowadzić do uszkodzenia siatkówki i zaburzeń snu. Udowodniono naukowo, że sztuczne światło niebieskie jest szkodliwe dla rytmu dobowego Soczewki z filtrem światła niebieskiego pomagają w ochronie przed tym szkodliwym promieniowaniem.

Okulary do komputera z filtrem blue light – jak działają?

Soczewki wyposażone w filtr blue light redukują ilość niebieskiego światła, które dociera do naszych oczu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia cyfrowego zmęczenia wzroku i poprawia się kontrast widzenia. Co szczególnie istotne – nie wystarczy kupić tanie okulary na jednym z portali aukcyjnych. By mieć pewność, że zastosowana powłoka rzeczywiście jest skuteczna, wybierz sprawdzonego producenta. Zamiast obietnic weź pod uwagę, czy dane okulary zostały przebadane na ilość przepuszczanego światła.

Kto powinien korzystać z okularów do komputera?

Okulary do komputera są rekomendowane zarówno dla osób pracujących przed komputerem, jak i dla tych, które spędzają dużo czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych, w tym telefonów. Są dostępne zarówno jako okulary korekcyjne, jak i zerówki. Okulary do komputera męskie, okulary do komputera damskie, okulary antyrefleksyjne do komputera, okulary blokujące niebieskie światło – wszystkie te produkty mają jeden wspólny mianownik: EyeShield. Mamy w ofercie okulary do pracy dla pracowników biurowych, informatyków, grafików, marketingowców itd., ale także dla wszystkich osób pracujących w sztucznym oświetleniu: na magazynach, sklepach, galeriach handlowych, halach produkcyjnych. Wszędzie tam, gdzie światło niebieskie jest emitowane praktycznie cały czas.

Okulary zerówki do komputera – dla kogo?

Okulary zerówki do komputera są idealnym rozwiązaniem dla osób bez wady wzroku, które chcą chronić swoje oczy przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła. Zerówki z filtrem światła niebieskiego pomagają redukować zaczerwienienie oczu, zmęczenie oczu i suchość gałki ocznej. Zerówki do pracy przed monitorem dzięki powłoce blue light/ blue control pomogą odpocząć Twoim oczom. 

Modne i praktyczne – okulary do komputera z antyrefleksem

Okulary do pracy przy komputerze z powłoką antyrefleksyjną nie tylko redukują odblaski, ale także dodają stylu. Wybór modnych oprawek sprawia, że okulary te stają się nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Modele damskie i męskie – ten podział odchodzi do lamusa. Modele typu unisex pasują zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Okulary do komputera zerówki DayShield to okulary antyrefleksyjne. W ich przypadku powłoka AR występuje w standardzie. Okulary z antyrefleksem minimalizują refleksy na soczewce. Dobór szkieł do pracy przy monitorze ma kolosalne znaczenie dla stanu zdrowia Twojego wzroku. Okulary posiadające filtr antyrefleksyjny to strzał w dziesiątkę, jeżeli pracujesz dużo przed monitorem.

Jakie okulary do komputera wybrać? Porównanie różnych modeli

Na rynku dostępne są różne modele okularów do komputera: okulary z filtrem światła niebieskiego, z powłoką antyrefleksyjną, okulary zerówki z powłoką blue light filter. Każdy z nich ma swoje zalety, a wybór odpowiedniego modelu zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. W ofercie EyeShield znajdziesz okulary wyposażone w powłokę blokującą światło niebieskie. W przypadku okularów DayShield zastosowano również powłokę AR. Okulary ochronne do komputera do wydatek, który się zwróci. Wyposażone są w szkła, które chronią przed światłem emitowanym podczas pracy przed komputerem. Wybierz okulary chroniące Twoją siatkówkę przed uszkodzeniem, blokując część światła niebieskiego. Zwyrodnienie plamki żółtej to realne zagrożenie dla osób pracujących przed monitorem. Nieprzypadkowo okulary DayShield blokują 40 procent światła niebieskiego. To właśnie ta wartość pokazuje, jaka ilość światła dociera do nas w nadmiarze w trakcie pracy z urządzeniami emitującymi światło niebieskie.

Dlaczego okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego są tak ważne?

Filtr światła niebieskiego w okularach pomaga zredukować szkodliwe promieniowanie emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych. To kluczowy element ochrony wzroku w dobie wszechobecnej technologii. Długotrwała ekspozycja na sztuczne niebieskie światło jest dla nas szkodliwa. Sztuczne niebieskie światło zaburza rytm dobowy, a tym samym także sen – jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy, element dbania o nasze zdrowie. Światło niebieskie w zbyt dużych ilościach podnosi hormon stresu, czyli kortyzol i  aktywuje układ „walcz i uciekaj”, prowadząc do nadmiernej stymulacji. Jesteśmy wtedy cały czas w trybie aktywności, nawet wieczorem, gdy teoretycznie powinniśmy stopniowo przechodzić w tryb relaksu i odpoczynku. Wystawianie się na sztuczne światło po zachodzie słońca zakłóca rytm dobowy, zwiększa ryzyko raka piersi, otyłości, cukrzycy oraz zaburzeń snu, zmniejszając produkcję hormonu snu, czyli melatoniny

Jak zadbać o swój wzrok przy pracy przed komputerem?

Oprócz noszenia okularów do komputera, warto przestrzegać kilku zasad:

  • regularne przerwy na gimnastykę oczu– świetną metodą jest 20/20/20, czyli co 20 minut odrywamy oczy od komputera, patrzymy na coś oddalonego od nas o co najmniej 20 stóp (około 6 metrów) przez co najmniej 20 sekund, intensywnie przy tym mrugając. Jest to dobra metoda, aby nie tylko zrelaksować wzrok, ale również pomaga odpocząć naszemu mózgowi.
  • odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy, zamiast zwykłych żarówek LED postaw na naturalne światło albo zdrowe oświetlenie
  • nawilżanie oczu – staraj się często mrugać, dzięki temu gałka oczna jest bardziej nawilżona. Podczas pracy przy komputerze robimy to zdecydowanie za rzadko. Możesz także stosować krople nawilżające do oczu, jeżeli problem jest nasilony. Noszenie okularów EyeShield może zmniejszyć uczucie suchych oczu.

Te proste kroki mogą znacznie poprawić komfort pracy przed ekranem. Zadbaj także o odpowiednią dietę bogatą w owoce i warzywa. W jadłospisie warto uwzględniać pokarmy zawierające: luteinę, cholinę, zeaksantynę, kwasy omega-3, cynk, witaminę D, A, E C i witaminy z grupy B. W przypadku, gdy nie jesteś w stanie właściwą dietą uzupełnić niedoborów, rozważ suplementację tych ważnych składników dla wzroku.

Sprawdź także: Jak zatrzymać pogarszanie się wzroku?

Gdzie kupić okulary do komputera? Nasz sklep internetowy EyeShield

Wykonywanie pracy w środowisku niekorzystnym dla oczu i mocno je nadwyrężającym, np. w sztucznym świetle czy przed monitorem komputera, zwiększa ryzyko wystąpienia wad i chorób oczu. Szukasz wysokiej jakości okularów do komputera? Sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego EyeShield. Oferujemy szeroki wybór okularów z filtrem światła niebieskiego, zarówno dla osób z wadą wzroku, jak i bez.  Okulary DayShield, które możesz zamówić w wersji zerówek albo ze szkłami korekcyjnymi, blokują średnio 4-krotnie więcej światła niebieskiego niż inne, dostępne na rynku. Jest to najlepszy wybór, jeśli chcesz mieć pewność, że działanie okularów blokujących światło niebieskie będzie skuteczne. Dbaj o swój wzrok z EyeShield!